شرح دیپلمات ایرانی درباره نشست امنیتی تهران ، ریاض

به گزارش جملات زیبا، خبرگزاری رویترز به نقل از یک دیپلمات ایرانی گزارش نموده است که هیچ مقام ایرانی در نشست امنیتی تهران و ریاض در مرکز اردن حضور نداشته است.

شرح دیپلمات ایرانی درباره نشست امنیتی تهران ، ریاض

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، خبرگزاری رسمی اردن (پترا) امروز (دوشنبه) گزارش نموده بود که کارشناسان سعودی و ایرانی در گفت وگوی امنیتی در امان مرکز اردن شرکت کردند که در آن اقدامات اعتمادساز میان این دو کشور مورد بحث و آنالیز نهاده شد.

با این حال، خبرگزاری رویترز به نقل از یک دیپلمات ارشد ایرانی گزارش کرد که هیچ مقام ایرانی در این جلسه که پترا گزارش کرد به میزبانی پژوهشگاه عربی مطالعات امنیتی برگزار گردیده، حضور نیافته است.

این دیپلمات ایرانی آن طور که رویترز گزارش نموده، این چنین گفته است: آن چه در امان برگزار گردید، یک نشست رسمی نبود، اما البته چنین نشست هایی بین دانشگاهیان برای درک بهتر واقعیت های بین دو همسایه مفید است.

طبق گزارش رویترز، عربستان سعودی تا به امروز هیچ اظهارنظری درباره گفت وگوی امنیتی در امان مطرح ننموده است.

خبرگزاری رسمی اردن پترا امروز (دوشنبه) از انتها نشست گفت وگوی امنیتی میان ایران و عربستان سعودی با مشارکت کارشناسان هر دو طرف در امان مرکز اردن اطلاع داد و بیان کرد که نشست مذکور بر کاهش تهدید موشک ها و مکانیسم های پرتاب، اقدامات فنی برای اعتمادسازی میان طرفین بویژه درباره برنامه هسته ای ایران و همکاری در زمینه سوخت هسته ای و دیگر محورها متمرکز بود.

گفت وگوی عربستان سعودی با جمهوری اسلامی ایران در ماه های اخیر، جزء رخداد های مورد توجه در سطح منطقه بوده است؛ ریاض کوشش می نماید بعضی مسائل خود در سطح منطقه را از خلال این تبادل نظر حل و خواسته های را مطرح کند.

در این میان جنگ در یمن، مهم ترین خواسته دولت سعودی است و کوشش می نماید گره آن را به وسیله تبادل نظر با تهران باز کند و خود را از مخصمه نجات دهد.

ایران در هر دور تبادل نظر یادآوری و تأکید نموده است که میانجی نیست و به جای کسی از جمله یمنی ها مذاکره نمی نماید و عربستان اگر خواهان حل بحرانش در یمن است باید مستقیما با دولت نجات ملی در صنعاء تبادل نظر کند.

تا به امروز چهار دور تبادل نظر میان ایران و عربستان اجرا شده است. پرونده این تبادل نظر در اختیار شورای عالی امنیت ملی است و نماینده ای از این شورا مسئولیت این مذاکرات را بر عهده دارد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 1 بهمن 1400 بروزرسانی: 1 بهمن 1400 گردآورنده: khaneh-jok-sms.ir شناسه مطلب: 1415

به "شرح دیپلمات ایرانی درباره نشست امنیتی تهران ، ریاض" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شرح دیپلمات ایرانی درباره نشست امنیتی تهران ، ریاض"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید