آیا جنسیت بر تجربه تنهایی در میانسالی تأثیر دارد؟

به گزارش جملات زیبا، خبرنگاران/خراسان رضوی افراد طی زندگی خود به تدریج تنهاتر می شوند و تفاوت های جنسیتی نیز در این تنهایی نقش دارند.

آیا جنسیت بر تجربه تنهایی در میانسالی تأثیر دارد؟

به گزارش نیوز، تحقیقات جدید به بررسی تنهایی در میانسالی و سالمندی پرداخته است و نشان می دهد که تنهایی با بالا رفتن سن، افزایش می یابد. زندگی انسان با روابط اجتماعی گسترده آغاز می شود، اما با گذشت زمان، دوستی ها کمتر شده، افراد درگیر زندگی خود می شوند و دوستان و آشنایان کمتری پیدا می کنند.

محققان اظهار کردند: جهت تنهایی در میانسالی و سالمندی به جنسیت فرد بستگی دارد، مردان معمولا در دوران میانسالی و زنان در پیری این احساس را بیشتر تجربه می کنند.

محقق ارشد این تحقیق تیلمان وون سوست از دانشگاه اسلو نروژ و همکاران وی، اظهار کردند: تنهایی معمولا واکنشی به تناقض بین کمیت و کیفیت مطلوب زندگی اجتماعی و روابط واقعی اجتماعی است.

محققان افزودند: تفاوت جنسیتی در فرایند تنهایی افراد در سنین مختلف مشاهده می شود، زنان از 40 تا 80 سالگی با افزایش مداوم تنهایی روبروهستند و این در حالی است که تنهایی مردان از منحنی یو شکل(U) پیروی می کند که بیشترین تنهایی در سن 40 و 80 سالگی است و بین این سنین، کمتر است.

در این مطالعه، بیش از 5000 بزرگسال نروژی مورد سنجش قرار گرفتند و پاسخ سؤوالات آنان درباره نگرش و انتظارات نسبت به پیری بررسی شد. این مطالعه در دو سال 2002 و 2007 انجام شد.

محققان گفتند: شرایط اجتماعی و محیطی در ایجاد تنهایی در مراحل بعدی زندگی نقش دارد. ناتوانی و نداشتن همسر با میزان بالاتر از تنهایی همراه است.

علاوه بر این، افردای که ویژگی های شخصیتی مانند ثبات عاطفی و برون گرایی دارند، از تنهایی کمتری در دوران پیری رنج می برند.

نتایج این تحقیق درباره پیشرفت تنهایی در طول عمر، در نشریه Personality and Social Psychology ارائه شده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 24 اسفند 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: khaneh-jok-sms.ir شناسه مطلب: 214

به "آیا جنسیت بر تجربه تنهایی در میانسالی تأثیر دارد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا جنسیت بر تجربه تنهایی در میانسالی تأثیر دارد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید