تنگه رغز فارس؛ بهشتی در دل طبیعت

به گزارش جملات زیبا، اگر شما هم جزو افرادی هستید که به هیجان و ماجراجویی علاقه دارید، تجربه سفر به این مکان دیدنی را به شما پیشنهاد می کنیم. برای آشنایی بیشتر با این طبیعت زیبا، این مطلب از مجله گردشگری خبرنگاران را از دست ندهید.

تنگه رغز فارس؛ بهشتی در دل طبیعت

آشنایی با تنگه رغز

تنگه رغز را می توان عروس تنگه های آبی ایران دانست که در دل طبیعتی بکر و زیبا قرار گرفته است. این راستا به قدری دست نیافتنی است که تا همین چند سال پیش افراد زیادی از وجود آن مطلع نبودند. این تنگه آب دل سنگ ها را شکافته و منظره ای زیبا و مجذوب کننده ایجاد کرده است که می توان آن را به تکه ای گم شده از بهشت تشبیه کرد. این جاذبه گردشگری فارس با آبشارهای زیادی که یکی از دیگری زیباتر است، چشمه ها و حوضچه های زیبا با ماهی های رنگارنگ و غارهای زیبا مکانی خاص و دیدنی برای گردشگران اهل طبیعت گردی فراهم کرده است. برای رسیدن به این مکان خارق العاده باید سفری مجذوب کننده و پرشور را به استان فارس شروع کنید.

جالب است بدانید تنگه رغز مجموعه ای شگفت انگیز از 64 آبشار و بیش از 100 چشمه و حوضچه است. اگر شنا دوست دارید، می توانید به راحتی در این چشمه ها شنا کرده و از تفریحات آبی این منطقه لذت ببرید. همچنین از خواص حوضچه های آب گرم رفع درد عضلات بدن است. اگر می خواهید یک استراحت واقعی به بدنتان بدهید، از آب تنی در این چشمه ها ساده نگذرید. با سفر به این منطقه دنج و دور از شلوغی و هیاهو می توانید مدتی را با آرامش کامل و خیالی آسوده در دل طبیعت سپری کنید.

معنی رغز چیست؟

رغز در لغت به معنی راه بکر و لغزنده است، اما مردم محلی این مکان را بیشتر با نام رودخیز می شناسند، چراکه آب آن به زلالی اشک چشم است. این نام به واقع برازنده تنگه است که زلالی آب آن شما را حیرت زده خواهد کرد.

تنگه رغز کجاست؟

تنگه رغز میان رشته کوه های زاگرس جنوبی واقع شده است. رغز نام دره ای در منطقه فسارود شهرستان داراب در استان فارس است، این تنگه مجذوب کننده که چندین سال قبل معروفیت پیدا کرد، در فاصله 30 کلیومتری شمال غربی شهر داراب و در منطقه فسارود، در مجاورت روستاهای زیبای حسن آباد و شمس آباد قرار گرفته است. داراب شهرستانی دیدنی و تاریخی است که جاهای دیدنی متنوعی دارد. اگر دنبال یک سفر کامل به طبیعت های دست نیافتی هستید، اول تنگه رغز و بعد شهرستان تاریخی داراب را برای سفر به شما توصیه می کنیم. شما می تواند در یک سفر برنامه ریزی شده به همه این منطقه ها سر بزنید.

چگونه به تنگه رغز سفر کنید؟

برای رفتن به این مکان باید ابتدا به شهرستان داراب در استان فارس بروید. بعد از طی کردن 35 کیلومتر در جاده داراب- شیراز به گردنه دراکویه می رسید. ادامه راستا جاده خاکی می شود. بعد از دو ساعت پیمودن این راستا خاکی، جاده خاکی تمام شده و راستا پیاده روی شروع خواهد شد. در مجموع می توان گفت هرچند این تنگه از جاهای دیدنی شیراز فاصله زیادی دارد، اما با یک برنامه ریزی صحیح می توانید از همه این دیدنی ها بازدید داشته باشید.

در اوایل راستا به چشمه بیدک خواهید رسید. ساعاتی نشستن کنار این چشمه هم خالی از لطف نیست و می توانید کنار آن استراحت کوتاهی داشته باشید. بعد از گذشتن از راستا پاکوب، رفته رفته شیب جاده زیاد شده و سپس راستا سراشیبی می شود. پس از پیمودن این سرپایینی، وارد راستا سنگ های بزرگ راستا تنگه می شود که بدون شیب است. این تنگه با خود استان شیراز بیش از 250 کیلومتر فاصله دارد، بنابراین شما تقریبا باید سه ساعت با وسیله نقلیه پیش بروید تا این راستا را طی کنید.

بهترین زمان ممکن برای سفر

این تنگه سال هاست با آب روان و زلال خود صخره ها را تراشیده و پوشش گیاهی خاصی را ایجاد کرده است. همین طبیعت ناب تنگه رغز است که آن را خاص می کند. بنابراین فصل های اردبیهشت تا اواخر شهریور بهترین زمان برای مسافرت به این مکان بکر و دست نیافتنی است، چراکه درختان سرسبز و زیبای آن شما را تا خود تنگه همراهی می کنند. احتمالا مانند هر طبیعت گرد دیگر هر لحظه برای رسیدن به این جای دیدنی، هیجان بیشتر پیدا خواهید کرد. همچنین اگر در فصل تابستان به تنگه رغز بروید، می توانید گرمای طاقت فرسای تابستان را با خنکی آب وهوا و برای خودتان و همراهیانتان لذت بخش تر کنید.

در فصل های بهار و تابستان چشمه ها و آبشارهای این تنگه پر آب تر هستند و طبیعتا برای شنا مناسب تر از فصل های زمستان و پاییز خواهند بود. اگر قصد سفر به این مکان را دارید، حتما قبل از سفر از اخبار هواشناسی این منطقه مطلع شوید، زیرا هنگام بارندگی و سیلاب ها این تنگه شرایط حساس و پرخطری دارد.

جاذبه های مجذوب کننده و دیدنی تنگه رغز

ساکنان محلی و بومی های این تنگه می گویند تنگه رغز 64 آبشار دارد، ولی تنها 14 آبشار آن برای بازدیدکنندگان قابل دسترس است. با توجه به ارتفاعات مختلف و شکل ظاهری آبشارها، مردم بومی این منطقه برای هریک از آن ها اسامی مختلفی را انتخاب کرده اند. این آبشارها تا دره جنوبی ادامه پیدا می کنند و پس از آن به بن بست خواهند رسید.

آب پرخروشان و پرصدا، لذت ایستادن کنار آب و احساس خوب از پاشیدن ذرات آب روی صورت، آب تنی، ماهی های نترس که تا نزدیک ترین فاصله به شما خواهند آمد، کمپینگ در دل طبیعت و… همه وهمه از جاذبه های این منطقه به ویژه برای طبیعت گردهاست.

معروف ترین آبشارهای این تنگه

یکی از زیباترین و مجذوب کننده ترین آبشارهای تنگه رغز آبشار وداع با ارتفاع 46 متر است. حوضچه زیر این آبشار با عمق 10 متر برای یک فرود حرفه ای مناسب است. البته این نکته را از قلم نیاندازید که برای فرود از این آبشار به طناب مخصوص کوهنوردی نیاز دارید. در راه رسیدن به آبشارهای این تنگه همچنین به وسایل و تجهیزات مخصوص کوهنوردی نیاز دارید. البته آبشار کبوتر نیاز چندانی به این وسایل ندارید.

آبشار آذرخش با 65 متر ارتفاع، آبشار کبوتر به ارتفاع 25 متر، آبشار نگین با ارتفاع 16 متری، آبشار دماغه با ارتفاع 12 متر، آبشار حکمت با ارتفاع 11 متر، آبشار گلاب حوضچه به ارتفاع 11 متر، آبشار جام به ارتفاع 9 متر، آبشار مسعود با ارتفاع 8 متر، آبشار بوم رنگ به ارتفاع 7 متر و آبشار یادگار با ارتفاع 4 متر همگی جزو 12 آبشار قابل دسترس این تنگه عجیب الخلقه هستند.

همچنین یکی دیگر از آبشارهای معروف این تنگه که ظاهری خاص تر دارد، به نام آبشار عشق معروفیت پیدا کرده است.

نکات و تجهیزات لازم برای سفر به تنگه رغز

  • برای سفر به این تنگه به کلاه ایمنی، چتر نجات، طناب، جایگاه صعود و… نیاز دارید.
  • حتما همراه خود آب آشامیدنی داشته باشید. شاید در کل راستا آب قابل دسترس باشد، ولی همه این منایع آبی قابل شرب یا آشامیدن نیست.
  • با توجه به آب وهوای سرد وخنک این مکان داشتن یک کیسه خواب، پتوی مسافرتی یا لباس گرم سفر شما را بسیار آسان تر و لذت بخش تر خواهد کرد.
  • آب وهوای مناسب این مکان باعث شده حشرات موذی به این طبیعت هجوم ببرند. به همین دلیل پس به همراه داشتن اسپری ضد حشره برای شما الزامی است.
  • همراه داشتن وسایل ضروری مثل لامپ های شارژی برایتان ضروری است. چراکه کل راستا حرکت نور کافی وجود ندارد و ممکن است در ساعات شب با مشکل روبرو شوید.
  • کوله پشتی برای حمل وسایل موردنیاز این سفر هم بسیار ضروری است.
  • در طول راستا تنگه جاهای زیادی برای استراحت و خواب وجود ندارد، پس حتما با برنامه به این تنگه بروید تا در ساعات مشخصی بتوانید به استراحت بپردازید.

تجربه ای ناب از طبیعت گردی

خیلی از افراد در این سال ها بیشتر دوست دارند به مکان های بکر و دست نیافتی سفر کنند. تنگه رغز یکی از بهترین انتخاب ها برای سفری خاص و به یادماندنی است. برای ورود به این تنگه نیازی به پرداخت هیچ هزینه ورودی نیست و سفر به آن کاملا رایگان است، اما پیشنهاد می کنیم حتما با فردی که به این راه آشناست، سفر کنید. اگر شما نیز از این تنگه زیبا بازدید کرده اید، نظرات شخصی خود را با سایر کاربران خبرنگاران در میان بگذارید.

منبع:عـلی بـابا

منبع: دیجیاتور
انتشار: 12 مرداد 1401 بروزرسانی: 12 مرداد 1401 گردآورنده: khaneh-jok-sms.ir شناسه مطلب: 1592

به "تنگه رغز فارس؛ بهشتی در دل طبیعت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تنگه رغز فارس؛ بهشتی در دل طبیعت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید