جاذبه های دیدنی رم

به گزارش جملات زیبا، جادوی شهر رم باورکردنی نیست و هر گردشگری که به آنجا می رود، محو جذابیت های آن می گردد. جاذبه های دیدنی رم کم نیستند و هرکدام مثل یک کتاب تاریخی قطور از گذشته های پرفراز و نشیب این سرزمین دوست داشتنی برایمان روایت می نمایند.

جاذبه های دیدنی رم

هرساله گردشگران زیادی با مطالعه راهنمای سفر به رم مسافرت می نمایند که شاید به یکی از فراموش نشدنی ترین سفرهای عمرشان تبدیل شود. اگر شما دوست دارید تا با تماشای های رم این شهر شگفت انگیز آشنا شوید، این مقاله را از دست ندهید و تا خاتمه همراه ما باشید.

پانتئون رم

یکی از مشهورترین جاذبه های تماشای رم پانتئون نام دارد که حتما نام آن به گوشتان خورده است. این بنای باشکوه بیش از 2000 سال قدمت دارد و در گذشته از آن به اسم معبدی باشکوه استفاده می شده است. عده ای بر این باورند که پانتئون در سال 125 میلادی به دستور امپراطور روم، هادریان بر روی یک معبد قدیمی ساخته شده است و تا به امروز با ابهت و مجذوب کننده جلوه می نماید. گنبد این بنا هم در نوع خود ستودنی است؛ چرا که به زیبایی هرچه تمام تر طراحی شده و حسابی بازتماشامایندگان را شگفت زده می نماید. در داخل پانتئون 16 ستون وجود دارد که ارتفاع هر کدام بیش از 11 متر است و بسیار قابل توجه اند. نمای بیرونی پانتئون هم با رنگ خاکستری پوشیده شده و درهای برنزی آن جلوه ای خاص به بنا بخشیده اند. پانتئون به گونه ای ساخته شده که هیچ گردشگری از تماشا آن سیر نمی شود و مثل یک سرزمین جادویی آن ها را محو تماشای خود می نماید.

قلعه سنت آنجلو

قلعه سنت آنجلو در ابتدا به اسم آرامگاه امپراطور هادریان ساخته شد و در قرن 6 میلادی به قلعه ای تحت نظارت پاپ تبدیل شد. امروزه این بنا که به اسم یکی از مجذوب کننده ترین جاذبه های رم شناخته می شود، کاربرد موزه دارد. انواع نقاشی، مجسمه، یادبود نظامی، اسلحه و غیره در انجا نگهداری می شود که بیشتر آن ها از قرون وسطی به یادگار مانده اند. طبقه فوقانی قلعه مصداق شاخص معماری رنسانس است که با دیوارنگاره های دلفریبش توجه هر بازتماشاماینده ای را به خود جلب می نماید. این دیوارنگاره ها بخش از زندگی اسکندر کبیر را نشان می دهد که شاید برای هر گردشگری جالب باشد. تراس قلعه سنت آنجلو هم منظره زیبایی به کل شهر دارد و در آنجا می توانید عکس های رویایی بگیرید و یا در کافه آن خود را به عصرانه ای دلپذیر مهمان کنید. بد نیست بدانید که در داخل قلعه سنت آنجلو تورهایی به زبان انگلیسی هم اجرا می شود که جزئیات بیشتری از این بنا در اختیارتان قرار می دهد. بعلاوه اگر با رزرو پرواز تهران رم به این شهر سفر کردید، بدانید که در طول سال نمایشگاه های متعددی در قلعه سنت آنجلو برگزار می شود که شور و هیجان خاصی دارد و می توانید اقلام جالبی از آنجا به یادگار خریداری کنید.

میدان ناوونا

میدان ناوونا یکی دیگر از مجذوب کننده ترین تماشای های رم است که بر روی ورزشگاه دومیتیان ساخته شده و در قرن 15 سنگفرش شد. بعلاوه در گذشته به مدت 300 سال بازار اصلی شهر در این منطقه قرار داشته و امروزه فواره ها و عمارت های آن از معروفیت و محبوبیت زیادی برخوردارند. میدان ناوونا چندین مجسمه را هم در اطراف خود جا داده که باشکوه و مجذوب کننده طراحی شده اند و گردشگران زیادی درکنار آن ها عکس یادگاری می گیرند. خوب است بدانید که در نزدیکی میدان ناوونا کاخ پامفیلی قرار گرفته است که در بین سال های 1644 و 1650 برای پاپ اینوسنت دهم ساخته شده است و امروزه به اسم سفارت برزیل از آن استفاده می شود. فواره نپتون، فواره مورو و کلیسای باروک سنت آگنس از دیگر جاذبه های رم به تعداد می آیند که در کنار میدان ناوونا قرار گرفته اند.

تپه پالاتن

تپه پالاتن که به اسم پالاسیوم هم شناخته می شود، به معنی بزرگ ترین محل سیرک است. این بنا یکی از مشهورترین جاذبه های تماشای رم محسوب می شود که بنایی باشکوه و مجذوب کننده دارد. این تپه محل زندگی پادشاهان زیادی در طول تاریخ بوده است و امروزه داستان های زیادی را از تاریخ پرفراز و نشیبش روایت می نماید. بد نست بدانید که تپه پالاتن پس از سقوط رم از رونق افتاد و بناهای متعددی بر روی خرابه های آن ایجاد شد و امروزه تنها بخش های از آن باقیمانده که قابل بازدید است. اگر روزی بخت با شما یار شد و به تپه پالاتن رفتید، نباید فراموش کنید که از بقایای کاخ دوموس فلاویا و منظرههای رومن فروم هم تماشا کنید و از بودن در آنجا لذت ببرید.

موزه کاپیتولین

موزه کاپیتولین از قدیمی ترین تماشای های رم شمرده می شود که قدمت فراوان دارد. پیشینه این موزه به سال 1471 میلادی برمی شود و امروزه مجسمه های باارزشی در آن نگهداری می شود. یکی از این مجسمه ها نشانگر گرگ کاپیتول است که در ابعاد واقعی در حال شیر دادن به رموس و رمولوس (بنیان گذاران شهر رم) است. یکی از بخش های موزه به گالری اختصاص داده شده است که شاهکارهای زیادی از جمله نقاشی های نفیس در آن وجود دارد. خوب است بدانید که سنگ کاری حیاط موزه هم در نوع خود منحصر به فرد است و می توانید در آنجا مجسمه ای بزرگ از کنستانتین ببینید که سر و دست و پای بزرگی دارد.

گور دخمه و خیابان باستانی آپیا

خیابان تاریخی آپیا یکی دیگر از جاهای تماشای رم است که با زمین های چمن، کوچه های سنگ فرش، درختان کاج و ساختمان های رومی دل هر گردشگری را می برد. این منطقه در گذشته شاهراه اصلی شهر بوده و بناهای قدیمی و تماشای زیادی را در خود جای داده است. البته تاریخ خیابان آپیا چندان هم روشن نیست، چرا که در سال 71 قبل از مسیح اسپارتاکوس و 6000 نفر از بردگان همراه او در این ناحیه به صلیب کشیده شدند. بعلاوه مسیحیان زیادی مردگان خود را در گورستان اپیا دفن نموده اند که امروزه می توان از آن هم بازدید کرد. در بازدید از خیابان آپیا می توانید دوچرخه کرایه کنید و تمام راستا گردشگری آن را طی کنید. نباید فراموش کنید که در بازدید از این منطقه دوربین عکاسیتان را هم همراه ببرید و عکس های مجذوب کنندهی بگیرید.

موزه های واتیکان

موزه های واتیکان در قرن 16 میلادی به وسیله پاپ ژولیوس دوم تاسیس شدند و بعدها به وسیله پاپ های دیگر توسعه داده شدند. این موزه ها از جمله بزرگ ترین مجموعه های هنری شناخته می شوند که با داشتن 3 حیاط، 2 کاخ و 2 گالری مورد بازدید گردشگران قرار می گیرند. بعلاوه نمایشگاه های موزه های واتیکان مومیایی های مصری و مجسمه های باستانی زیادی را در خود جای داده اند که حسابی تماشایی و مجذوب کننده اند. این موزه ها دیوارنگاره های باشکوهی دارند که از تماشایشان سیر نمی شوید و وسوسه می شوید تا ساعت ها در آنجا به گردش و ماجراجویی مشغول شوید.

کولوسئوم

رسیدیم به مشهورترین تماشای رم؛ یعنی کولوسئوم. این بنایی بزرگ که روزگاری میدان نبرد گلادیاتورها بوده در سال 80 میلادی به شکل دایره ساخته شده است. کولوسئوم در گذشته میدان نبرد گلادیاتورها و حیوانات وحشی بوده و همچنان می توان سر و صدای زیاد تماشاچیان را در آنجا تصور کرد که بدون وقفه شور و هیجان را منعکس می کردند. مورخان می گویند که امپراطور وقت یعنی تیتوس برای افتتاحیه کولوسئوم 100 شبانه روز مسابقه های مهیج در آنجا برگزار کرد که طی آن حدود 5000 حیوان کشته شدند. امروزه حدود 2000 سال از ساخت کولوسئوم می گذرد و همگان از آن به اسم مجذوب کننده ترین جاذبه شهر رم یاد می نمایند.

دیگر تماشای های رم که خوب است بشناسید

- میدان و باسیلیکا سن پیتر

- فواره تروی

- رومن فروم

- باسیلیکا سنت جان

- پله های اسپانیایی

- باسیلیکا سانتا ماریا

- حمام های کاراکالا

- گالری بورگز

کلام آخر

تماشای های رم هرکدام روایت خاص خود را دارند که برای گردشگران شگفتی سازند. شما کدام یک از آن ها را بیشتر دوست دارید؟ اگر روزی بخت با شما یار شد و پس از تهیه بلیط هواپیما خارجی راهی شهر زیبا رم شدید، وقت را تلف نکنید و تمام جاذبه های آن را بازدید کنید. چرا که رم پر از داستان های پر فراز و نشیب است که شما را از شنیدن خسته نمی نماید و وسوسه می شوید تا دوباره به آنجا سفر کنید.

منبع: چمدان
انتشار: 6 مرداد 1400 بروزرسانی: 6 مرداد 1400 گردآورنده: khaneh-jok-sms.ir شناسه مطلب: 1204

به "جاذبه های دیدنی رم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جاذبه های دیدنی رم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید