افزایش مبتلایانِ تب کریمه کنگو به 34 نفر؛2 نفر جان باختند

به گزارش جملات زیبا، رئیس گروه مدیریت بیماری های قابل انتقال بین انسان و حیوان مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت از افزایش شمار مبتلایان به تب کریمه کنگو به 34 نفر اطلاع داد و تاکید نمود که گوشت دام ذبح شده قبل از مصرف به مدت حداقل 24 ساعت در دمای 4 درجه سانتی گراد در یخچال قرار داده گردد و جگر و سایر امعاء و احشاء دام، پس از 48 ساعت نگهداری در دمای چهار درجه سانتی گراد، مصرف شوند.

افزایش مبتلایانِ تب کریمه کنگو به 34 نفر؛2 نفر جان باختند

دکتر بهزاد امیری در مصاحبه با ایسنا، با اشاره به فرایند افزایشی ابتلا به تب کریمه کنگو طی سال جاری، گفت: تا ظهر روز شنبه (4تیرماه) تعداد 34 مورد مثبت مبتلا به تب کریمه کنگو در کشور شناسایی شده اند که از این تعداد متاسفانه 2 نفر نیز جان خود را از دست داده اند. این درحالی است که طی کل سال 1400 تنها 13 مورد مبتلا به تب کریمه کنگو و دو مرگ ناشی از آن در سامانه ها به ثبت رسیده است.

وی اضافه نمود: افزایش موارد ابتلا به تب کریمه کنگو می تواند دلایل گوناگونی داشته باشد و به نظر می رسد شرایطی فراهم شده باشد که انتقال ویروس مهیا باشد. مباحثی مانند عدم کنترل موارد بهداشتی هم مطرح است که در حال حاضر نامه ای به امضای وزیر محترم بهداشت رسیده و به دانشگاه ها ابلاغ شده است تا مراقبت های خود را افزایش دهند و از تبادل دام بویژه در منطقه ها مرزی جلوگیری گردد.

او با اشاره به اینکه راه های انتقال بیماری به سه روش است، بیان نمود: اول به وسیله گزش نیش کنه است که یا ممکن است خود کنه انسان را نیش بزند یا اینکه کنه روی بدن باشد و انسان دانسته یا ندانسته آن را لِه کند. راه انتقال بعدی به وسیله خون، مایعات و ترشحات آلوده دام به انسان است که این در زمان ذبح دام یا انتقال امعاء و احشاء دام اتفاق می افتد؛ البته اگر فرد گوشت و احشاء دام را به شکل خام یا درست پخته نشده مصرف کند هم احتمال ابتلایش به بیماری وجود دارد. راه انتقال سوم هم از بیمار آلوده به سایر انسان ها است.

او با تاکید بر لزوم خرید دام از مراکز مجاز عرضه دام، اظهار کرد: بهتر است، دام را از میادین عرضه مجاز دام خرید نمایند؛ چراکه این مراکز تحت نظر سازمان دامپزشکی است. ذبح دام باید در کشتارگاه ها انجام گردد، چراکه در تمامی کشتارگاه های مجاز دام، دامپزشکان حضور دارند و دام را قبل و بعد از ذبح آنالیز و معاینه می نمایند. بعضی از انواع بیماری در دام ها نظیر CCHF علائم ظاهری مشخصی ندارند و فقط دامپزشکان و کارشناسان بهداشتی قادر به تشخیص آن هستند.

وی با اشاره به نزدیکی به ایام عید سعید قربان و انجام عمل قربانی کردن گوسفند در کشور، اظهار کرد: به هیچ عنوان مردم نباید دام را در منازل و معابر عمومی ذبح نمایند؛ چراکه خونابه های جاری می تواند منجر به آلودگی محیط و افزایش بروز و شیوع بیماری های منقله از دام به انسان گردد. برای اعیاد اسلامی و یا سایر مناسبت های مذهبی توصیه می کنیم ذبح دام را به کشتارگاه ها واگذار نمایند. افرادی که به ذبح دام مشغول هستند، باید از وسایل محافظت نماینده مانند دستکش، چکمه و لباس مناسب استفاده نمایند و ابزارشان را بعد از ذبح، ضدعفونی نمایند و بعلاوه خونابه ها نیز به طریق بهداشتی دفع گردد.

امیری تاکید نمود: گوشت دام ذبح شده نیز قبل از مصرف باید به مدت حداقل 24 ساعت در دمای 4 درجه سانتی گراد در یخچال قرار داده گردد و جگر و سایر امعاء و احشاء دام، پس از 48 ساعت نگهداری در دمای چهار درجه سانتی گراد، مصرف شوند.

منبع: فرارو
انتشار: 31 تیر 1401 بروزرسانی: 31 تیر 1401 گردآورنده: khaneh-jok-sms.ir شناسه مطلب: 1581

به "افزایش مبتلایانِ تب کریمه کنگو به 34 نفر؛2 نفر جان باختند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افزایش مبتلایانِ تب کریمه کنگو به 34 نفر؛2 نفر جان باختند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید