از دلیل تا درمان درماتیت سبوره ای

به گزارش جملات زیبا، اگزما سبوره یک نوع بیماری پوستی است که با التهاب پوست سر یاصورت به صورت به شکل پوسته یافلس که در سطح پوست پخش می شوند ، خود را نشان می دهد .یکی ازتجربیات شایع ،خارش زیاد منطقه ها تحت تاثیر بیماری است که خود باعث التهاب ودر نتیجه قرمزشدن آن منطقه می گردد.

از دلیل تا درمان درماتیت سبوره ای

درماتیت سبوره ای

درماتیت سبوره ای یک بیماری پوستی شایع است که عمدتاً پوست سر فرد را تحت تأثیر قرار می دهد. این بیماری باعث بروز لکه های پوسته پوسته، قرمزی پوست و شوره های سر سخت می گردد. درماتیت سبوره ای بعلاوه می تواند قسمت های چرب بدن مانند صورت، قسمت های از بینی، ابروها، گوش ها، پلک ها و سینه را تحت تأثیر قرار دهد.

به درماتیت سبوره ای شوره سر، اگزما سبورئیک و پسوریازیس سبورئیک نیز گفته می گردد. در بین نوزادان، این بیماری به عنوان cradle cap شناخته شده و باعث پوسته پوسته شدن سر فرد مبتلا خواهد شد.

اگزمای سبوره ای یک بیماری پوستی طولانی مدت است که در صورتی که خود به خود بهبود نیابد، فرد احتیاج به درمان مداوم خواهد داشت. با این وجود مراقبت از پوست و محدود کردن محرک ها می تواند تا حد زیادی به کنترل بیماری یاری نموده و علائم آن را کاهش دهد.1

دلیل درماتیت سبوره ای

1- مخمری (قارچ) به نام مالاسزیا که در چربی پوست وجود دارد.

2- یک واکنش التهابی مرتبط با بیماری پسوریازیس (پسوریازیس یا بیماری صدف یک بیماری مرتبط با سیستم ایمنی بدن است که موجب تجمع چند لایه پوست مرده می گردد و بصورت پوسته ریزی دیده می گردد)

3- فصل: در اوایل بهار و زمستان این بیماری بدتر می گردد.2

علائم درماتیت سبوره ای

اگزمای سبوره ای، که به عنوان درماتیت سبوره ای نیز شناخته می گردد یک بیماری پوستی بسیار شایع است که باعث قرمزی، ایجاد لکه های پوسته پوسته و شوره سر می گردد. این بیماری اغلب پوست سر را درگیر می نماید اما می تواند نواحی چرب دیگر بدن را نیز گرفتار کند. به طور معمول این بیماری در چند هفته اول شدت گرفته و سپس به تدریج طی چند هفته یا ماه کاملاً رفع خواهد شد.

علائم و نشانه های بروز درماتیت سبوره ای ممکن است شامل موارد زیر گردد:

پوسته پوسته شدن پوست کف سر (شوره سر)، مو، ابرو، ریش یا سبیل

قرمزی پوست

احساس خارش پوست

لکه های پوستی چرب که به صورت پوسته پوسته های سفید یا زرد رنگ نمایان شده در قسمت های مختلف بدن مانند موارد زیر می تواند نشانه این بیماری باشد:

زیر بغل

پلک ها

قفسه سینه

زیر سینه ها

پوست صورت

ابروها، گوش ها

ناحیه کشاله ران

قسمت های از بینی

علائم و نشانه های گفته شده ممکن است در صورت استرس فرد شدیدتر بوده و در هوای سرد یا فصول خشک سال شدت پیدا کند.1

بعضی از عواملی که موجب تشدید درماتیت سبوره می گردد

بعضی شرایطهای عصبی مثل بیماری پارکینسون و افسردگی.

ضعف سیستم ایمنی مثلا در بیماران پیوندی یا ایدز و HIVمثبت، پانکراتیت الکلی و بعضی از سرطانها.

نارسایی قلب.

بیماریهای غدد که باعث چاقی می شوند مثل دیابت.

بعضی داروها

خراش یا آسیبهای پوست در صورت.2

چه زمانی به پزشک مراجعه کنید ؟

زمانیکه این مسئله باعث مختل شدن خواب یا برنامه های روزمره شما بگردد.

زمانیکه این شرایط باعث خجالت و نگرانی شما گردد.

زمانیکه به عفونت پوستی شک می کنید.

زمانیکه اقدامات مراقبتی شما بی نتیجه است.2

نحوه تشخیص

تشخیص درماتیت سبورئیک با معاینه پوست انجام می گردد و معمولا احتیاجی به گرفتن نمونه پوستی یا آزمایش خون نمی باشد، اما در صورتی که شخص در معرض ابتلا به HIV باشد، ضروری است مورد آزمایش قرار گیرد. انجام این کار برای تشخیص زود هنگام HIV و جلوگیری از پیشرفت بیماری و بهبود سلامت فرد، بسیار اهمیت دارد.

در صورتی که پزشک به وجود عفونت قارچی پوست سر مشکوک باشد، نمونه پوسته های روی سر را به آزمایشگاه می فرستد تا در صورت وجود قارچ کچلی در سر، این مشکل تشخیص داده گردد.

در بعضی موارد تمایز دادن درماتیت سبورئیک با انواع دیگر درماتیت بسیار مشکل است، خصوصا اگر درماتیت به صورت گسترده در بدن ایجاد شده باشد یا در نواحی خاصی مانند پلک چشم یا آلت تناسلی باشد. گاهی اوقات درماتیت سبورئیک شدید در ناحیه سر می تواند شبیه به پسوریازیس باشد. در موارد ابتلا به پسوریازیس، پوسته های جدا شده از سر ضخیم تر و سفید تر هستند و معمولا صورت شخص به عارضه پوستی دچار نمی گردد.3

درمان درماتیت سبورئیک

معمولا ضروری است که درمان درماتیت سبورئیک به صورت بلند مدت باشد، البته می توان دوره هایی را برای استراحت و توقف موقتی درمان معین کرد. انتخاب شیوه درمانی به شدت التهاب و خارش پوست و محل بروز عارضه پوستی دارد:
روی سر
استفاده منظم از محلول یا شامپوهای ضد شوره که حاوی سلنیوم سولفاید (selenium sulphide)، پیریتیون روی (zinc pyrithione) یا کتوکونازول (ketoconazole). برای تاثیرگذاری بیشتر شامپو آن را روی پوست کف سر بمالید و قبل از شستن شامپو بین 5 تا 10 دقیقه صبر کنید.

برای کنده شدن پوسته های ضخیم از روی سر می توانید از چند ساعت قبل، یا از شب قیل به سر خود محلول سالیسیلیک اسید یا روغن نارگیل بزنید. البته این کار باعث چرب شدن و احساس کثیفی سر می گردد اما معمولا نتایج خوبی به همراه دارد.

در صورتی که خارش سر شما زیاد است، ممکن است پزشک شما لوسیون یا ژل یا شامپوی حاوی استروئید را برای مصرف موقت و کوتاه مدت تجویز کند.

سایر نواحی بدن
استفاده کرم ها و پماد های ضد قارچ معمولا موثر است و به دلیل بی خطر بودن آن ها، می توان این روش را به صورت بلندمدت به کار برد. بعضی از این داروها عبارتند از: کلوتریمازول، میکونازول و نیستاتین. در صورتی که التهاب پوست زیاد باشد می توان به صورت موقت این داروها را با یک استروئید خفیف ترکیب کرد تا التهاب پوستی رفع گردد.

شستن بدن با یک شامپوی ضد قارچ حاوی کتوکونازول نیز می تواند مفید باشد. بهتر است قبل از شستن شامپو ازروی بدن، 5 تا 10 دقیقه صبر کنید.

در کانال داخل گوش
در این موارد از قطره های مخصوص گوش استفاده می گردد. داخل گوش خود را با گوش پاک کن های پنبه ای پاک نکنید، چرا که این کار باعث تحریک بیشتر پوست و شدید تر شدن عارض می گردد.
روی پلک ها
با استفاده از یک شست و شو دهنده مخصوص پلک یا شامپوی کودک (بدون ایجاد سوزش چشم)، روی پلک ها را بشویید تا بتوانید پوسته ها را از روی پلک جدا کنید و التهاب پوست را کاهش دهید.

در موارد خاص، اگر درماتیت سبورئیک بسیار گسترده باشد یا نسبت به درمان های گفته شده در بالا مقاوم باشد، ممکن است پزشک شما، مصرف یک دوره داروی ضد قارچ خوراکی را تجویز کند.3

درمان خانگی

روش های درمانی جایگزین بسیاری برای بهبود و مدیریت درماتیت سبوره ای وجود دارد که می توانید از آن ها یاری بگیرید. البته بهتر است قبل از آغاز هر شیوه درمانی در این مورد با پزشک مشورت کنید.
روغن درخت چای
روغن درخت چای یکی از روغن های فوق العاده ای است که می توانید به صورت خالص یا در غالب شامپوهای درمانی از آن بهره ببرید. اما بعضی از مطالعات نشان داده است که استفاده از روغن درخت چای می تواند واکنش آلرژیک به همراه داشته باشد.
مکمل های روغن ماهی
این نوع قرص ها حاوی اسیدهای چرب امگا 3 بوده و می تواند به درمان این بیماری یاری کند.
آلوئه ورا
ژل آلوئه ورا را می توانید به صورت محصولات داروخانه ای یا ژلی که مستقیم از داخل برگ گیاه خارج شده، استفاده نموده و به ناحیه درگیر پوست بمالید.1

پینوشتها

1.www.pezeshket.com

2.www.drgitafaghihi.ir

3.www.drmehrabian.com

منبع: راسخون
انتشار: 14 آذر 1400 بروزرسانی: 14 آذر 1400 گردآورنده: khaneh-jok-sms.ir شناسه مطلب: 1363

به "از دلیل تا درمان درماتیت سبوره ای" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "از دلیل تا درمان درماتیت سبوره ای"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید