تبدیل خانه هوشنگ مرادی کرمانی به قصه خانه

به گزارش جملات زیبا، ایسنا/ براساس آخرین خبرهای بدست رسیده، تبدیل خانه هوشنگ مرادی کرمانی به قصه خانه صورت می گیرد.

تبدیل خانه هوشنگ مرادی کرمانی به قصه خانه

جهت دریافت خدمات رنگ پتینه چیست با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. هر گونه خدمات رنگ آمیزی با تکنیک های مدرن پتینه کاری را به ما بسپارید.

در خانه مجید و نویسنده اش به روی مردم باز می گردد

این نویسنده پیشکسوت ادبیات کودک و نوجوان درباره تبدیل خانه اش در منطقه 12 تهران به قصه خانه و لزوم حفظ خانه های نویسندگان و هنرمندان گفت: در ابتدا باید برای شما یک قصه بگویم؛ یک نفر وارد شهری شد، می خواست شهر را به او نشان دهند. خیابان ها، بازار، مدرسه ها و ... را به او نشان دادند. پس از بازدید گفت همه این ها درست، اما می خواهم بدانم در این شهر چه کسانی رشد و نمو نموده اند که توانسته اند در زندگی بشریت تاثیر بگذارند و بشر را یک قدم جلوتر از آنچه هست، ببرند. مردم شهر به این فکر ننموده بودند که این ها هم می تواند جز دیدنی ها باشد. پس از آن رفتند تا مجسمه این افراد را بسازند، خیابان ها را به نام آن ها بگذارند و بگویند این شهر چنین فرهنگی داشته که توانسته چنین آدمهایی را در خود پرورش بدهد. در حقیقت، این ها ویترین فرهنگی هر کشور و جامعه ای هستند.

او اضافه نمود: در سفری که به مسکو داشتم، خانه ای را به من نشان دادند که نویسنده ای که چندان هم مشهور نبود، سه ماه این خانه را اجاره نموده بود. آنجا تابلویی چسبانده بودند. این ها کسانی هستند که فرهنگ آن جامعه را به جهان معرفی و ماندگار نموده اند. این چیز کمی نیست که فرهنگ را یک قدم جلو آورده اند، بنابراین حفظ محل زندگی آنها ضروری است. من به خانه چخوف، بتهوون و ویکتور هوگو رفته ام، اما لزومی ندارد همه معروف باشند، خیلی ها برای آن جامعه شاخص هستند و ضروری است محل زندگی حفظ گردد. حفظ خانه نویسندگان گذشته از اینکه اقدام فرهنگی است، می تواند الگو و یادبودی برای آیندگان باشد.

مرادی کرمانی سپس درباره قصه خانه اعلام کرد: این خانه در کوچه میرزا محمود، محله سرچشمه، نزدیک امامزاده یحیی و بازارچه نواب است . خانه مدرس روبه روی خانه ماست. بیشتر آثار من در این خانه نوشته شده است. به من قول داده اند که تا حد زیادی این خانه را حفظ نمایند. این خانه 80 سال ساخت است و من 27-28 سال در این خانه زندگی نموده ام. چکیده نویسندگی من در این خانه است. من در اینجا ازدواج کردم و بچه دار شدم. 80 درصد از کارهایم در این خانه بوده و قصه های مجید که معروف ترینشان است در این خانه نوشته شده است. پسرعمویی دارم که می گوید این خانه زایشگاه مجید است. مجید در اینجا به جهان آمد و عظیم شد، هم برای رادیو، هم کتاب و بعد هم تلویزیون.

مرادی کرمانی در ادامه اعلام کرد: این خانه قرار است هم جنبه کتابخانه ای داشته باشد و هم قصه خانه. شبیه به این ترکیب هم زیاد داریم؛ سربازخانه و قهوه خانه. به نظرم شهرداری منطقه 12 کار خوبی نموده و زمانی که نویسنده زنده است، اقدام به حفظ این خانه نموده است. منطقه 12 منطقه قدیمی و پا قرصی است و کسانی از جمله مسعود کیمیایی، داوود رشیدی، فرامرز قریبیان، محمدعلی سپانلو، امینی کارگردان، عطاءالله زاهد و نصرت کریمی از کسانی هستند که در این منطقه بوده اند.

علی محمد سعادتی، شهردار منطقه 12 تهران در بازدید از خانه قدیمی هوشنگ مرادی کرمانی در یکی از کوچه های خیابان شهید جاویدی، از بازسازی این خانه و تبدیل آن به قصه خانه کودک اطلاع داد. به گفته او، سنگفرش کوچه و لایه برداری دیوارها از اولین اقدام ها در این زمینه خواهد بود.

منبع: همگردی
انتشار: 15 آذر 1399 بروزرسانی: 15 آذر 1399 گردآورنده: khaneh-jok-sms.ir شناسه مطلب: 771

به "تبدیل خانه هوشنگ مرادی کرمانی به قصه خانه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تبدیل خانه هوشنگ مرادی کرمانی به قصه خانه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید