دلیل بحران بورس در سال گذشته چه بود؟

به گزارش جملات زیبا، به گزارش خبرنگاران، اوایل تابستان سال گذشته شاخص کل بورس حدود دو میلیون واحد بود اما بر اثر سیاست گذاری دولت و چالش کسری بودجه، سود بین بانکی از زیر 10 درصد تا 17 درصد افزایش پیدا کرد؛ به اعتقاد برخی از کارشناسان، این تصمیم یکی از عوامل مؤثر ریزش بازار سرمایه بود.

دلیل بحران بورس در سال گذشته چه بود؟

به عبارت ساده تر دولت مردم را به بورس فراخواند اما همزمان بانک مرکزی نرخ سود بانکی را افزایش داد، به طور کلی و در خوش بینانه ترین حالت می توان گفت سیاست گذاران پولی با سیاست گذار مالی هماهنگ نبودند و در نتیجه ابرنوسان بورس در سال گذشته شکل گرفت.

اگر چه سیاست گذار بانکی به نام متولی بازار سرمایه در جهت جلوگیری از ریزش اقداماتی را در شورای بورس انجام داد اما عدم اجرای مصوبات در زمان لازم، اثرات آنها را از بین برد.

در ابتدای سال 99 نرخ بهره بین بانکی حدود 9 درصد بود و بسیاری از نزدیکان رئیس کل بانک مرکزی، شیوع کرونا و رکود در کسب و کارها را به نام علت اصلی ریزش نرخ سود بین بانکی در اواخر و ابتدای سال 99 نام کردند، آنها تأکید دارند که به تبع در تیر با بهبود شرایط و افزایش نرخ بهره مجدداً این نرخ افزایش یافت و بانک مرکزی دخالتی در دستکاری این نرخ نداشته است.

در این ویدئو تلاش کرده ایم به صورت مشخص به این تحولات با نگاه ریزبینانه بپردازیم.

https://tejaratnews.com/wp-content/uploads/2021/06/1dd75cb79eaf23e12e4e715cd4b39c1a34213859-240p.mp4

منبع: تسنیم

آخرین اخبار حوزه بورس را در صفحه بورس خبرنگاران بخوانید.

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 11 مرداد 1400 بروزرسانی: 11 مرداد 1400 گردآورنده: khaneh-jok-sms.ir شناسه مطلب: 1213

به "دلیل بحران بورس در سال گذشته چه بود؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دلیل بحران بورس در سال گذشته چه بود؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید