تفاوت فلزات غیرآهنی سبک و سنگین

به گزارش جملات زیبا، فلزات به دو گروه آهنی و غیرآهنی تقسیم می شوند که ما در این مقاله قصد داریم در مورد نوع غیرآهنی آن صحبت کنیم. همانطور که می دانید هر دو نوع فلزات دارای زیرمجموعه هایی هستند که هر کدام شان نیز از خواص و ویژگی های بخصوصی برخوردارند. این در حالی است که فلزات غیرآهنی خود، به دو دسته سبک و سنگین دسته بندی شده که در ادامه به طور مفصل تر آنها را به صورت مجزا شرح خواهیم داد.

تفاوت فلزات غیرآهنی سبک و سنگین

فلزات به دو گروه فلزات آهنی و فلزات غیر آهنی منقسم هستند. فلزات غیر آهنی آن است که در ترکیبات شیمیایی آن از فلز کمتر استفاده شده است. فلزات آهنی مقدار زیادی از ترکیبات شیمیایی را در خود دارند. اگر درصد زیادی از ترکیبات فلزی را آهن تشکیل ندهد به گونه ای که اولین و یا دومین عنصر در ترکیبات شیمیایی فلز باشد فلز به وجود آمده فلز غیر آهنی خواهد بود. انواع مختلف و با کیفیتی از فلزات غیر آهنی را در سایت تجارت گرام مشاهده نمایید.

فلزات غیرآهنی سبک

به طور کلی فلزات غیرآهنی که جرم آنها از 5 کیلوگرم بر دسی مترمکعب پایین تر باشد، در دسته فلزات غیرآهنی سبک قرار داده می گردد. از جمله فلزاتی که سبک هستند می توان به مواردی مانند آلومینیوم، منزیوم، بریلیم و تیتانیوم اشاره نمود. لازم به ذکر است که از مشخصه های اصلی این گونه فلزات وزن بسیار پایین آن نسبت به آهن است. از دیگر ویژگی های فلزات غیرآهنی نیز می توان به پایین بودن سختی آنها اشاره نمود. همچنین این گونه فلزات در برابر خطراتی مانند بریدگی ایمن نیستند.

  • آلومینیوم

می توان ادعا کرد که تقریباً 7 درصد پوسته زمین را این عنصر تشکیل داده است و با توجه به اینکه قیمت بصرفه ای دارد به کرات از آن استفاده می گردد. از ویژگی های آلومینیوم می توان به پایین بودن چگالی آن اشاره نمود. همچنین این فلز سبک بسیار راحت قابل جابجایی بوده و در ضمنً دارای مقاومت بسیار خوبی نیز هست، مخصوصاً اگر بنا به بکارگیری از آن در دماهای زیر صفر باشد. از دیگر مزیت های استفاده از این فلز سبک می توان به راهنمایی الکتریکی فوق العاده آن اشاره نمود به همین دلیل از آن در فراوری تجهیزاتی که کارشان انتقال حرارت است، استفاده می گردد.

  • تیتانیوم

از این فلز سبک در صنایع هوایی استفاده می گردد چرا که در این صنعت احتیاج به فلزاتی با مقاومت بالا است. همچنین با توجه به اینکه تیتانیوم در برابر ضربه استحکام خوبی دارد و با توجه به وزن پایینش کاملاً مناسب استفاده در صنعت هوایی خواهد بود. فلز غیرآهنی تیتانیوم با توجه به سخت بودنش در پروژه های پزشکی نیز بکارگیری شده و از آن در پروتزهای دندانی استفاده می گردد.

  • منیزیم

این فلز سبک از مقاومت اندکی در برابر اکسید شدن و یا خوردگی برخوردار است، به همین دلیل از آن برای فراوری محصولات صنعتی استفاده نخواهد شد. این فلز زمانی که در حال سوختن باشد، نور بسیار شدیدی از خود ساطع می نماید، به همین دلیل بکارگیری از منیزیم در وسایل آتش بازی مرسوم است.

فلزات غیرآهنی سنگین

در مقابل فلزات غیرآهنی سبک، نوع سنگین نیز وجود دارد که از جمله می توان به جیوه، منگنز، تنگستن، مس، قلع و دیگر مواردی مانند نقره، طلا و غیره اشاره نمود. این گونه از فلزات غیرآهنی وزنی بیشتر از 5 کیلوگرم بر سی مترمکعب دارند، به همین علت در ردیف فلزات غیرآهنی سنگین قرار می گیرند. حال اجازه دهید بعضی از این نوع از فلزات را به طور خلاصه شرح دهیم.

  • مس

از مهمترین فلزات غیرآهنی سنگین می توان به مس اشاره نمود که بعد از فلز نقره دارای ضریب راهنمایی الکتریکی بسیار خوبی است. استفاده از این فلز اکثراً به صورت خالص بوده و آلیاژهایی که از آن ساخته می شوند، کمتر بکارگیری خواهند شد. از مزیت های این فلز غیرآهنی سنگین می توان به قابلیت جوشکاری و خاصیت ماشین کاری و ریخته گری آن اشاره نمود. لازم به ذکر است که این فلز به شکل خالص دارای مقاومت بسیار خوبی بوده و در حوزه مهندسی کاربردهای بسیاری دارد.

  • روی

مقاومت این فلز سنگین در برابر نمک یا اسید، بسیار پایین بوده اما در عوض در برابر مجاورت هوا کاملاً برعکس عمل خواهد نمود. همچنین فلز روی از خاصیت انبساطی بسیار خوبی برخوردار است. لازم به ذکر است که بیشترین استفاده از آلیاژ این فلز سنگین در فراوری چرخ دنده ، ترازو، دستگیره و دسته برف پاک کن خواهد بود. در ضمنً از روی برای ریخته گری در فشار و از ورق آن نیز در فراوری پلاک نشانی یا باتری های الکتریکی بکارگیری می گردد.

  • سرب

از دیگر فلزاتی که سنگین به حساب می آید سرب است. این فلز غیرآهنی مقاومت بسیار خوبی را در برابر خوردگی از خود نشان می دهد. همچنین از دیگر قابلیت های سرب می توان به چکش خوار بودن آن اشاره نمود. در ضمنً ناگفته نماند که ترکیبات این فلز کاملاً سمی هستند پس توصیه می کنیم بعد از اتمام کار با آن مسائل بهداشتی را به طور جدی در نظر بگیرید. از این فلز غیرآهنی در فولاد بعنوان یک روانکار بکارگیری می گردد. از ورقه های سربی نیز برای سپر تشعشعی استفاده خواهد شد.

منبع: فرارو
انتشار: 11 تیر 1400 بروزرسانی: 11 تیر 1400 گردآورنده: khaneh-jok-sms.ir شناسه مطلب: 1155

به "تفاوت فلزات غیرآهنی سبک و سنگین" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تفاوت فلزات غیرآهنی سبک و سنگین"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید