ایده هایی از دکوراسیون دهه 70 میلادی برای طراحی دکوراسیون اتاق نشیمن

به گزارش جملات زیبا، دوست داشتن سبک دکوراسیون دهه 70 میلادی دلایل مختلفی دارد، به ویژه اگر صحبت از تمام چیزهایی باشد که این دهه برای ما در دنیای دکوراسیون داخلی به ارمغان آورد. طراحان هنوز از آن دوران الهام می گیرند و تصویرسازی های آن موقع ادامه می دهند. شما هم اگر در پی سبکی شیک و زیبا برای طراحی داخلی خانه خود هستید، می توانید از دکوراسیون دهه 70 میلادی الهام بگیرید. در این مقاله، درباره این سبک طراحی و ایده هایی برای زنده کردن این سبک در طراحی داخلی امروزی می خوانید.

ایده هایی از دکوراسیون دهه 70 میلادی برای طراحی دکوراسیون اتاق نشیمن

منظور از سبک دکوراسیون دهه 70 میلادی چیست؟

دکوراسیون دهه 70 میلادی که به آن رترو شیک هم می گویند، یک سبک طراحی داخلی است که بر عناصر قدیمی، رنگ های گرم و جسورانه و الگوهای غیرمتعارف تمرکز دارد. از مبل های مخملی پر جنب و جوش گرفته تا آثار هنری دیواری عجیب و غریب، دکوراسیون دهه 70 میلادی در آوردن تفریح و انرژی به میزان ای قابل درک به فضا ریشه دارد.

دکوراسیون دهه 70 میلادی شبیه به سبک امروزی، به طرز هوشمندانه ای عناصر طبیعی را لابه لای رنگ های پر جنب و جوش ترکیب می نماید. مواد طبیعی مانند چوب خیزران، حصیر و بامبو در دهه 70 میلادی، مانند دیوارپوش های مکرومه پنبه ای و البته گیاهان آپارتمانی، نامی برای خود دست و پا کردند.

چگونه سبک دکوراسیون دهه 70 میلادی را در خانه خود بگنجانیم؟

برای وارد کردن سبک دکوراسیون دهه 70 میلادی به خانه خود، از انتخاب یک پالت رنگی گرم با رنگ های خاکی مانند زرد خردلی، نارنجی سوخته و سبز زیتونی آغاز کنید. اثاثیه یا لوازم داخلی باید بازتابی از این رنگ ها و بعلاوه دارای طرح ها و الگوهای برجسته و پارچه های دارای بافت باشد. پارچه های مخملی در آن موقع بسیار محبوب بودند و به شدت با رنگ های خاکی آن دهه هماهنگی داشتند.

کلید چیدمان به سبک دهه 70 رعایت تعادل است. بنابراین، باید عناصر اصلی را با لوازم جانبی و مواد به کار رفته در طراحی معاصر مانند چوب دستی که در سال گذشته شاهد تجدید حیات آن بوده ایم، هماهنگ کنید. در نهایت، این طراحی زیبا را با انبوهی از گیاهان و گل های آپارتمانی گره بزنید.

برای اینکه خانه خود را به سبک دهه 70 میلادی طراحی کنید، باید 13 وسیله یا مبلمان را حتما در این فضا داشته باشید. در ادامه، با این وسایل و مبلمان آشنا می شوید.

1. صندلی راحتی سبز مخملی با پایه چوبی براق

یک مبل یا صندلی راحتی روکش شده با پارچه سبز آووکادویی با الهام از دهه 70 میلادی قطعه ای خاص در فضای نشیمن طراحی شده به سبک رترو به این فضای حال و هوای خانه ای دنج و راخت را می دهد. یک صندلی یا مبل راحتی با دسته های زاویه دار عجیب و غریب و پشتی به سبک شناور می تواند طراحی اتاقی به سبک رترو را تکمیل کند.

2. میز عسلی با روکش مخمل

هر صندلی یا مبل راحتی به یک میز عسلی برای تکمیل شدن احتیاج دارد و یک میز عسلی با روکش مخمل انتخابی عالی برای مبلی با روکش مخملی است. این میز و صندلی در کنار هم حال و هوای دکوراسیون دهه 70 میلادی را تداعی می نمایند. برای میز عسلی بهتر است روکش مخملی به رنگ سبز مغز پسته ای ملایم را انتخاب کنید تا کاملا شما را به یاد دهه 70 میلادی بیندازد.

3. صندلی غذاخوری حصیری

دکوراسیون دهه 70 میلادی مترادف با مبلمان حصیری است. بنابراین، اگر می خواهید فضای این دهه را در خانه خود ایجاد کنید باید از لوازم حصیری مانند صندلی، سبد و کمد هم بهره ببرید. گذاشتن چند صندلی حصیری در اتاق ناهارخوری حال و هوای دهه 70 را تداعی می نماید، به ما اعتماد کنید.

4. مبل تختخواب شو مخملی

دهه 70 میلادی دهه رنگ های خاص به ویژه رنگ های گرمی مانند قهوه ای خاکی، قرمز مایل به قرمز و نارنجی سوخته بود. گرمای دهه 70 را با یک مبل تختخواب شو به رنگ نارنجی سوخته که با یک صندلی راحت پوشیده از الیاف فوم و دو بالشتک پر از فوم کامل شده به فضای نشیمن یا اتاق مهمان خود بیاورید.

5. قفسه کشویی حصیری

این روزها، بسیاری از طراحان داخلی، چوب های قرمز رنگ را کنار گذاشته اند تا چوب های تیره تر یا کم رنگ تر را انتخاب نمایند. یک قفسه کشویی حصیری ساخته شده از چوب گیلاس، ماده اولیه محبوب در دکوراسیون دهه 70 با رنگ های غنی و گرم چوب گیلاس که با بافت سنتی حصیری دهه 70 جفت شده هر کسی را به دکوراسیون داخلی خانه شما علاقه مند خواهد نمود.

6. ساعت زنگ دار رترو

دکوراسیون دهه 70 میلادی عناصر تزیینی زیبا کم ندارد اما یکی از چیزهای عالی درباره دکوراسیون این دوره حس نشاط و سرزندگی است که به فضا می بخشد. به همین علت است که یک ساعت زنگ دار رترو با رنگ سبز آووکادویی و کرم و صفحه زیبا یکی از برترین عناصر طراحی دهه 70 را به قرن بیست و یکم می آورد.

7. جاشمعی حبابی

یکی دیگر از لوازم جانبی خانه که مجذوب کنندهیت دهه 70 میلادی را تداعی می نماید، یک جاشعمی حبابی است که به وسیله صنعتگران ماهر و با استفاده از تکنیک های شیشه گری با دست ساخته شده باشد. این جاشمعی می تواند به طراحی خانه های الهام گرفته از دهه 70 میلادی افزوده گردد. این جاشمعی را به رنگ های صورتی، آبی و فیروزه ای انتخاب کنید تا یک طرح خلاقانه و جسورانه در خانه ایجاد نموده باشید.

8. گلدان های سنگی کوچک

گلدان های سنگی کوچک به رنگ قهوه ای ملایم را اگر روی یک میز قهوه خوری دهه هفتادی قرار بدهید، سبک دکوراسیون رترو تداعی می گردد. برای ایجاد بافت و عمق بیشتر به این فضای دوست داشتنی گلدان هایی با طرح های انتزاعی و هماهنگ با شمعدان های سنگی انتخاب کنید.

9. میز جلومبلی حصیری

با افزایش محبوبیت دکوراسیون دهه 70 میلادی، بار دیگر مبلمان حصیری و عصایی بازگشته و محبوب تر از همواره شده اند. با منحنی های صاف و دولایه، این میزهای عجیب و غریب واقعا ماهیت فضای داخلی دهه 70 را به تصویر می کشند. می توانید این میز را با یک لوستر حصیری در اتاق ست کنید.

10. استند و قفسه حصیری

وقتی صحبت از دکوراسیون دهه 70 میلادی به میان می آید، استند و قفسه حصیری یکی دیگر از اقلام جالب توجه می گردد. یک استند حصیری طراحی شده به شکل قوسی و لبه های دایره ای درست شده از چوب بامبو، هم شیک و هم زیبا است. گلدان های رنگارنگ و گیاهان آپارتمانی مورد علاقه خود را روی آن بچینید تا ظاهر این استند کامل گردد.

11. لوستر مکرومه سه طبقه به رنگ طلایی

طراحی بی نظیر دهه 70 با جزئیات زیبا در حاشیه های یک لوستر مکرومه زرد رنگ سه طبقه می تواند دکوراسیون اتاق شما را دگرگون کند. حاشیه های این لوستر می تواند به رنگ خردلی باشد تا شبیه به مبلمان سبک رترو گردد. رنگ طلایی آن هم کمی لوکس بودن سبک های طراحی معاصر را تداعی می نماید. اگر به فکر بازگشت به دکوراسیون دهه 70 میلادی هستید، این لوستر می تواند به یکی از لوازم اصلی اتاق نشیمن شما تبدیل گردد.

12. کاغذ دیواری با طرح های دایره ای سفید و خردلی

اگر می خواهید دکوراسیون دهه 70 را ارتقا بدهید، از یک کاغذ دیواری با رنگی گرم بهره ببرید. یک کاغذ دیواری با طرح های دایره ای سفید و خردلی می تواند اتاق شما را مجذوب کننده تر کند. البته، ترندهای کاغذ دیواری ممکن است در طول زمان تغییر نمایند. بنابراین، بهتر است برای این کار از کاغذ دیواری موقت بهره ببرید.

13. رومیزی با طرح های گل دار درشت

برای تکمیل دکوراسیون دهه هفتادی خود از یک رومیزی با طرح های گل دار درشت و با رنگی گرم مثل خردلی هم بهره ببرید. طرح های جالب و رنگ گرم این رومیزی نخی می توانند توجه هر کسی را به خود جلب نمایند و شما را مستقیما به دهه 70 میلادی ببرند.

ایده هایی برای طراحی به سبک دکوراسیون دهه 70 میلادی

برای اینکه فضای خانه خود را به سبک دهه 70 میلادی طراحی کنید، باید علاوه بر وسایل و لوازم لازم برای این کار ایده هایی برای الهام گرفتن داشته باشید. در ادامه، 11 ایده جالب برای طراحی به این سبک را می خوانید.

1. طرح ها و رنگ های جسورانه

دهه 1970 میلادی همه جا صحبت از رنگ ها و طرح های جسورانه بود. بنابراین، برای طراحی دکوراسیون اتاق نشیمن به ان سبک از ترکیب کردن الگوهای مختلف، از کاغذ دیواری گرفته تا فرش نترسید. در عوض، رنگ ها را از یک خانواده رنگی انتخاب کنید تا همه چیز با هم هماهنگ گردد.

2. استفاده از مبلمان حجیم

مبلمان حجیم مانند مبل های مدولار با گذشت 50 سال از اولین زمان عرضه هنوز هم محبوب هستند. این مبلمان جایی مناسب برای استراحت و میزبانی دوستان ارائه می دهند. می توانید آن ها را با هر نوع مبلمان دیگری هماهنگ کنید تا باز هم عالی به نظر برسند. با انتخاب مبل هایی به رنگ های روشن می توانید فضای داخلی خود را مدرن کنید.

3. طرح های چاپی حیوانات

طرح های چاپی حیوانات در دهه 70 طرح های رایجی هم در فضای داخلی و هم در پوشاک بودند. برای اینکه طرح هایی مانند پلنگی یا گورخری با دکوراسیون امروزی هماهنگ شوند، باید از وسایلی ساخته شده با رنگ های خنثی و مواد ارگانیک بهره ببرید.

4. مبلمان مخملی با رنگ های جسورانه

برای اتاق نشیمن از مبلمان مخملی با رنگ های شاد و جسورانه مثل صورتی بهره ببرید تا حال و هوای دهه هفتادی پیدا کند. دیوارهایی به رنگ صورتی آدامسی و آثار هنری با اشکال هندسی و پالت های رنگی روشن و مجذوب کننده می توانند این مبلمان را تکمیل نمایند و به آن زیبایی جاودانه ای ببخشند.

5. مبلمانی با رنگ خنثی و کوسن های رنگارنگ

برای داشتن اتاقی با حال و هوای دهه 70 میلادی می توانید از یک مبلمان خاکستری رنگ که کوسن های رنگارنگ دارد بهره ببرید. حتی می توانید بالشتک های خاکستری رنگ را در بخشی از اتاق که حالت نشیمن دارد بگذارید تا یک مبل توکار درست گردد. این مبل فوق العاده راحت خواهد بود و می تواند بخشی از خانه که کاربردی ندارد را به یکی از برترین بخش های آن تبدیل کند.

6. پنل های چوبی روی در و دیوارها

از پنل های چوبی با رنگ های تیره برای پوشاندن در و دیوارها بهره ببرید تا دکوراسیون شما تلفیقی از دکوراسیون کلاسیک و مدرن گردد. استفاده از مبل های راحتی با روکش های مخملی و رنگ آبی کاربنی هم حس نوستالژیک و دنج بودن را به این فضا بیاورید.

7. آثار هنری مکرومه و تابلوهای نقاشی

هنر مکرومه یکی از هنرهای دستی است که در این دهه بسیار محبوب شد. این هنر در همه چیز از لباس گرفته تا آویزهای دیواری خود را نشان داد. شما هم می توانید در کنار مبلمان الهام گرفته از دکوراسیون دهه 70 میلادی مانند مبل مخملی آبی یا عثمانی مخملی از این آویزهای دیواری و تابلوهای نقاشی با طرح های خلاقانه بهره ببرید.

8. تزئینات مخملی و پارچه های ملیله دوزی شده

با اینکه مخمل در دهه 70 میلادی در لباس ها و دکوراسیون داخلی محبوب شد و حس لوکس و سازگاری آن با لوازم و دکوراسیون مختلف آن را به انتخابی عالی برای طیف وسیعی از مبلمان تبدیل کرد، می توانید از آویزهای دیواری هم بهره ببرید. آویزهای دیواری مانند پارچه های ملیله دوزی شده در آن موقع بسیار محبوب بودند و می توانند تکمیل نماینده تزئیناتی مانند کوسن های مخملی باشند.

9. میز جلو مبلی و لوستر با طرح های انتزاعی

برای داشتن دکوراسیونی به سبک دهه 70 میلادی می توانید از مبلمان مخملی ساده با رنگ خردلی، آثار هنری انتزاعی و لوستر یا میز جلو مبلی با طرحی خاص و انتزاعی بهره ببرید. برای جلوگیری از شلوغی بیش از حد این فضا باید لوازم و آثار هنری را در طرح هایی هماهنگ با یکدیگر انتخاب کنید.

10. مبلمان عصایی

مبلمان عصایی امروزه به همان میزان که در دهه 70 میلادی در بین صاحب خانه ها محبوب بود محبوبیت دارد. گوشه ای از اتاق نشیمن یک میز بار با طرح عصایی، قالیچه و پرده های طرح دار زیبا را با یکدیگر ترکیب کنید تا چیدمان آن ها پیچیده و غیرمنتظره به نظر برسد.

11. اشکال ارگانیک و تزئینات تلفیقی

طراحی دهه 70 میلادی به خاطر طرح های تلفیقی که فضاهایش دارد شناخته شده است. اشکال ارگانیک و تزئینات تلفیقی با رنگ های متنوع مانند لامپ ها، گلدان ها و میز قهوه در رنگ های گوناگون می توانند به یک اتاق نشیمن حال و هوای دهه 70 بدهند.

کلام آخر

برای اینکه دکوراسیون دهه 70 میلادی را در طراحی داخلی خود بگنجانید باید از لوازم و عناصر به کار رفته در این سبک طراحی داخلی بهره ببرید. مبلمان با روکش مخمل، آثار هنری حصیری و مکرومه همه در کنار هم می توانند فضای خانه شما را به این سبک دربیاورند. این سبک از طراحی داخلی می تواند طراحی های جاودانه دهه های 50 و 60 میلادی و خوش بینی و طبیعت گرایی آن موقع را به خانه ای شما بیاورد تا خانه های دنج و زیبا داشته باشید.

منبع: thespruce

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 15 تیر 1403 بروزرسانی: 15 تیر 1403 گردآورنده: khaneh-jok-sms.ir شناسه مطلب: 1797

به "ایده هایی از دکوراسیون دهه 70 میلادی برای طراحی دکوراسیون اتاق نشیمن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ایده هایی از دکوراسیون دهه 70 میلادی برای طراحی دکوراسیون اتاق نشیمن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید