9 دلیل قانع کننده برای مصرف دمنوش بادرنجبویه

به گزارش جملات زیبا، از دیرباز در ایران استفاده از خواص گیاهان در طب سنتی و درمان بیماری های مختلف استفاده می شده است. گاهی اوقات درمان های طبیعی و گیاهی بهتر از داروهای شیمیایی عمل می کنند. یکی از این گیاهان بسیار مفید و درمانی بادرنجبویه است که خواص فراوان آن بر سلامت قلب، بیماری های کبد و دیابت غیرقابل انکار است.

9 دلیل قانع کننده برای مصرف دمنوش بادرنجبویه
نام علمی این گیاه ملیسا (Melissa officinalis) به معنای زنبورعسل است که ریشه یونانی دارد. ازآنجایی که زنبورعسل به گل های سفید و کوچک این گیاه علاقه زیادی دارد، این نام کاملا مناسب به نظر می رسد.

بادرنجبویه از خانواده نعناع است. به سرعت رشد می کند و در اصل بومیِ منطقه ها جنوب اروپا، نواحی مختلف خاورمیانه و آسیای مرکزی است. بااین حال، هم اکنون در آمریکا و بسکمک از نقاط جهان نیز کشت می شود.

مواد مغذی بادرنجبویهمفیدترین بخش این گیاه برگ های آن هستند. برگ های بادرنجبویه عطر تندی شبیه به لیمو ساطع می کنند که می توانید از آن به عنوان طعم دهنده در چای استفاده کنید. از این گیاه می توان روغن معطر درست کرد و برای دفع حشرات به کار برد. برخی افراد حتی از آن خمیردندان خانگی درست می کنند.

خواص بادرنجبویهبادرنجبویه خواص درمانی شگفت انگیزی دارد. پزشکان قرون وسطا آن را برای رفع مسائل خواب، کاهش اضطراب، التیام زخم ها و افزایش طول عمر تجویز می کردند. امروزه دانشمندان مطالعات زیادی روی بادرنجبویه انجام داده اند. بیشتر این مطالعات در اروپا و خاورمیانه، به عنوان منطقه ها منشأ اصلی این گیاه، اجرا شده است.

از خواص بادرنجبویه در طب سنتی به ویژه در کشورهای اروپایی مانند اتریش استفاده می کنند. این گیاه برای سردرد و دردهای عصبی بسیار مفید است.

اما کاربردهای بادرنجبویه به این موارد محدود نمی شود. در این مطلب، به 9 مورد از فواید و خواص شگفت انگیز این گیاه اشاره می کنیم.

1. از قلب و کبد محافظت می کندیکی از مهم ترین خواص بادرنجبویه که مطالعات زیادی روی آن اجرا شده است، محافظت از قلب و کبد است.

استفاده از اسانس بادرنجبویه در رایحه درمانی، تری گلسیرید خون (چربی خون) را پایین می آورد و به سنتز کلسترول در کبد کمک می کند. مطالعه ای در سال 2012 نشان داد که استنشاق روغن بادرنجبویه از عواملی که به رشد دائمی سلول های سرطانی کبدیمنجر می شوند جلوگیری می کند.

پژوهشگران در مطالعه ای در سال 2016 دریافتند که تپش قلب و فشار خون بالا در حیواناتی که این گیاه را به شکل خوراکی به آنها داده بودند تا حد زیادی کاهش یافت.

به نظر می رسد بادرنجبویه روی سازوکار و پالس های الکتریکی قلب تأثیر قابل توجهی دارد.

در گذشته در طب سنتی ایران از این گیاه به عنوان درمانی برای تپش قلب استفاده می کردند. محققان پس از یک دوره آزمایشیِ استفاده از عصاره برگ های بادرنجبویه روی افراد دریافتند که تپش قلب آنها تا حد زیادی کاهش یافته است. البته آرام شدن تپش قلب از یک سو ممکن است با تأثیر بادرنجبویه بر خلق وخوی انسان در ارتباط باشد. کمی بعد درباره این موضوع هم صحبت خواهیم کرد.

یکی دیگر از مزایای بادرنجبویه تأثیر آن روی آریتمی قلبی است. آریتمی به حالتی می گویند که در آن ضربان قلب سریع تر یا آهسته تر از حالت عادی یا در فواصل زمانی یکسان، نامنظم است. به نظر می رسد بادرنجبویه می تواند احتمال وقوع تپش نابهنگام، تاکی کاردی (ضربان قلب بالا یا تندتپشی) و فیبریلاسیون قلب (مشکل در ضربان قلب) را بدون ایجاد عوارض جانبی کاهش دهد.

براساس تحقیقات، عصاره بادرنجبویه تغییرات عمده ای در نتایج الکتروکاردیوگرام (نوار قلب) ایجاد می کند که به نظر می رسد فواصل زمانی الکتریکی را افزایش می دهد. البته هنوز مزایای بالینی آن کاملا روشن نیست. اما مطالعه ای آزمایشی در ایران که برای اولین بار این نتایج را تأیید کرد، درواقع به کشف بزرگی دست یافت.

2. عامل ضدباکتری طبیعی استبادرنجبویه سابقه ای طولانی در طب سنتی دارد. به همین دلیل محققان چگونگی اثربخشی آن را بر محافظت بدن دربرابر عوامل ایجادکننده بیماری مانند باکتری های مضر مطالعه کرده اند. به نظر می رسد بادرنجبویه ویژگی های ضدباکتری دارد و می تواند از بدن دربرابر باکتری های عفونی محافظت کند.

روغن بادرنجبویه به ویژه دربرابر قارچ کاندیدا فعالیت ضدباکتریایی دارد. کاندیدا نوعی قارچ است که سبب عفونت های قارچی از جمله عفونت قارچی واژن می شود. این قارچ در بروز علائمی مانند خستگی، مهِ مغزی، مسائل گوارشی و تضعیف سیستم ایمنی بدن نقش مهمی دارد.

3. ممکن است در درمان دیابت مفید باشددیابت یکی از شایع ترین بیماری ها در سراسر جهان است. درحالی که معمولا بسکمک از درمانگرهای سنتی داروهایی را با عوارض جانبی خطرآفرین برای درمان دیابت تجویز می کنند، عصاره بادرنجبویه یکی از روش های طبیعی مؤثر برای درمان دیابت است.

محققان برای آزمایش تأثیر بادرنجبویه روی قندخون بالا، هم عصاره آن و هم روغن اسانسی آن را به گروهی از بیماران دادند. نتایج نشان داد هر دو محصول در کاهش سطح قندخون و نیز کاهش استرس اکسیداتیو مرتبط با دیابت تأثیر مشابهی داشتند.

اطلاعات به دست آمده آن قدر قانع کننده بود که محققان دانشگاه آزاد برلین را تحت تأثیر قرار داد. آنها اظهار داشتند: عصاره اتانولی بادرنجبویه احتمالا می تواند در کنار درمان دارویی دیابت نوع 2 یا در پیشگیری از آن مفید باشد.

4. خلق وخو، تمرکز و خواب را بهبود می بخشدیکی از خواص شناخته شده بادرنجبویه اثر آرام بخشی آن است. به همین دلیل در گذشته از آن برای درمان اضطراب و بی خوابی استفاده می کردند.

این گیاه در بهبود بیش فعالی، تمرکز و تحریک پذیری در بچه ها بالای 7 سال تأثیر زیادی دارد. مطالعه ای روی جوانان نشان داد، استفاده از این گیاه در غذاها به بهبود خلق وخو و عملکرد شناختی آنها کمک می کند.

بادرنجبویه در بهبود کیفیت خواب، کاهش علائم بی خوابی و اختلالات خواب به ویژه در دوران یائسگی بسیار مؤثر است.

5. با تبخال مبارزه می کندبادرنجبویه را به دلیل خاصیت ضدویروسی اش می توان به شکل موضعی برای درمان ویروس تبخال به کار برد.

تبخال درمان دائمی ندارد، اما برخی روش های درمانی می توانند تعداد دفعات تبخال زدن را کمتر کنند و فاصله بین آنها را طولانی تر کنند. محققان اثربخشی بادرنجبویه را بر تبخال و تاول های تبخالی مطالعه کرده اند.

عصاره بادرنجبویه به شکل کِرِم دوره بهبود تبخال را کوتاه تر می کند، فواصل بین تبخال زدن را طولانی تر می کند و علائم خارشو سوزش را تسکین می دهد. جالب اینجاست که ویروس تبخال درصورتِ استفاده مکرر از بادرنجبویه نسبت به آن مقاوم نمی شود. روغن اسانسی بادرنجبویه نیز نتایج مشابهی را نشان داده است.

به نظر می رسد اثرات بادرنجبویه روی ویروس تبخال به ترکیبات آنتی اکسیدانی آن مانند تانِن ها و پلی فنل ها مربوط می شود. تا به امروز هیچ عوارض جانبی برای استفاده از این ترکیبات به صورت خوراکی یا موضعی شناخته نشده است.

6. آنتی اکسیدان و ضدالتهاب قوی استبادرنجبویه می تواند با آسیب ناشی از رادیکال های آزاد مبارزه کند. شاید مهم ترین مزیت این گیاه، تأثیر احتمالی آن بر نوع خاصی از سرطان موسوم به گلیوبلاستوما مولتی فرم (glioblastoma multiforme) باشد. این نوع سرطان که بسیار سریع الانتشار است از مغز شروع می شود و هنوز درمان شناخته شده ای برای آن وجود ندارد. بااین حال، محققان در مطالعه ای در سال 2014 دریافتند روغن اسانسی بادرنجبویه سبب آپوپتوز (مرگ برنامه ریزی شده سلولی) در سلول های سرطانی می شود و فرایند تولید پروتئین MRP1 (پروتئین مقاومت چند دارویی) را متوقف می کند. این پروتئین تا حدودی عامل اصلی مقاومت داروییِ پیشرفت سرطان نسبت به درمان های سنتی مانند شیمی درمانی است.

خواص بادرنجبویه روی سلول های سرطانی دیگرمطالعات دیگری نیز نشان داده اند که بادرنجبویه روی رده های سلولی سرطانی مانند MCF-7 (رده سلولی سرطان پستان)، رده سلولی سرطانی کولورکتال، سلول های سرطانی کبد و دو نوع متفاوت از سلول های سرطان خون (لوسمی) اثرات آپوپتیک دارد.

محققان در مطالعه ای با بررسی اثر آنتی اکسیدان های عصاره بادرنجبویه بر استرس اکسیداتیو که به دلیل سطوح پایین تابش در رادیوتراپی ایجاد می شود، به نتایج قابل توجهی دست یافتند. یکی از این نتایج بهبود سطوح خون در سایر سلول های آنتی اکسیدان بود. مطالعه ای انجام گرفته روی متخصصان پزشکی که به طور مداوم در معرض سطوح پایین اشعه در رادیوتراپی قرار دارند، نشان داد که گنجاندن بادرنجبویه در رژیم غذایی این افراد ممکن است روش مؤثری برای محافظت از آنها در برابر استرس اکسیداتیو باشد. این مطالعه همچنین نشان داد این گیاه در تنظیم آنزیم بسیار مهمی که سوپراکسید دیسموتاز نامیده می شود نقش دارد.

این آنزیم (که به اختصار SOD نامیده می شود) برای جلوگیری از بیماری هایی که با استرس اکسیداتیو در ارتباط هستند حیاتی است، زیرا عدم کنترل این آنزیم به انواع مختلف آسیب سلولی منجر می شود. بادرنجبویه یکی از روش های طبیعی کنترل این آنزیم است.

یکی دیگر از خواص بادرنجبویه، جلوگیری از اختلالات نورودژنراتیو (تخریب کننده عصب) ناشی از قرارگرفتن بیش ازحد در معرض منگنز است.

روغن بادرنجبویه علاوه بر خواص آنتی اکسیدانی، ضدالتهاب نیز هست. این گیاه با کاهش التهابات مزمن، از بدن در برابر بیماری ها محافظت می کند و درد را کاهش می دهد.

7. تیروئید پرکار را تنظیم می کندبراساس آمار، بیش از 12% جمعیت ایالات متحده آمریکا و البته بسکمک از مردم در سراسر جهان با مسائل تیروئید روبرو هستند. از بین بیماری های مرتبط با تیروئید، پرکاری و کم کاری تیروئید شایع تر از بقیه هستند.

براساس تحقیقات، عصاره بادرنجبویه برای تنظیم پرکاری تیروئید مفید است. این گیاه از اتصال برخی ترکیبات (سبب فعالیت بیش ازحد تیروئید می شوند) به گیرنده های تیروئید (به ویژه در بیماران مبتلا به گواتر) جلوگیری می کند.

8. به سلامت دستگاه گوارش کمک می کندعصاره بادرنجبویه به دلیل فعالیت آنتی اکسیدانی، به سلامت دستگاه گوارش کمک می کند. این گیاه احتمالا می تواند از زخم معده جلوگیری کند، البته هنوز به طورکامل روی آن مطالعه نشده است. شواهدی نیز وجود دارد که نشان می دهد بادرنجبویه درست مانند نعناع و سنبل ختایی ممکن است در درمان یبوست کمک کننده باشد.

9. علائم سندرم پیش از قاعدگی (PMS) را تسکین می دهددر مطالعه ای در سال 2015 نشان داده شد که مصرف کپسول بادرنجبویه در کاهش دردها و علائمِ سندرم پیش از قاعدگی در دختران دبیرستانی مؤثر است.

روش های مصرف بادرنجبویهاگر در منطقه ها گرمسیر زندگی می کنید، احتمالا خودتان می توانید بادرنجبویه را پرورش دهید. خاک این گیاه باید همیشه مرطوب و کود مناسبی داشته باشد. بهتر است تا حدودی در سایه قرار بگیرد. ازآنجایی که بسیار سریع جوانه می زند و رشد می کند، اگر درکنارِ گیاهان دیگری باشد، فضای آنها را اشغال می کند. به همین دلیل زودبه زود آن را درو کنید.

بادرنجبویه رایحه دل نشینی دارد که شبیه بوی لیموست. می توانید از آن برای طعم دادن به گوشت و غذاهای دریایی استفاده کنید یا در نوشیدنی های میوه ای بریزید و میل کنید. برای تهیه یک چای مطبوع، برگ های بادرنجبویه را به مدت 15 دقیقه یا بیشتر با چای معمولی دم کنید. سپس برای شیرین کردن آن از عسل طبیعی استفاده کنید. همچنین می توانید آن را خرد کنید و در سالاد بریزید.

به دلیل معطر و مفید بودن این گیاه، بسکمک افراد از آن برای تهیه روغنِ لب دست ساز یا لوازم آرایش خانگی استفاده می کنند.

اگر خودتان نمی توانید آن را پرورش بدهید، چای یا مکمل آن را مصرف کنید. توصیه می کنیم حتما آن را از فروشندگان معتبر تهیه کنید، زیرا گیاهان زیادی وجود دارند که ظاهرشان شبیه بادرنجبویه است.

عوارض جانبی احتمالیمصرف این گیاه برای بسکمک از افراد اصلا خطری ندارد. اما به دلیل اینکه فعالیت تیروئید را تحت تأثیر قرار می دهد، افرادی که از داروی تیروئید استفاده می کنند یا کم کاری تیروئید دارند نباید آن را مصرف کنند.

برخی بیماران نیز پس از درمان با عصاره بادرنجبویه عوارض جانبی خفیفی را گزارش کرده اند.

اگر باردار هستید قبل از مصرف آن به شکل منظم باید با پزشک تان مشورت کنید.

همه خواص بادرنجبویه به صورت مختصربادرنجبویه گیاهی چندساله است که در سراسر جهان رشد می کند. مردم قرن ها از این گیاه برای درمان بیماری ها استفاده کرده اند.

تحقیقات علمی نشان داده اند که این گیاه در محافظت از قلب و کبد دربرابر بیماری های معمول آنها مؤثر است.

بادرنجبویه خواص ضدباکتری، ضدالتهابی و آنتی اکسیدانی دارد. این ویژگی ها اجازه نمی دهند که بیماری ها دربرابر داروها و مرهم ها مقاومت کند.

استفاده موضعی از بادرنجبویه می تواند برای کمک به درمان تبخال و افزایش فاصله بین دفعات تبخال زدن کمک کند.

استفاده از روغن بادرنجبویه یا عصاره آن می تواند خلق وخو، تمرکز و کیفیت خواب را بهبود بخشد.

این گیاه در تنظیم پرکاری تیروئید کاربرد دارد. اما اگر کم کاری شدید تیروئید دارید، استفاده منظم از آن توصیه نمی شود.

منبع: سایت چطور

منبع: راسخون
انتشار: 21 آبان 1400 بروزرسانی: 21 آبان 1400 گردآورنده: khaneh-jok-sms.ir شناسه مطلب: 1339

به "9 دلیل قانع کننده برای مصرف دمنوش بادرنجبویه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "9 دلیل قانع کننده برای مصرف دمنوش بادرنجبویه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید