وبینار کاربرد و خواص گیاهان دارویـی

به گزارش جملات زیبا، انجمن علمی دانشجویی زیست شناسی گیاهی دانشگاه الزهرا(س) وبینار کاربرد و خواص گیاهان دارویی (معجزات گل ختمی) را برگزار می کند.

وبینار کاربرد و خواص گیاهان دارویـی

به گزارش باشگاه دانشجویان خبرنگاران، گیاهان دارویی گیاهانی هستند که یک یا برخی از اندام های آن ها حاوی ماده مؤثره است. این ماده که کمتر از یک درصد وزن خشک گیاه را تشکیل می دهد، دارای خواص دارویی مؤثر بر موجودات زنده است.

در پزشکی کهن، داروها از گیاهان بدست می آمدند و آغاز کاربرد وسیع گیاهان دارویی و رونق و گسترش آن در کشورهای شرقی به خصوص در دوره اسلام به زمانی که شرق به کارها، نوشته ها و ترجمه های آثار بقراط، جالینوس و کتاب های دیوسکوریدوس و پلینیوس و دیگران دسترسی یافت، مربوط می شود. زیرا کارها و آثار این دانشمندان یونانی مستقیما از طریق شام و شرق رسید و در اوایل قرن سوم میلادی در بیت الحکمه به عربی ترجمه شد.

کتاب گیاهان یا الحشایش یکی از مهم ترین ترجمه های این منابع است که در واقع همان ترجمه دِ ماتریا مدیکای دیوسکوریدوس است و از آن زمان و حتی تا همین اواخر به عنوان طب سنتی همیشه مورد استفاده قرار می گرفت. محمد بن زکریای رازی (سال های 250 تا 313 ق) دائرةالمعارفی در درمان شناسی به نام کتاب الحاوی فی الطب و کتاب خلاصه پزشکی، به نام المنصوری و کتاب دیگری به نام منافع الاغذیه و دفع مضارها را نوشت. این کتاب ها و بقیهٔ آثار او، مخزن و مرجع مهم اطلاعات گیاه شناختی برای نسل های متمادی در شرق و غرب بوده است پزشک نامور بوعلی سینا (سال های 359 تا 416 ه . ش) 811 داروی گیاهی و معدنی را در کتاب قانون همراه با اثرات آن ها بر بدن انسان شرح داده است.

وبینار کاربرد و خواص گیاهان دارویی، که در آن به بررسی مزایا و معجزات گل ختمی پرداخته می شود با تدریس و سخنرانی مینو رمضانعلی (کارشناسی ارشد سیستماتیک گیاهی) 12 شهریور ماه ساعت 13 الی 15، به صورت مجازی و در بستر skyroom برگزار می شود.

علاقمندان جهت شرکت در این برنامه می توانند به لینک https://www.skyroom.online/ch/alzahrafarhangi/golkhatmi و جهت کسب اطلاعات بیشتر به آدرس https://t.me/plant-bio مراجعه کنند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 16 مهر 1399 بروزرسانی: 16 مهر 1399 گردآورنده: khaneh-jok-sms.ir شناسه مطلب: 647

به "وبینار کاربرد و خواص گیاهان دارویـی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وبینار کاربرد و خواص گیاهان دارویـی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید