معرفی شعر خوب و شاعران جوان درچهارمین دوره جایزه قیصر امین پور

به گزارش جملات زیبا، مدیرعامل دفتر شعر جوان ضمن اعلام فراخوان، شرایط شرکت و آغاز دریافت آثار چهارمین دوره جایزه قیصر امین پور گفت: هدف ما معرفی شعر خوب از شاعران جوان به جامعه است و هیچ محدودیتی از جهت موضوع یا قالب در این جایزه نداریم.

معرفی شعر خوب و شاعران جوان درچهارمین دوره جایزه قیصر امین پور

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایرنا بیوک ملکی در مورد چهارمین دوره جایزه انتخاب کتاب سال دفتر شعر جوان (جایزه قیصر امین پور) گفت: شاعران متولد سال 68 و 68 به بعد که در سال 98 کتاب چاپ کرده اند، از امروز (پنج شنبه 30 مرداد 99) تا 10 مهر 99 می توانند با ارسال آثار خود (از هر کتاب چهار جلد) به دفتر شعر جوان به نشانی: تهران، خیابان شریعتی، خیابان شهید کلاهدوز، نبش خیابان نعمتی، خانه شاعران ایران، دفتر شعر جوان در این جایزه شرکت کنند.

وی در مورد داوران این دوره از جایزه یادشده توضیح داد: امسال بنا شده که از نیروهای جوان، فعال و باتجربه، در کنار شاعران پیشکسوت برای داوری استفاده شود. در مرحله اول خانم سمانه کهربائیان و خانم راضیه بهرامی و در مرحله دوم، آقای محمدباقر کلاهی اهری، آقای سیدعلی میرافضلی و خانم فاطمه سالافرایند آثار را داوری می کنند.

این شاعر حوزه کودک و نوجوان در مورد هدف از برگزاری این جایزه گفت: هدف دفتر شعر جوان معرفی شعر خوب و شاعر خوب به جامعه است و ما محدودیتی در این زمینه از نظر موضوع و قالب شعری نداریم. همه کتاب های شعر چه در قالب های کهن و چه قالب های نوین، نیمایی و سپید در این داوری بررسی می شوند.

ملکی در مورد حمایت های دفتر شعر جوان از برگزیده ها نیز گفت: به طور طبیعی برگزاری چنین کاری به افراد و امکانات زیادی نیاز دارد و ما با امکانات محدود دفتر و نیروی اندک همه تلاشمان را می کنیم که چون دوره های پیشین، این برنامه هم به سالم ترین و دقیق ترین شکل برگزار شود.

وی اضافه کرد: روال اصلی چنین جشنواره هایی این است که شاعران و ناشران کتاب هایشان را برای بررسی بفرستند، اما ممکن است ناشری یا شاعری کتاب را نفرستد، در این صورت برای این که کتابی از قلم نیفتد آن کتاب یا کتاب ها را دفتر تهیه می کند. انتخاب دقیق کتاب های خوب، اولین اقدام حمایتی دفتر شعرجوان است و باید جامعه و نهادهایی مانند وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، وزارت آموزش و پرورش و وزارت علوم و دیگر نهادهای فرهنگی هم از برگزیده های این جشنواره حمایت کنند.

  • فعالیت های دفتر شعر جوان در دوره جدید

ملکی در مورد دیگر فعالیت های دفتر شعر جوان در دوره جدید بعد از دوره تعطیلی چندساله گفت: دفتر شعر جوان از سال 94 فعالیت های جدید خود را آغاز کرد. در این دوره نیز مانند قبل اصلی ترین هدف و برنامه های دفتر آموزش شاعران جوان بوده است. به این شکل که هرسال فراخوان داده می شود (به تازگی این فراخوان داده شده) و جوانان مستعد اشعارشان را می فرستند و شعرهایشان توسط چند استاد بررسی می شود و از میان آنها بهترین ها برای عضویت در دفتر شعر جوان انتخاب می شوند.

وی ادامه داد: این افراد در یک گروه تلگرامی عضو می شوند و هر ماه سه شعر خود را ارسال می کنند. کارشناسان شعرها را می خوانند و نقد آن ها را به شکل فایل صوتی در کانال می گذارند؛ به این شکل، کسی که شعرش نقد شده، نه تنها می تواند نقد شعر خود را بشنود بلکه همه اعضا می توانند همه نقدها را بشنوند.

مدیرعامل دفتر شعر جوان تاکید کرد: این فرایند از گذشته وجود داشته است و شاعرانی چون زنده یاد قیصر امین پور، آقایان ساعد باقری، اسماعیل امینی و محمدرضا محمدی نیکو، در دفتر شعر جوان اشعار رسیده شاعران جوان را می خواندند و نقد می کردند و نقدها برای اعضا به شکل صوتی و ضبط شده روی نوار کاست یا مکتوب ارسال می شد؛ ولی امروز به وسیله فضای مجازی کار راحت تر و سریع تر شده است. در دوره جدید علاوه بر بعضی استادانی که نام برده شد، آقای عبدالجبار کاکایی هم در بعضی از دوره ها برای نقد آثار اعضا با ما همکاری داشته اند.

وی اضافه کرد: حمایت های دفتر شعر جوان از این شاعران فقط به نقد کارها محدود نمی شود و هر فصل بر اساس نیاز اعضا کتاب هم خریداری و برای آن ها ارسال می شود. همچنین در پایان یک سال و یک دوره، کنگره ای برای اعضای ثابت دفتر برگزار می کنیم که همه اعضای تهرانی و شهرستانی سه روز در تهران حضور می یابند، البته امسال به دلیل شیوع کرونا کنگره برگزار نمی شود.

مدیر عامل دفتر شعر جوان ادامه داد: از کارهای تازه دفتر هم یکی این است که به جز افرادی که به عنوان عضو اصلی انتخاب می شوند، از بین کسانی که به مرحله نهایی راه پیدا نمی کنند، اما استعداد دارند و با راهنمایی و کار بیشتر می توانند برای دوره های بعد آماده شوند هم یک گروه مجزا تشکیل داده ایم به عنوان همراهان دفتر شعر. گروهی جداگانه با کارشناسانی دیگر که در چند دوره گذشته فاطمه سالافرایند و آرش شفاعی که از اعضای دوره های اول دفتر شعر بوده اند و اکنون از شاعران شناخته شده اند، آثار اعضای این گروه را نقد و بررسی کرده اند.

ملکی در مورد اختتامیه چهارمین دوره جایزه قیصر امین پور که به شکل مجازی و غیر حضوری برگزار می شود نیز گفت: به روال گذشته پس از انتخاب نهایی کتاب ها لوح های تقدیر، تندیس و جوایز نقدی به برگزیدگان اهدا خواهد شد و به طریقی به دست شان خواهد رسید.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 15 مهر 1399 بروزرسانی: 15 مهر 1399 گردآورنده: khaneh-jok-sms.ir شناسه مطلب: 646

به "معرفی شعر خوب و شاعران جوان درچهارمین دوره جایزه قیصر امین پور" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "معرفی شعر خوب و شاعران جوان درچهارمین دوره جایزه قیصر امین پور"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید