برای هنرمندی که از کرونا خواند و با کرونا رفت!

به گزارش جملات زیبا، عیسی رستمی افین هنرمندی بود که آخرین هنرنمایی اش، خواندن شعری در وصف کرونا به همراه دوتارنوازی با یک ملودی شاد بود. او در این قطعه از سختی هایی مانند خانه ماندن، دور شدن آدم ها و دور ماندن افراد از سرزمین مادری شان، خوانده بود. اما زمان زیادی از اجرای این قطعه نگذشته بود که خودش نیز در حالی که تنها 52 سال داشت، قربانی همین ویروس شد و سازش را به عزا نشاند.

برای هنرمندی که از کرونا خواند و با کرونا رفت!

به گزارش جملات زیبا، عیسی رستمی افین، استاد موسیقی مقامی خراسان جنوبی، اولین روز از مرداد ماه 99 بر اثر ابتلا به بیماری کرونا در شهر قاین دار فانی را وداع گفت. او متولد سال 1347 دهستان افین، بخش زهان شهرستان زیرکوه بود.

می گویند که عیسی رستمی مردی بود بااخلاق و وقتی ساز بر دست می گرفت گویی دیگر متوجه دنیا اطراف خود نبود. با احساس ساز می زد، حال و هوای محله خود را به مخاطب القا می کرد و به خوبی می توانست با هنرش اطرافیان را به خودش جذب کند.

ویدیویی از او در حال دوتار نوازی در فضای مجازی دست به دست می گردد که با لباس محلی در حال خواندن و ساز زدن است. با وجود اینکه ویدیو کیفیت چندانی ندارد اما او چنان با احساس می خواند و به زیبایی سرپنجه های خود را روی ساز می کشد که آرزو می کنی کاش می توانستی از نزدیک هنرنمایی او را ببینی.

در این قسمت می توانید نمونه هایی از هنرنمایی این هنرمند را مشاهده کنید:

گفته می گردد مرحوم رستمی علاقه زیادی به موسیقی محلی داشت و از دوران نوجوانی آواز محلی را دنبال می کرد. علاقه او به خوانندگی به حدی بود که مسوولیت گروه موسیقی مقامی سرآهنگ شهرستان قاینات را بر عهده داشت و سال های متمادی با انجمن موسیقی قاین و اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی قاینات در اجرای کنسرت های موسیقی، جشنواره های موسیقی مقامی در شهرستان و استان خراسان جنوبی به عنوان نوازنده و داور همکاری داشت.

او برای دوتار نوازی نزد استادی نرفت و خودش از سال 1378 به صورت تجربی دوتار نوازی را شروع کرد؛ البته در ادامه در سال 1382 از محضر استادان عزیز تنها و ذوالفقار عسکریان بهره برد.

از او ویدیوهای زیادی در فضای مجازی موجود نیست ولی با این حال گفته می گردد که این هنرمند از سال 1385 با صدا و سیمای خراسان جنوبی نیز همکاری داشت که آثار ارزشمندی از دوتار و آوازش در آرشیو شبکه خاوران موجود است.

ناصر نبی زاده ـ مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان جنوبی ـ در وصف مرحوم رستمی گفته است: باور کردنی نبود خبر درگذشت هنرمند فرهیخته موسیقی مقامی استان استاد عیسی رستمی هنوز زمزمه جانمان بود نوای زیبای دوتار او، صلابت او بر صحن و پنجه هنرمندانه اش بر ساز.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 26 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: khaneh-jok-sms.ir شناسه مطلب: 605

به "برای هنرمندی که از کرونا خواند و با کرونا رفت!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برای هنرمندی که از کرونا خواند و با کرونا رفت!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید