هواپیمای ایرانی سیمرغ پرواز کرد

به گزارش جملات زیبا، وزیر راه و شهرسازی اعلام نمود در روزهای گذشته اولین پرواز پیروز هواپیمای سیمرغ انجام و به مدار خدمت رسانی اضافه شده است.

هواپیمای ایرانی سیمرغ پرواز کرد

به گزارش ایسنا، مدیرعامل سازمان صنایع هوایی آذرماه سال گذشته در مورد روند آماده سازی هواپیمای سیمرغ گفته بود: هواپیمای سیمرغ را که اردیبهشت ماه با حضور وزیر دفاع رونمایی کردیم، امروز مراحل تاکسی (نحوه بلند شدن هواپیما از زمین) را انجام داده و برای پرواز آماده می گردد.

پس از آن محمد محمدی بخش -رئیس سازمان هواپیمایی کشوری- سال گذشته درباره ساخت هواپیمای بومی شرح داد: طراحی و نیازسنجی ساخت هواپیمای ایرانی صورت گرفته و این هواپیما یک پلتفرم اولیه ایران 140 داشته که به سیمرغ تبدیل شده است. هواپیمای مسافربری سیمرغ 75 نفره و طول آن از هواپیمای ایران 140 بلندتر است.

محمدی بخش بعلاوه همان زمان وعده داده بود که به زودی درباره پیشرفت های این هواپیما اطلاع رسانی خواهد شد. او حتی پس از آن هم از ساخت و بهره برداری از هواپیمای ایران 140 خبر داده و گفته بود که اولین پرواز پلتفرم تازه هواپیمای ایران 140 تا سرانجام 1401 انجام خواهد شد؛ اما این وعده سال گذشته عملی نشد.

پرواز هواپیمای ترابری سیمرغ

باوجود این در نهایت مهرداد بذرپاش ظهر امروز (سه شنبه ششم تیرماه) در سفر خود به استان اصفهان ضمن بازدید از شرکت هواپیماسازی ایران (هسا) ، در جمع خبرنگاران اظهار کرد: درخصوص ظرفیت های مجموعه هسا شنیده بودم اما امروز متوجه شدم که عملکرد این مجموعه بسیار جلوتر از شنیده هاست. شاخص هایی که در مجموعه هسا محقق شده در تراز جهانی است.

وی اضافه نمود: پیرو بازدید ریاست محترم جمهور از مجموعه هسا در سال گذشته و وعده پرواز هواپیمای ترابری سیمرغ، در روزهای گذشته اولین پرواز پیروز این هواپیما انجام و به مدار خدمت رسانی اضافه شد که این خبر برای صنعت هوایی کشور نویدبخش است. از مدیران مجموعه هسا خواستاریم که ظرفیت های هواپیماسازی را در خدمت هواپیماهای مسافری نیز توسعه دهند. در این زمینه به نقطه قابل قبولی رسیده ایم.

وزیر راه و شهرسازی با اشاره به ظرفیت های مجموعه هسا برای افزایش تاب آوری صنعت هوایی، اضافه نمود: این صنعت می تواند تکنولوژی تعمیرات قطعات هواپیماها را نیز تامین کند. صنعت هواپیمایی کاملا تحریم است که همین موضوع منجر به توسعه ظرفیت های این حوزه شده است.

افزایش تاب آوری صنعت هوایی با بومی سازی

بذرپاش ادامه داد: شاخص تاب آوری صنعت نشان می دهد که چقدر یک صنعت در برابر تحریم ها زمین گیر نمی گردد. حضور مجموعه هایی همانند هسا می تواند تاب آوری صنعت هوایی را تا حد زیادی افزایش دهد. امروز در کمتر موردی به ارسال قطعات تعمیری به خارج از کشور داریم و می توان گفت همه نیازهای تعمیراتی هواپیمایی در داخل کشور انجام می گردد.

وی با بیان اینکه کشورها نیز بر توانایی های مجموعه هسا اذعان دارند، گفت: صنعت هواپیماسازی باید اعتماد به نفس ملی داشته باشد و از این رو نیازمند معرفی ظرفیت های این صنعت به فعالان این حوزه هستیم. امید است هرچه سریعتر بتوانیم هواپیمایی مسافربری را به مدار اضافه کنیم. با وجود دستاوردهای فعلی صنعت ساخت هواپیما و زیرساخت های آن، هیچ چیزی برای ساخت هواپیمای مسافری کم نداریم و می توانیم با تامین دیگر زیرساخت ها، هواپیمای ایرانی کاملا داخلی را با پیروزیت به مدار صنعت هواپیمایی اضافه و تحریم ها را در این بخش نیز بی اثر کنیم.

وزیر راه و شهرسازی توضیح داد: دولت باید حامی اصلی صنعت هواپیمایی باشد تا ناوگان هواپیمایی ظرفیت مسافری را افزایش دهد. بنابراین از ظرفیت های مالی وزارت راه و شهرسازی و سازمان هواپیمایی کشوری برای حمایت از مجموعه های فعال به کار می گیریم.

منبع: فرارو
انتشار: 6 تیر 1402 بروزرسانی: 6 تیر 1402 گردآورنده: khaneh-jok-sms.ir شناسه مطلب: 1746

به "هواپیمای ایرانی سیمرغ پرواز کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هواپیمای ایرانی سیمرغ پرواز کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید