اصول نگهداری و مراقبت از لنزهای چشمی

به گزارش جملات زیبا، خبرنگاران | سرویس آرایش و زیبایی - استفاده از لنز طبی به جای عینک و لنزهای رنگی برای زیبایی این روزها بسیار متداول است. اگر شما نیز از جمله کسانی هستید که از لنزهای رنگی، طبی و… استفاده می کنید، حتماً باید با نکاتی که برای مراقبت از لنز چشم ارائه شده آشنایی داشته باشید. داشتن اطلاعات در این زمینه مانع از این می گردد که با مشکلاتی مانند عفونت چشم روبرو شوید و همواره چشمانی سالم داشته باشید. همچنین رعایت این موارد سبب افزایش طول عمر لنزها نیز می گردد.

اصول نگهداری و مراقبت از لنزهای چشمی

در صورتی که مطالعه قسمت خاصی از این مطلب مد نظر شماست؛ با انتخاب عناوین ارائه شده در فهرست زیر به موضوع دلخواه خود برسید.

  • اصول نگهداری و مراقبت از لنز چشم
  • سؤالات متداول

اصول نگهداری و مراقبت از لنز چشم

بعضی از افراد به دلیل این که نگرانی زیادی درباره بهداشتی بودن لنز و ضدعفونی بودن آن جهت استفاده دارند، از لنزهای یک بار مصرف استفاده می نمایند. این مدل لنزها شاید برای افرادی که احتیاج به لنزهای رنگی برای زیبایی داشته باشند جذاب به نظر برسد، اما برای کسانی که احتیاج به لنز طبی دارند چندان جالب نخواهد بود.

افرادی که از لنز به جای عینک استفاده می نمایند خرید مدام لنزهای یک بار مصرف تقریبا برایشان غیر ممکن خواهد بود.

در ادامه به اصول مراقبت از لنز چشم پرداخته ایم. با رعایت این نکات می توانید لنزهایتان را سالم و تمیز نگه دارید و بدون نگرانی از آن ها بهره ببرید.

1. شستشوی دست ها قبل از استفاده لنز

اولین نکته ای که برای مراقبت از لنز چشم باید به آن توجه داشته باید، شستشوی دست ها به طور دقیق است. قبل از استفاده از لنز دست هایتان ممکن است در اثر استفاده از کرم چرب شده باشند یا در اثر تماس با نواحی مختلف آلوده شوند، به همین دلیل حتماً باید دست هایتان را به خوبی با آب و صابون بشویید تا میکروب ها به وسیله لنز به چشمتان نرسد.

2. عدم استفاده از اسپری مو

برای این که صدمه ای هنگام استفاده از لنز به چشم ها وارد نگردد، متخصصین توصیه می نمایند که اسپری مو را قبل از استفاده از لنز روی موهایتان بپاشید. این ایده برایتان امکان این که همواره موهایی صاف داشته باشید را فراهم می نماید. وقتی اسپری هیچ تماسی با لنز ندارد، موجب خراشیدگی و صدمه دیدن لنزها و بروز تاری دید یا عفونت چشمی نمی گردد.

3. نحوه آرایش چشم ها هنگام استفاده از لنز

پس از استفاده از لنزها آرایش چشم هایتان را انجام دهید. برای پاک کردن آرایش چشم نیز باید ابتدا لنز را خارج کنید و سپس آرایش را تمیز نمایید. رعایت این نکته مانع از صدمه دیدن لنز به دلیل تماس به مواد آرایشی می گردد.

4. ضدعفونی لنزهای خاص

بعضی از لنزها حساس تر هستند و احتیاج به مراقبت بیشتری دارند. برای ضدعفونی کردن این لنزها باید از مواد خاصی بهره ببرید که پزشک تجویز می نماید. در صورتی که از سایر مواد ضدعفونی نماینده مانند قطره های چشمی برای این لنزها بهره ببرید، لنز صدمه می بیند و دیگر نمی توانید از آن بهره ببرید!

5. عدم استفاده از آب شیرین یا آب مقطر

به هیچ عنوان نباید لنز را در معرض آب شیرین یا آب شرب قرار دهید. همچنین به هیچ عنوان نباید از آب مقطر برای شستشو و ضد عفوی لنزها بهره ببرید! آب و آب مقطر ممکن است خراش های ریز و درشتی روی لنز ایجاد نمایند. لنزهایی که به این صورت ضدعفونی می شوند امکان بیشتری دارد که سبب ایجاد عفونت های چشمی باشند.

6. استریل لنز

از نکات مهم برای استفاده از لنز چشم، ضدعفونی لنزها پس از هر بار استفاده است. هر بار که لنزها را از دون چشمتان خارج کردید آن ها را درون ماده ضدعفونی نماینده قرار دهید تا استریل بمانند. این ماده باید هر سه ماه تعویض گردد و از ماده جدیدی برای تمیز ماندن لنزها بهره ببرید.

7. موارد منع استفاده از لنز

حتماً به این موضوع توجه داشته باشید که تماس با آب کلر دار، آب گرم و… سبب وارد شدن صدمه جدی به لنز می گردد. به همین دلیل توصیه شده که برای مراقبت از لنز چشم قبل از حمام، قرار دریافت در وان آب گرم، شنا و هر فعالیتی که ممکن است در اثر آن آب وارد چشم ها گردد، لنز را از درون چشم خارج نمایید.

8. عدم استفاده از آب نمک یا بزاق دهان

بعضی از افراد هنگام استفاده از لنز بارها دست خودشان را با آب دهان مرطوب می نمایند یا این که برای ضدعفونی کردن لنز از آب نمک یاری می گیرند! استفاده از بزاق دهان و آب نمک هنگام استفاده از لنز سبب ایجاد خراش به روی آن شده و لنز را کدر می نماید. همچنین به دلیل آلودگی هایی که ناشی از بزاق دهان است، امکان این که استفاده از لنز سبب بروز درد چشم، اشک آلود شدن چشم ها، عفونت چشمی و … گردد چند برابر خواهد شد.

9. نگهداری لنزها به صورت جداگانه

با وجود این که هر لنز برای یک چشم (چپ یا راست) استفاده شده و درجه چشمی که برای لنزهای طبی تعریف شده ممکن است متفاوت باشد، کاربران معمولاً لنزهای طبی را به صورت جداگانه نگهداری می نمایند؛ اما برای لنزهایی که برای زیبایی هستند متاسفانه این موضوع چندان مورد توجه قرار نمی گیرد!

نگهداری لنزها در دو صندلی متفاوت مانع از تماس لنزها با یکدیگر شده و خراشیدگی روی آن ها به وجود نمی آید. همچنین با وجود این که لنزها از هم جدا هستند، مسائلی مانند چسبیدن آنها به هم رخ نخواهد داد.

10. برداشتن لنزها قبل از خواب

نباید فراموش کنید که رعایت مواردی که برای مراقبت از لنز چشم ارائه شده در سلامت چشم های شما نیز تأثیرگذار است. از این نکات می توان به این موضوع اشاره نمود که هرگز نباید زمانی که لنز در چشمانتان است بخوابید؛ زیرا استفاده از لنز زمانی که چشم ها بسته است موجب صدمه وارد شدن به قرنیه می گردد و مسائل چشمی در پی خواهد داشت. در واقع این کار این کار مانع از رسیدن اکسیژن به چشم می گردد.

11. عدم تماس لنزها با ناخن

هنگام استفاده از لنز حتماً به این موضوع توجه داشته باشید که لنزها نباید به هیچ عنوان با ناخن در تماس باشند. برای قرار دادن لنز درون چشمانتان باید لنز را نوک انگشت قرار داده و آن را به درون چشم منقل کنید. توجه داشته باشید که تماس ناخن با لنز می تواند سبب خراشیدگی آن شده و به لنز صدمه جدی وارد کند. آموزش تصویری گذاشتن لنز در چشم را ببینید و تمام نکات را هنگام گذاشتن لنز رعایت کنید.

12. ضدعفونی جا لنزی

موردی که کاربران هنگام استفاده از لنز به آن توجه کمی نشان می دهند، ضدعفونی کردن جا لنزی است. در صورتی که جای لنزها تمیز نباشد، آلودگی به لنز منتقل شده و به وسیله آن به چشم ها راه پیدا می نماید. برای ضدعفونی کردن جا لنزی به شما توصیه می کنیم آن را هر دو یا سه هفته یک بار بجوشانید و هر دو ماه یک بار یک جا لنزی جدید برای مراقبت از لنز چشم تهیه نمایید.

13. نگهداری لنزها در دمای اتاق

کاربرانی وجود دارند که در پاسخ سؤال چگونه از لنز مراقبت کنیم به دیگران توصیه می نمایند که لنز را درون یخچال نگهداری نمایند تا بتوان مدت طولانی تری از آن استفاده کرد. تنها در یک صورت می توانید لنزها را درون یخچال نگهداری کنید که آن ها را درون جا میوه ای که دمای متعادل تر نسبت به دیگر نواحی دارد قرار دهید.

هر چند پزشکان توصیه می نمایند که لنز را در دمای اتاق نگهداری کنید یا همواره انعطاف پذیری مناسب تری داشته باشد و به راحتی بتوانید از آن بهره ببرید.

14. نگهداری لنزها درون محلول مخصوص

به محض این که لنز را از مرکز ارائه دهنده آن دریافت می کنید، یک محلول و جعبه لنز نیز به شما ارائه می گردد تا بتوانید مراقبت از لنز چشم را به خوبی انجام دهید. در صورتی که لنزها را بدون محلول نگهداری کنید، لنزها به مرور خشک می شوند و دیگر کارایی لازم را نخواهند داشت. محلول لنزها همواره آن ها را مرطوب و تمیز نگه می دارد و در مواقع احتیاج می توانید به راحتی و سریع از لنز بهره ببرید.

سؤالات متداول درباره استفاده از لنز چشم

حال که با نکات مهم درباره نحوه مراقبت از لنز چشم آشنا شدید، وقت آن رسیده که بعضی از سؤالات متداولی که کاربران هنگام استفاده از لنز مطرح می نمایند را به همراه پاسخ آن ها ارائه کنیم. با مطالعه این سؤال و جواب ها دانش بیشتری درباره نحوه استفاده از لنز کسب خواهید کرد.

1) دلیل قرمز شدن چشم ها هنگام استفاده از لنز چیست؟

یکی از عوارض استفاده از لنز چشم در مدت زمان طولانی یا وقتی اصول مراقبتی به خوبی رعایت نگردد، قرمز شدن و سوزش چشم ها خواهد بود. تماس لنز با مواد آرایشی می تواند سبب قرمز شدن و التهاب چشم ها گردد. همچنین احتمال این که لنز آلوده باشد و سبب انتقال میکروب ها به چشم گردد وجود خواهد داشت. از دیگر عواملی که می تواند سبب سرخ شدن چشم ها هنگام استفاده از لنز گردد می توان به وجود آلودگی و گرد و خاک در محیط اشاره نمود.

2) علت تار شدن لنز چیست؟

تار شدن لنز یکی دیگر از مواردی است که مصرف نمایندگان لنز آن را مطرح می نمایند. در صورتی که مراقبت از لنز چشم به خوبی انجام نگردد و لنز رسوب گرفته باشد، باید آن را کف دست قرار دهید و مقداری از ماده ضدعفونی نماینده روی لنز بریزید. سپس با دست تمیز به نحوی که فقط انگشت سبابه به آرامی لنز را لمس کند، روی آن بکشید تا رسوب رفع گردد. در صورتی که تیره شدن لنز به دلیل خراش و… باشد، این احتمال وجود دارد که مجبور به تعویض آن شوید.

3) آیا لنزهای یک بار مصرف بهتر از سایر لنزها هستند؟

با توجه به این که لنز یک بار مصرف را پس از استفاده می توانید دور بیندازید و دیگر مراحل مراقبت از لنز چشم مانند شستشو و … را ندارد، استفاده از آن ساده تر خواهد بود. البته این لنزها برای افرادی مناسبند که نمی خواهند مدام از این محصول استفاده نمایند؛ زیرا هزینه این لنزها نسبت به لنزهای معمولی که می توان چند ماه از آن ها استفاده کرد بیشتر است.

4) چه افرادی نباید لنز چشمی استفاده نمایند؟

کسانی که در محیط های آلوده، کار یا زندگی می نمایند، افرادی که به آلرژی مبتلا هستند و افرادی که چشم ­هایشان در برابر عفونت و بیماری های چشمی مقاومت کمتری دارد، بهتر است از لنز استفاده ننمایند.

سخن آخر

اگر نکاتی که درباره مراقبت از لنز چشم ارائه شده را به خوبی رعایت نکنید، احتمال این که به بیماری های چشمی مانند عفونت مبتلا شوید بسیار زیاد است. برای این که بتوانید بدون مشکل از لنز چشمی بهره ببرید نکات بهداشتی را رعایت کنید و لنز را به نحوی بهره ببرید که صدمه نبیند. همچنین ماده ای که برای نگهداری لنزها استفاده می کنید باید مناسب باشد تا هم لنزها دچار مشکل نشوند و هم آلودگی های موجود به دلیل خاصیت ضدعفونی نمایندگی ماده مورد نظر از بین برود و بیماری های چشمی رخ ندهد.

توصیه می کنیم راهنمای جامع استفاده از انواع لنز طبی و غیر طبی را به صورت کامل بخوانید و با آگاهی کامل از لنز بهره ببرید.

آیا شما لنز چشمی طبی، فصلی یا رنگی استفاده می کنید؟ به چه مواردی برای مراقبت از لنز چشم توجه دارید؟ پیشنهادات خودتان را در این زمینه با تیم خبرنگاران و مخاطبین ما در میان بگذارید.

برگرفته از: aao ،webmd و myeyes

منبع: setare.com
انتشار: 24 خرداد 1400 بروزرسانی: 24 خرداد 1400 گردآورنده: khaneh-jok-sms.ir شناسه مطلب: 1123

به "اصول نگهداری و مراقبت از لنزهای چشمی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اصول نگهداری و مراقبت از لنزهای چشمی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید