پادتن قوی که می تواند به جنگ کرونا برود

به گزارش جملات زیبا، تهران (پانا) - پژوهشگران سوئیسی پیروز شده اند پادتن جدیدی را کشف نمایند که می تواند با یاری به سیستم ایمنی بدن، به مقابله با کرونا ویروس یاری کند.

پادتن قوی که می تواند به جنگ کرونا برود

به گزارش ایسنا، پژوهشگران بخش ایمنی شناسی و آلرژی بیمارستان دانشگاه لوزان(CHUV) سوئیس، یک پادتن تازه کشف شده را با استفاده از لنفوسیت های بیماران مبتلا به کووید-19 ایزوله کردند. این پادتن، یکی از قوی ترین پادتن هایی به شمار می رود که تا به امروز در برابر کروناویروس شناسایی شده اند. ویژگی های ساختاری این پادتن نشان می دهد که به ناحیه ای متصل می گردد که تحت جهش پروتئین خوشه ای کروناویروس قرار نگرفته است.

پادتن به واسطه این اتصال محکم، مانع اتصال پروتئین خوشه ای کروناویروس به سلول هایی می گردد که گیرنده ACE2 را بیان می نمایند. ویروس از این گیرنده برای وارد شدن به سلول های ریه و آلوده کردن آنها استفاده می نماید. این بدان معناست که پادتن، فرایند تکثیر ویروس را متوقف می نماید و سیستم ایمنی بیمار را برای حذف کروناویروس از بدن کمک می دهد. وجود این مکانیسم محافظ به واسطه آزمایش های درون جانداری روی همسترها ثابت شد. گونه هایی که پادتن برای آنها تجویز شد، حتی پس از دریافت دوز عفونی نماینده، در برابر عفونت محافظت شدند.

این پادتن تازه علاوه بر داشتن ویژگی های ضد ویروسی، طوری طراحی شده است که تاثیری ماندگار بر انسان داشته باشد. یک پادتن معمولی تغییر داده نشده، حداکثر بین سه تا چهار هفته امکان محافظت را فراهم می نماید اما این پادتن تازه می تواند محافظت را بین چهار تا شش ماه ارائه دهد. این ویژگی، پادتن را به یک گزینه جالب درمان و پیشگیری برای افراد واکسینه نشده در معرض خطر یا افرادی که واکسینه شده اند اما نمی توانند واکنش ایمنی داشته باشند، تبدیل می نماید. بیماران مبتلا به نقص ایمنی، دریافت نمایندگان پیوند عضو و افرادی که به انواع خاصی از سرطان مبتلا هستند، می توانند با تزریق سالانه دو یا سه بار پادتن، در برابر کروناویروس محافظت شوند.

بیمارستان دانشگاه لوزان و دانشگاه اکول پلی تکنیک فدرال لوزان(EPFL) در نظر دارند که با همکاری یک شرکت استارتاپی، به توسعه بالینی و فراوری داروی حاوی پادتن بپرازند. آزمایش های بالینی این دارو احتمالا در اواخر سال 2022 شروع می شوند.

درمان یا پیشگیری؟

این پژوهش به صورت مشترک به وسیله گروهی از پژوهشگران بخش ایمنی شناسی و آلرژی بیمارستان دانشگاه لوزان به سرپرستی پروفسور جوزپه پانتالئو(Giuseppe Pantaleo) و دکتر کریگ فنویک(Craig Fenwick) و پژوهشگران بخش ویروس شناسی و ژنتیک دانشگاه اکول پلی تکنیک فدرال لوزان به سرپرستی پروفسور دیدیه ترونو(Didier Trono) و دکتر پریسیلا تورلی(Priscilla Turelli) انجام شد. این گروه پژوهشی به لطف حمایت چند ساله موسسه پژوهش واکسن سوئیس(SVRI) توانستند به سرعت نسبت به همه گیری کووید-19 واکنش نشان دهند و این پادتن خنثی نماینده را کشف نمایند.

کشف این پادتن تازه، گامی بزرگ در جهت مبارزه با کووید-19 به شمار می رود. این پادتن می تواند راه را برای درمان انواع شدید بیماری هموار کند و اقدامات پیشگیرانه را به ویژه برای بیماران دارای سیستم ایمنی ضعیف بهبود ببخشد. با وجود این، این پادتن نمی تواند جایگزین واکسن های کووید-19 باشد که موثرترین راه برای جلوگیری از ابتلا هستند.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 25 آبان 1400 بروزرسانی: 25 آبان 1400 گردآورنده: khaneh-jok-sms.ir شناسه مطلب: 1345

به "پادتن قوی که می تواند به جنگ کرونا برود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پادتن قوی که می تواند به جنگ کرونا برود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید