دریاچه ها و رودخانه های زیر زمینی شگفت انگیز جهان

به گزارش جملات زیبا، بر اثر فرایند های کارست (پدیده خوردگی و انحلال سنگ ها) دریاچه ها و رودخانه های زیر زمینی منحصر به فردی ایجاد می گردد که روشن کردن آنها با نورهای رنگی و بازتاب این رنگ ها از سطح آب، زیبایی این پدیده های طبیعی شگفت را دو چندان می نماید. با خبرنگاران همراه باشید تا با چند نمونه از غارها و دریاچه های زیبا از سراسر جهان آشنا شویم.

دریاچه ها و رودخانه های زیر زمینی شگفت انگیز جهان

جهت دریافت خدمات اجرای سقف روف گاردن با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. روف گاردن و بام سبز با بهترین قیمت و بهترین کیفیت را از ما بخواهید.

از میان کشورهایی که به داشتن این دریاچه ها و رودخانه های باورنکردنی و زیبا شهرت دارند، آمریکا، مکزیک، برزیل، چین و فرانسه را می توان نام برد. دریاچه ها و رودخانه های زیر زمین، شاهکاری مثال زدنی از فرایندهای زمین شناسی هستند که رویا را به واقعیت بدل می نمایند. آنها مشخصه اصلی فرایندهای تغییر سطح زمین در اثر عوامل طبیعی و پدیده کارست هستند. لایه های سنگ بستر کربناتی که در آب های اسیدی حل می شوند، شکاف های ریزی ایجاد می نمایند. این شکاف ها در گذر زمان به مرور وسیع تر می شوند و آبراه ها و دریاچه های زیر زمینی را ایجاد می نمایند. این دریاچه ها و رودخانه های زیر زمینی، معمولاً با غار ها و حفره های زیر زمینیِ مزین به غارسنگ هایی به اشکال و اندازه های گوناگون همراه هستند.

غار Reed Flute

مکان: Guilin، گوانگشی Guangxi، چین یکی از جذاب ترین و قدیمی ترین جاذبه هایی که شهر Guilin را به یک مقصد شناخته شده گردشگری تبدیل نموده، غارReed Flute است. نام این غار برگرفته از نی هایی است که در ورودی غار رشد می نمایند و از آنها برای ساخت فلوت استفاده می گردد. این غار که عمر آن به 180 میلیون سال می رسد و با نام کاخ هنرهای طبیعی نیز شناخته می گردد، جلوه های بی نظیری از استالاکتیت ها و استالاگمیت هایی را که به طور مدام به دلیل حرکت رودخانه در حال تغییر شکل و تکامل اند، به نمایش می گذارد. جالب ترین بخش این غار، مکانی به نام کاخ کریستالی پادشاه اژدها است که شکل و شمایل صخره ها در آب انعکاس می یابد. نورهای آبی رنگی که سقف غار و آب را روشن نموده اند، به زیبایی این غار افزوده اند. این غار تنها یک جاذبه گردشگی طبیعی نیست بلکه اهمیت تاریخی نیز دارد. چرا که در زمان جنگ بین چین و ژاپن، پناهگاهی برای سربازان بوده است.

حفره های زیر زمینی Luray

مکان: ویرجینیا، آمریکا این غار که در سال 1878 کشف شد، به خاطر شکل منحصر به فرد سنگ آهک های آن شهرت دارد؛ سنگ هایی به شکل چشمه های منجمد و تخم مرغ های نیمرو. قسمتی از این غار را استالاکتیت هایی تشکیل می دهند که تن های موسیقی را افزایش می دهند. The Great Stalacpipe Organ نام مجموعه ای از سنگ صدا ها است که در این غار وجود دارند. غار Luray میزبان دریاچه زیبا و درخشانی است که به نام دریاچه رویا شهرت دارد. دریاچه ای که سوسو زدن استالاکتیت های سفید و شکل منحصر به فرد سنگ ها را بازتاب می دهد. آب این دریاچه به قدری زلال و صاف است که چون آینه ای تصویر استالاکتیت ها را باز می تاباند به نحوی که بیننده این پدیده حیرت انگیز ممکن است این تصاویر را با استالاگمیت اشتباه بگیرد.

استخر طبیعی همیلتون (Hamilton)

مکان: آستین (Austin)، تگزاس، آمریکا بر اثر یک فرسایش گسترده که هزاران سال پیش روی داده است، طاق یک رودخانه زیر زمینی در آستین تگزاس فرو ریخت و این برکه دنج و آرام را آشکار کرد. این مکان شبیه به استخر شیرجه ای است که یک آبشار 50 فوتی آن را ایجاد نموده است و با قطعات سنگ آهک و استالاکتیت احاطه شده است. منطقه حفاظت شده استخر همیلتون که مساحتی حدود 232 جریب را در بر می گیرد، به دلیل در اختیار داشتن آبی آرام و زیستگاهی سرسبز که محل رشد سروهای تالاب، سرخس ها و گل های وحشی است، یکی از مقاصد مورد علاقه گردشگران در تابستان است.

غار ملیسانی (Melissani)

مکان: سفالونیا (Kefalonia)، یونان غار 100 متری ملیسانی در سواحل شرقی جزیره سفالونیا یا کفالینیا، بزرگ ترین جزیره در مجموعه جزایر ایونی در شرق یونان، واقع شده است. دریاچه ای با آبهای شور و به رنگ یشمی در یک سوم طول این غار کشیده شده است. بر طبق اساطیر یونانی این غار به نیمف ها یا الهه های کوچک طبیعت (Nymph) تعلق داشته و نامش برگرفته از نام یکی از این نیمف ها یعنی Melissanthi است. این غار که در سال 1951 کشف شد از دو محوطه پر از آب و جزیره ای در بین آنها تشکیل شده است. در سال 1953 بر اثر زمین لرزه ای، سقف غار فرو ریخت. از آن پس نور آفتاب که به این جهان زیر زمینی می تابد، رنگ دریاچه را به دیواره های غار باز می تاباند و منظره خیره نماینده ای ایجاد می نماید.

غار Choranche

مکان: Choranche، فرانسه ورودی این غار در دامنه صخره های Presles در منطقه Choranche فرانسه و در پارک Vercors Regional Natural Park واقع است که یک آمفی تئاتر طبیعی را به وجود آورده است. این غار به دلیل استالاکتیت های soda straw شهرت دارد؛ غارسنگ هایی به شکل لوله های توخالی که بر اثر ته نشین شدن کربنات کلسیم و سولفات کلسیم ایجاد می شوند. زیبا تر از استالاکتیت های soda straw، انعکاس آنها در دریاچه زلال درون غار است. در یکی از اتاق های این غار تحت عنوان Cathedral، نمایش خیره نماینده نور و صدا برگزار می گردد. صخره ها و استالاکتیت ها، زیر نورهای رنگارنگ و انعکاسشان در آب، با شکوه تر به نظر می رسند.

رودخانه زیرزمینی Puerto Princesa

مکان: پالاوان (Palawan)، فیلیپین این رودخانه که در پارکی ملی به همین نام قرار گرفته در غاری دیدنی به طول 24 کیلومتر جریان دارد که در جهت عبور از این غار، آبشارهای زیرزمینی کوچکی را ایجاد می نماید و در نهایت به دریا می رسد. این رودخانه زیر زمینی اکنون به عنوان یکی از عجایب هفتگانه جدید جهان شناخته می گردد.

غار دریاچه آبی

مکان: ماتوگروسو جنوبی (Mato Grosso do Sul)، برزیل این غار که در شهر بنیتو Bonito قرار گرفته به دلیل آب های آرامی که با تابش نور آفتاب آبی تر به نظر می رسند به این نام، نام گذاری شده است. عمق این دریاچه به 200 فوت می رسد و در زیر آن استخوان ها و فسیل های جانوران عظیم الجثه ما قبل تاریخ یافت می گردد که دانشمندان معتقدند که این فسیل ها به عصر پلیستوسن Pleistocene بر می گردند. استالاکتیت های اریب و غارسنگ های منیزیم کربناتی که از سقف غار آویخته اند، منظره چشم نوازی را به نمایش می گذارند.

غارهای عمودی Dzitnup و Ik Kil

مکان: شبه جزیره یوکاتان (Yucatán)، مکزیک شبه جزیره یوکاتان که در جنوب شرقی مکزیک واقع شده به دلیل در اختیار داشتن مناظر بی نظیر حاصل شده از پدیده کارست (Karst) و بلند ترین رودخانه زیر زمینی به طول 153 کیلومتر شهرت دارد. علاوه بر این ها، پدیده کارست موجب پیدایش هزاران غار عمودی یا گودال های آب زیر زمینی شده است که بر اثر فرو ریختن بخشی از سقف های سنگ آهکی آنها پدیدار شده اند. این غارها منبع تامین آب برای تمدن قوم مایا بوده است. مایایی ها تعدادی از این غارها را مقدس می شمردند و برای انجام اعمال و مناسک مذهبی خود از آنها استفاده می کردند. بسیاری از آنها هنوز هم منبع تامین آب شهرهای نزدیک اطراف، هستند. این غارها به دلیل در اختیارداشتن آبی آرام و درخشان، غارسنگ های زیبا و محیطی دنج و ساکت، شناخته شده ترین جاذبه های گردشگری در جهان هستند. از مهم ترین و مشهورترین آنها می توان Ik Kil، Dzitnup، Sacred cenote و Gran cenote را نام برد.

حفره های زیر زمینی کارلزبد (Carlsbad)

مکان: نیومکزیکو، آمریکا در پایین کوه های گوادالوپه (Guadalupe) و در پارکی ملی به نام Carlsbad Caverns ، غار وسیعی وجود دارد که مجموعه ای از اتاق ها و راهروهایی سنگی است که هنرهای طبیعی سنگ آهکی را گرد آورده است. دریاچه هایی به نام های دریاچه سبز به دلیل رنگ سبز آب و انعکاس آن بر دیواره های غار و دریاچه ابرها به دلیل انعکاس استالاکتیت هایی به شکل ابر در آب، در این غار وجود دارند. طبیعت، همیشه در حال شگفت زده کردن انسان ها با پدیده های زیبا است. بازدید از این غار ها به ما نشان می دهد که چطور آب راه خود را در میان سنگ ها باز می نماید و مجسمه هایی می سازد که ساختن آنها به شکل مصنوعی سخت است. منبع: Buzzleمنبع: کجارو
انتشار: 11 اسفند 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: khaneh-jok-sms.ir شناسه مطلب: 181

به "دریاچه ها و رودخانه های زیر زمینی شگفت انگیز جهان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دریاچه ها و رودخانه های زیر زمینی شگفت انگیز جهان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید