مطالعه اروپایی: اگر نگران فشار خون هستند، کمتر با موبایل حرف بزنید!

به گزارش جملات زیبا، برای آنالیز فشار خون؛ محققان افرادی را که حدود 30 تا 59 دقیقه، 1 تا 3 ساعت، 4 تا 6 ساعت یا بیش از 6 ساعت در هفته با تلفن صحبت می کردند، آنالیز کردند...

مطالعه اروپایی: اگر نگران فشار خون هستند، کمتر با موبایل حرف بزنید!

خبرنگاران - تحقیقات نو نشان داده اند که استفاده از تلفن همراه ممکن است با سطح فشار خون افراد مرتبط باشد. در واقع به نظر می رسد که هر چه فرد زمان بیشتری را پای گوشی هوشمند خود در حال مکالمه سپری کند، خطر ابتلا به فشار خون برای وی بیشتر می گردد.

تحقیقات نو که به وسیله مجله اروپایی قلب - سلامت دیجیتال قابل دسترسی هستند، اشاره دارند که بین استفاده از تلفن همراه و فشار خون بالا رابطه تنگاتنگی وجود دارد. در این مطالعه از داده های 212046 نفر استفاده شد که بخشی از Biobank بریتانیا بودند(مجموعه داده ای که معمولا در تحقیقات اروپایی مورد استفاده قرار می گیرند).

زمان طولانی تر صحبت با تلفن همراه مساوی است با افزایش خطر ابتلا به فشار خون

محققان داده های به دست آمده از شرکت نمایندگان این پژوهش را آنالیز کردند و به ارتباطی واضح میان استفاده بیشتر از تلفن همراه و موارد نو فشار خون بالا پی بردند. آنها بعلاوه عواملی مانند ریسک فاکتورهای ژنتیکی فشار خون بالا را هم آنالیز کردند.

در ادامه از داوطلبان در خصوص اندازه استفاده از تلفن همراه و همینطور مدت زمانی که صرف مکالمه با تلفن خود می کردند، سوالاتی پرسیده شد. محققان افرادی را که حدود 30 تا 59 دقیقه، 1 تا 3 ساعت، 4 تا 6 ساعت یا بیش از 6 ساعت در هفته با تلفن صحبت می کردند، آنالیز کردند. هرچه این زمان طی هفته بیشتر می شد، احتمال ابتلا به فشار خون بالا نیز افزایش می یافت.

در این میان افرادی که حدود 30 تا 59 دقیقه در هفته با تلفن صحبت می کردند، با خطر 8 درصدی ابتلا به فشار خون در مقایسه با گروه کنترل رو به رو بودند. علاوه بر این افرادی که 1 تا 3 ساعت با تلفن صحبت می نمایند، 13 درصد، افرادی که 4 تا 6 ساعت با تلفن صحبت می نمایند، 16 درصد بیشتر و افرادی که بیش از 6 ساعت در هفته با تلفن صحبت می نمایند، 25 درصد بیشتر در معرض خطر ابتلا به فشار خون قرار دارند.

این تیم بعلاوه آنالیز کردند که آیا گذاشتن تلفن همراه روی گوش یا استفاده از یک دستگاه هندزفری تغییری در خطر ابتلا به فشار خون بالا ایجاد می نماید یا خیر. آنها پس از تجزیه و تحلیل نتایج دریافتند که استفاده از دستگاه های هندزفری تغییر قابل توجهی در موارد نو فشار خون بالا ایجاد نمی نماید.

نویسنده مقاله دکتر Xianhui Qin در یک بیانیه مطبوعاتی شرح می دهد: تیم تحقیقاتی امیدوار است که این مطالعه بتواند به یافته های نوی در آینده دست یابد و در عین حال به مردم یاری کند تا انتخاب های سالم تری داشته باشند. یافته های ما نشان می دهند که در صورت کاهش زمان تماس هفتگی به حدبیشتر 30 دقیقه، صحبت با تلفن همراه ممکن است بر خطر ابتلا به فشار خون بالا تاثیر چندانی نداشته باشد. با وجود آن که به تحقیقات بیشتری برای تکرار نتایج احتیاج است، اما تا آن موقع بهتر است تماس های تلفن همراه را برای حفظ سلامت قلب خود به حداقل برسانیم.

دکتر کنت پری، پزشک اورژانس مستقر در مرکز پزشکی Trident در کارولینای جنوبی، می گوید: پیش از آن که پزشکان بتوانند توصیه های علمی خود را در این حیطه به بیماران ارائه دهند، به آنالیز های جامع تری احتیاج است. درست است که این موضوع بسیار جالب به نظر می رسد، اما ضروری است به عنوان عضوی از جامعه پزشکی جهانی محتاطانه عمل کنیم. لازم به ذکر است که پری در تحقیق مذکور شرکت نداشته است.

علاوه بر این در مطالعه اجرا شده تعیین شد: شرکت نمایندگانی که حداقل یک بار در هفته از تلفن همراه خود استفاده می کردند، سطح تحصیلات بالاتری داشتند و احتمال بیشتری وجود داشت که در فعالیت های بدنی مختلف شرکت نمایند. آنها در عین حال سطح عایدی بالاتری نیز داشتند. در طرف مقابل گروهی تحت نظر بودند که به صورت افراط گونه با تلفن همراه خود صحبت می کردند و بیشتر آنها هم سیگاری بودند.

به گفته کارشناسان هرچند این یافته ها بسیار جالب هستند، اما همچنان به مطالعات کامل تری در این زمینه احتیاج است.

منبع: عصر ایران
انتشار: 6 خرداد 1402 بروزرسانی: 6 خرداد 1402 گردآورنده: khaneh-jok-sms.ir شناسه مطلب: 1732

به "مطالعه اروپایی: اگر نگران فشار خون هستند، کمتر با موبایل حرف بزنید!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مطالعه اروپایی: اگر نگران فشار خون هستند، کمتر با موبایل حرف بزنید!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید