حاشیه، بی نظمی و دعوا؛ حرف اول در لیگ برتر والیبال، زنگ خطر زود به صدا درآمد

به گزارش جملات زیبا، با گذشت دو هفته از لیگ برتر والیبال، یک نکته بیش از هر چیز دیگری توجه هر فردی را به خود جلب می نماید؛ اینکه دعوا و بی نظمی حرف اول را می زند.

حاشیه، بی نظمی و دعوا؛ حرف اول در لیگ برتر والیبال، زنگ خطر زود به صدا درآمد

به گزارش خبرنگار ورزشی جملات زیبا، در دو هفته ای که از برگزاری لیگ برتر والیبال 98 گذشته، تماشاگران 2 تیم از حضور در سالن محروم شده اند که البته یکی به اتفاقات سال گذشته مربوط می گردد. یک تیم بدون پول و سرمربی از بازی خودداری نموده و در اصفهان هم دو مربی با سابقه و صاحب سبک لیگ که سابقه حضور در تیم ملی را هم دارند، علیه یکدیگر مصاحبه نسبتاً تندی انجام داده اند.

دیدار تیم تازه وارد سپاهان اصفهان و کاله آمل در هفته دوم لیگ به حاشیه کشیده شد و بازیکنان 2 تیم با هم درگیری پیدا کردند که به محرومیت تماشاگران اصفهانی از بازی های خانگی تا اطلاع ثانوی منجر شد. تماشاگران تیم پیغام خراسان هم به خاطر حاشیه های بازی فصل گذشته مقابل شهرداری ورامین از 2 بازی خانگی محروم شدند. تیم شهروند اراک در پی مسائل اقتصادی بزرگی که سال گذشته هم داشت، بدون پول و سرمربی وارد لیگ 98 شد، بازی نخست را در اراک به پیکان باخت و برای بازی دوم نتوانست به سیرجان برود و متحمل باخت فنی 3 بر صفر شد.

این تعداد اتفاق و حاشیه برای آغاز لیگی که مشهور به ورزش دانشگاهی است، زیاد به نظر می رسد. حقیقت این است که والیبال در ایران به هیچ عنوان یک ورزش دانشگاهی نیست ولی همواره مثل سایر کشورهای دنیا به عنوان یک ورزش دانشگاهی به آن نگاه شده و به همین خاطر توقع و انتظار مسابقات و رفتارهایی فراتر از عرف رایج در ورزشگاه های فوتبال از آن می رود. در سال های اخیر با ورود پول های میلیاردی برای جذب بازیکنان مطرح ملی، حساسیت های مسابقات والیبال به شدت بالا رفته به طوری که کمیته انضباطی فدراسیون والیبال در مقاطعی به یکی از پرکارترین بخش های فدراسیون تبدیل می گردد. سال جاری هم با اتفاقات به وجود آمده زنگ خطر برای والیبال ایران خیلی زود به صدا درآمده و اگر جلوی این اتفاقات گرفته نگردد باید منتظر اتفاقات بدتری بود.

لیگ برتر با تاکید سرپرست فدراسیون با 12 تیم قرعه کشی شد، با 13 تیم آغاز شد و شایعات قدرتمندی هم مبنی بر اضافه شدن تیم چهاردهم در اطراف لیگ به گوش می رسید. این در حالی است که سرپرست سازمان لیگ مدعی بود به هیچ عنوان امکان تغییر برنامه و حتی تاخیر چند روزه برای برگزاری مسابقات، قابل تصور و اجرا نیست چون فینال لیگ در روزهای پایانی اسفند خواهد بود و امکان انتقال فینال به سال 1399 وجود ندارد. عدم ثبات مدیریت در فدراسیون والیبال و خلاء مدیری که بازوهای فدراسیون را در هر رویدادی رصد و بعد از آن مورد آنالیز و بازخواست قرار دهد، سختگیری های ورود تیم ها به لیگ را کاملاً خنثی می نماید.

اهمیت برگزاری لیگ منسجم و پویا بر کسی پوشیده نیست و همه مسئولان فدراسیون، کارشناسان و مربیان معتقدند که لازمه داشتن یک تیم ملی قدرتمند، برگزاری لیگی در حد اعتبار دنیای والیبال ایران است ولی مسائل اقتصادی و عدم ثبات مدیریت در یکی دو سال اخیر باعث شده تمام والیبال ایران متضرر گردد. اداره فدراسیونی که به دنبال مدال المپیک 2020 توکیو است با سرپرست، عقبگرد بزرگی برای والیبال ایران بود تا جایی که با توجه به نتایج اخیر تیم ملی، دلهره خاصی برای رسیدن به المپیک در خصوص تیم ملی والیبال وجود دارد.

شرایط آنقدر بد شده که صالحی امیری، رئیس کمیته ملی المپیک روز گذشته در خصوص شرایط والیبال گفت: اشکالات به وضعیت فعلی والیبال وارد است. والیبال پدیده نوظهوری در ورزش است که می تواند رقیب فوتبال در جامعه باشد. بهترین کار این است که سکوت کنم. در آینده نزدیک، والیبال از بلاتکلیفی خارج می گردد و من دفاعی ندارم.

نسخه ضروری و ضرب الاجل برای درمان ناهنجاری های شاخص فعلی، برگزاری انتخابات و حضور مدیری بابرنامه برای ارتقای والیبال ایران است؛ اگر چه اتفاقات این مدت و حضور فردی به عنوان نامزد انتخابات که در وزارت ورزش هم همچنان مسئولیت دارد، شائبه هایی را درباره مهندسی انتخابات به وجود آورده است.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 4 دی 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: khaneh-jok-sms.ir شناسه مطلب: 6

به "حاشیه، بی نظمی و دعوا؛ حرف اول در لیگ برتر والیبال، زنگ خطر زود به صدا درآمد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حاشیه، بی نظمی و دعوا؛ حرف اول در لیگ برتر والیبال، زنگ خطر زود به صدا درآمد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید