دولت برای عرضه ETF ها برنامه داشته باشد

به گزارش جملات زیبا، حسن قالیباف اصل در مورد نوسانات این روزهای بازار سرمایه گفت: همواره با اعلام اخبار مختلف، بازار دچار عکس العمل هایی می گردد. بازار سرمایه نمی تواند حالت ساکن داشته باشد و دائما در حال نوسان است اما به این بستگی دارد که چه اخباری به بازار برسد.

دولت برای عرضه ETF ها برنامه داشته باشد

وی با اشاره به اثر عدم عرضه ETF پالایشی بر بورس اضافه کرد: برای عرضه دارا دوم اطلاع رسانی شده بود و لغو آن باعث شد چنین اتفاقی در بازار بیفتد ولی واقعیت این است که عدم عرضه ETF ها بر ارزش بازار این شرکت ها تاثیر خاصی ندارد.

ارزش شرکت ها مستقل هستند و به اینکه یک ETF تشکیل گردد یا نگردد مربوط نمی گردد. وقتی سازمان خصوصی سازی و وزارت نفت تعهدی را برای عرضه شرکت ها اعلام می نمایند باید دقت لازم را در این رابطه داشته باشند زیرا بازار سرمایه برنامه ریزی دارد.

این مقام مسئول درخصوص خساراتی که در روزهای اخیر متوجه مردم شده، اضافه کرد: نزدیک به 45 ETF در بازار است که غیر دولتی هستند. پذیره نویسیETF نخست دولت یک ماه طول کشید و 6 هزار میلیارد پذیره نویسی شد. این در حالی است که در روز حجم معاملات بورس بین 20 تا 30 هزار میلیارد تومان است اما در یک ماه مذکور، 6 هزار میلیارد تومان پذیره نویسی انجام شد بنابراین اصلا عدد ETF با عدد روز بازار قابل مقایسه نیست.

قالیباف اصل ادامه داد: ایجاد ETF های دیگر در بازار نیز تاثیری بر قیمت سهم ندارد لذا باید منطقی به آنالیز موضوع بپردازیم. قاعدتا این اقدامات نباید اثری بر ارزش شرکت ها بگذارد. قیمت سهام شرکت بر اساس ارزش بنیادین شرایط روز بازار بالا و پایین می گردد و ارتباطی به تشکیل و عدم تشکیل ETF ندارد. دولت موظف است ضمن داشتن استراتژی معین وقتی برنامه برای عرضه ETF دارد، یکباره اقدام به لغو کردن آن نکند بنابراین دولت باید طبق برنامه هایی که از قبل اعلام نموده برای فعالیت در بازار سرمایه عمل کند.

وی مطرح نمود: افرادی که با عرضه یا لغو شدن ETF هیجانی می شوند باید بدانند اتفاقی در ارزش شرکت نیفتاده که مردم ضرر نمایند. لذا کسی که سهام را می خرد یا می فروشد باید دقت کند. این اتفاق نباید روی ارزش شرکت اثری بگذارد.

قالیباف اصل از ارائه گزارشی به نمایندگان درخصوص ورود نقدینگی به بازار، یاری بازار سرمایه به فراوری، افزایش سرمایه ها، عرضه های اولیه، انتشار اوراق و تسهیلاتی که بازار سرمایه در سال جدید با رونق در بازار ثانویه ایجاد نموده و گفت: در نهایت مقرر شد در بازار سرمایه نکته نظرات نمایندگان مورد توجه قرار گیرد.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 11 مهر 1399 بروزرسانی: 11 مهر 1399 گردآورنده: khaneh-jok-sms.ir شناسه مطلب: 636

به "دولت برای عرضه ETF ها برنامه داشته باشد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دولت برای عرضه ETF ها برنامه داشته باشد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید