عجیب ترین زبان ها در دنیای حیوانات

به گزارش جملات زیبا، خبرنگاران: در قلمروی حیوانات با متنوع ترین و عجیب ترین موجودات روی زمین روبرو می شوید. اما بعضی حیوانات ویژگی های خاص پنهانی دارند؛ مثلا زبان با ابعاد یا عملکرد عجیب و غریب. بسیاری از زبان های حیوانات کثیف و لزج به نظر می رسند، اما نقش مهمی در کسب موادغذایی دارند. در این مطالب با عجیب ترین و منحصربه فرد ترین زبان ها در دنیای حیوانات آشنا می شوید.

عجیب ترین زبان ها در دنیای حیوانات

آفتاب پرست، زبان دراز

آفتاب پرست ها یکی از خارق العاده ترین حیوانات روی زمین هستند. نه تنها رنگ پوست آن ها قابلیت تغییر دارد، بلکه چشمانشان به هر جهتی می چرخد و زبانی دارند که دو برابر طول بدنشان است! آفتاب پرست ها با شلیک زبانشان با سرعت برق، از آن برای شکار حیوانات استفاده می نمایند.

فلامینگو، زبان با بافت سفت شدنی

زبان فلامینگو ها عملکرد غیرمعمولی دارد. زبان آن ها ساختاری دارد که می توانند مثل نهنگ ها غذای خود را فیلتر نمایند. اما از آن عجیب تر، دانشمندان بافت عجیبی روی زبان فلامینگو کشف کردند که شبیه آلت تناسلی مردانه است. این بافت هنگام غذاخوردن پر از خون شده و سفت می گردد. محققان فکر می نمایند که چون فلامینگو ها وارونه غذا می خورند، این بافت متورم به آن ها یاری می نماید سرشان را ثابت نگه دارند.

خرس آفتاب، زبان عظیم

طول زبان خرس آفتاب به 15 سانتیمتر می رسد. این زبان دراز به آن ها یاری می نماید عسل و حشرات را از کندو یا شکاف های درخت بیرون بکشند. یکی دیگر از ویژگی های خرس آفتاب، پوزه زرد یا نارنجی رنگ آن ها است.

سمندر بی شُش، زبانی با بیشترین قدرت

قدرتمندترین زبانی که می توانید در دنیای حیوانات پیدا کنید، متعلق به سمندر بی شُش است. این حیوان کوچک زبانش را با قدرت 18هزار وات بر کیلوگرم از عضله پرتاب می نماید. همچنین زبانش را به طول نصف بدن خود در کمتر از 7 میلی ثانیه دراز می نماید، یا به عبارتی 50 برابر سریعتر از یک چشم به هم زدن انسان!

مرغ مگس خوار

مرغ های مگس می توانند با سرعت فوق العاده ای شهد گیاهان را بخورند. انرژی الاستیکی که هنگام استفاده از زبانشان آزاد می گردد، مثل یک پمپ کوچک عمل می نماید که با استفاده از آن می توانند شهد را قورت بدهند.

مورچه خوار غول پیکر، زبان دراز و چسبناک

مورچه خوار غول پیکر از مورچه و موریانه تغذیه می نماید. این پستاندار عجیب و غریب بوی طعمه خود را حس می نماید و می تواند با پنجه های عظیمش تپه مورچه ها و موریانه ها را از هم بپاشد. طول زبان آن ها به 50 سانتیمتر می رسد و بسیار چسبناک است. این ویژگی به آن ها اجازه می دهد مورچه های زیادی را در یک آن ببلعند.

لاکپشت گازگیر الیگاتور، زبان صورتی کوچک

این هیولای دریایی ترسناک یک زبان صورتی رنگ کوچک دارد که شبیه کرم است و با آن ماهی ها را فریب می دهد. به محض نزدیک شدن ماهی ها، لاکپشت فک های قدرتمند خود را می بندد. این گونه آمریکایی، عظیمترین لاکپشت آب های شیرین دنیا است و تا 75 کیلوگرم رشد می نماید.

مار، بوییدن با زبان

آیا می دانستید که مار ها از زبانشان برای حس بویایی استفاده می نمایند؟ وقتی ماری زبان چنگالی خود را بیرون می آورد، در واقع مشغول جذب ذرات بو در هواست. آن ها از حس بویایی خود برای پیدا کردن طعمه، اجتناب از شکارچیان و پیدا کردن دوست استفاده می نمایند. نر ها با یاری بو تشخیص می دهند که آیا یک ماده برای جفتگیری آماده است یا نه.

ببر، زبان زبر

ببر ها زبانی بسیار زبر دارند. به این ترتیب می توانند گوشت را از استخوان جدا نمایند. آن ها همچنین می توانند به راحتی پوست و پر طعمه را جدا نمایند. وعده های غذایی آن ها طعم بهتری دارد.

پنگولین یا پولک پوست، زبان دراز از نزدیکی لگن ریشه می گیرد

پنگولین ها پستانداری هستند که به طور جدی در معرض خطر انقراض قرار دارند و شکارچیان آن ها را به خاطر پولک هایشان شکار می نمایند. آن ها به اشتباه تصور می نمایند که این پولک ها خواص درمانی دارند. این موجودات با استفاده از زبان دراز و باریکشان از حشرات تغذیه می نمایند.نکته عجیب درباره این حیوانات این است که زبانشان نه از دهان، بلکه از نزدیکی لگن ریشه می گیرد. زبان آن ها تا حدود 10 سانتیمتر از دهانشان بیرون می آید.

سقنقور زبان آبی

سقنقور زبان آبی نامش را از زبان آبی خود گرفته است. این رنگ عجیب برای دورنگه داشتن شکارچیان به کار می آید. وقتی آن ها در معرض تهدید قرار بیگیرند، دهانشان را باز می نمایند و زبان آبی خود را در پس زمینه صورتی دهان نمایش می دهد. این رنگ ها همراه با صدای هیس هیس علامتی است که شکارچیان را دور می نماید.

زرافه، زبان بنفش

نه تنها گردن دراز از مشخصه های زرافه است، بلکه زبان نیم متری آن ها هم قابل توجه است. این زبان عضلانی انعطاف پذیر هنگام خوردن برگ شاخه های بلند به کار می آید. یکی دیگر از ویژگی های جالب زبان آن ها، رنگ بنفشی است که برای پیشگیری از آفتاب سوختگی به کار می آید.

زرافه گردن کوتاه یا اُکاپی، شستن گوش ها با زبان

اکاپی هاموجودات عجیبی هستند. آن ها هم مثل زرافه ها زبان درازی دارند که برای جمع آوری برگ ها استفاده می گردد. علاوه بر این، از آنجا که زبان ها آنقدر بلند است که به چشم ها و گوش هایشان می رسد، از زبان خود برای مراقبت از آن ها استفاده می نمایند. این حیوانات طبیعت ترسویی دارند و در ابتدای قرن بیستم کشف شدند.

نهنگ آبی

نهنگ های آبی عظیمترین حیوانات روی زمین هستند و زبان بسیار عظیمی هم دارند که وزنش به 2.7 تن می رسد، یعنی به اندازه یک فیل بالغ! اما نهنگ ها از گیاهانی شبیه به نخ تغذیه می نمایند و مجبورند به مقدار زیاد از آن بخورند تا سیر شوند. آن ها از زبان غول پیکر خود برای خارج کردن آب اضافی از دهانشان استفاده می نمایند.

منبع: top10hq

منبع: برترین ها
انتشار: 29 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: khaneh-jok-sms.ir شناسه مطلب: 549

به "عجیب ترین زبان ها در دنیای حیوانات" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عجیب ترین زبان ها در دنیای حیوانات"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید