تصاویر دوقلوهای تاریخی ایران و سوئیس ، عکسی که سفارت سوئیس منتشر کرد

به گزارش جملات زیبا، سفارت سوئیس در تهران با انتشار تصاویری از پل تاریخی وِرِسک در شمال ایران (استان مازندران) و نمونه مشابه آن در سوئیس به مرور تاریخ روابط دو کشور پرداخت.

تصاویر دوقلوهای تاریخی ایران و سوئیس ، عکسی که سفارت سوئیس منتشر کرد

به گزارش جملات زیبا به نقل از ایسنا، سفارت سوئیس در ایران با انتشار عکس هایی در توئیترش از دو پل تاریخی با معماری مشابه در دو کشور ایران و سوئیس نوشت: پل نمادین ورسک در استان مازندران در سال 1397 توسط یک تیم چندملیتی از جمله مهندسان سوئیس ساخته شد و نمونه مشابه این پل به نام ویزن ویادوکت در کانتون گرابوندن سوییس در سال 1909 افتتاح شد. هر دو عکس توسط دیوید گابلر گرفته شده است.

83 سال از ساخت پل ورسک می گذرد. این پل تاریخی که هر روز جهت گذر قطارهای مسافربری ساری و گرگان است، حدود 110 متر ارتفاع دارد که روی دره ورسک ساخته شده است. شعاع قوس بزرگ این پل 66 متر و طول آن 99 متر با عرض 4 متر است.

این پل از بلندترین پل های راه آهن ایران شناخته می شود که از شاهکارهای مهندسی و معماری نیز به حساب می آید که در سال 1356 به عنوان اثر ملی ثبت شد. پل ورسک راه آهن تهران ـ شمال را به یکدیگر وصل می کند.

گفته شده شرکت دانمارکی کمپساکس با تضمین 70 سال، این پل را ساخته است اما کشورهای دیگری همچون آلمان، اتریش و سوئیس نیز در ساخت این پل مشارکت داشته اند. عملیات احداث این پل از سال 1313 آغاز شد و در سال 1315 به پایان رسید.

پل ویزن ویادوکت که سال 1909 در سوئیس ساخته شد و معماری و مهندسی آن شبیه پل ورسک ایران است

پل ورسک در زمان جنگ جهانی دوم نقش استراتژیک داشت. روایت شده که در زمان جنگ جهانی دوم، هیتلر از دولت ایران خواست تمام پل ها و تونل های کشور را برای جلوگیری از کمک های نظامی و غذایی متفقین منفجر کند. نام ورسک نیز در این فهرست بود. هرچند این انفجارها رخ نداد. پس از آن چرچیل، نخست وزیر وقت انگلستان لقب پل پیروزی را به پل ورسک داد. در 23 تیر سال 1324 خورشیدی به پیشنهاد وزارت راه ایران، نام این پل به پل پیروزی تغییر کرد. این پل که بیشتر نقش مواصلاتی داشته اکنون به جاذبه گردشگری تبدیل شده و قطارهای توریستی روی آن توقف کوتاهی دارند و گردشگران می توانند روی این پل حرکت کنند. این پل مشرف به روستایی هم نام خود ورسک است که در کنار ایستگاه راه آهن آن، قبرستانی وجود دارد که می توان مزار قدیمی برخی کارگران و مهندسان راه آهن شمال را آن جا یافت.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 24 اسفند 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: khaneh-jok-sms.ir شناسه مطلب: 215

به "تصاویر دوقلوهای تاریخی ایران و سوئیس ، عکسی که سفارت سوئیس منتشر کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تصاویر دوقلوهای تاریخی ایران و سوئیس ، عکسی که سفارت سوئیس منتشر کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید