بهترین فیلم های کریستوفر نولان از نگاه مخاطبان IMDB

به گزارش جملات زیبا، خبرنگاران | سرویس فرهنگ و هنر - کریستوفر نولان یک کارگردان مولف صاحب سبک در سینماست. سبک مدرنی که از ذهن پیچیده اش به روی پرده می نشیند، او را تبدیل به یکی از برترین کارگردان های قرن 21 نموده است. نولان به خوبی به درک صنعت سینما و نمایش هنر صنعتی رسیده و فرم و محتوای پیچیده آثارش فقط یک تعریف جامع را در ذهن مخاطبین باقی می گذارد: خلاقیت! در عصر ایده های نخ نما شده و تکراری، نولان یک صاحب اثر بسیار خلاق است که برای نمایش این خلاقیت هنری به صنعت سینما احتیاج دارد.

بهترین فیلم های کریستوفر نولان از نگاه مخاطبان IMDB

بیوگرافی کریستوفر نولان

کریستوفر ادوارد نولان (Christopher Edward Nolan) متولد 31 ژوئیه 1970 در لندن است. این نویسنده و کارگردان بریتانیایی-آمریکایی وقتی تنها هفت سال داشت به صورت تفننی فیلم سازی را شروع کرد و در یازده سالگی تصمیم گرفت فیلمسازی حرفه ای شود. پس از چند کار دانشجویی در 1997 سومین فیلم کوتاهش را ساخت. دودلباگ یک فیلم سه دقیقه ای روانشناختی بود.

از آنجاییکه هیچ استودیوی فیلمسازی حاضر به همکاری با نولان نبود، او تصمیم گرفت اولین فیلم بلندش را با سرمایه شخصی بسازد. تعقیب در سال 1998 در حالی ساخته شد که همه کارهایش (نویسندگی، فیلمبرداری، تدوین و کارگردانی) را خود به عهده داشت. این فیلم بسیار مورد استقبال منتقدین نهاده شد و باعث جهش نولان در فیلم سازی شد. در سال 2000 با یاری ایده برادرش و با اتکا به پیروزیت فیلم تعقیب، فیلمنامه خلاقانه ممنتو را نوشت و اجرا کرد. این فیلم در جشنواره فیلم ونیز، تحسین منتقدان را در پی داشت و کاندید اسکار و گلدن گلوب بهترین فیلمنامه شد و نوید یک کارگردان آینده دار را داد. پیروزیت ممنتو باعث دعوت از نولان برای ساخت فیلم جذاب بی خوابی با بازی آل پاچینو و رابین ویلیامز شد.

در سال 2005 نهمین فیلم پر فروش دنیا یعنی بتمن شروع می نماید را به روی پرده برد که در سال های بعد تبدیل به تریلوژی شوالیه تاریکی شد.در 2010 با نگارش فیلمنامه تلقین یکی از شاهکار های قرن را فراوری کرد که نامزد هشت جایزه اسکار از جمله بهترین فیلم و بهترین فیلمنامه شد. فیلم میان خبرنگاران ای او که اسکار بهترین جلوه های ویژه را بُرد، به خاطر دقت بالای علمی اش مورد تحسین نهاده شد و از سوی بنیاد فیلم آمریکا یکی از بهترین فیلم های 2014 نامیده شد.

علاقه و توجه نولان به درگیر ساختن ذهن مخاطب با استفاده از تکنیک های فلسفی و روانشناسی و مسائل علمی و با بهره گیری از ساختار مدرن سینما، منجر به فراوری آثاری شده که او را در زمره بهترین و مشهورترین کارگردان های عصر حاضر قرار می دهد. آثار او تا کنون 26 نامزدی اسکار به دست آورده اند هرچند او تا به حال هنوز پیروز به دریافت جایزه اسکار نشده است. یکی از مهمترین ویژگی های فیلم های نولان استفاده از عناصر فیلم های قبلی در آثار جدید است.

بیشتر بخوانید: بهترین فیلم های راسل کرو؛ معرفی 15 فیلم برتر

بهترین فیلم های کریستوفر نولان از دیدگاه مخاطبان IMDB

در ادامه به آنالیز ده فیلم بلند ساخته کریستوفر نولان خواهیم پرداخت با این شرح که هفت فیلم از ده فیلم اکران شده اش، در لیست 250 فیلم برتر IMDB قرار دارند.

10. بی خوابی (Insomnia 2002)

  • IMDB 7.2 /10

بی خوابی تنها فیلمی از نولان است که او در فیلمنامه اش تصرفی نداشته، ولی به شکلی عجیب آنرا به نفع خود ضبط نموده است. او با یاری بازی های درخشان آل پاچینو و رابین ویلیامز فقید به خلق اثری دست زده که شاید سفارشی بود، ولی بسیار مورد توجه نهاده شد. بازسازی یک درام نروژی به قدری خوب انجام گرفت که کارگردان اثر اول را هم تحت تاثیر سینمای نولان قرار داد. این درامای جنایی روانشناسی و رازآلود که در واقع سومین فیلم بلند نولان محسوب می شود، داستان افسر پلیسی را روایت می نماید که در فصل روشنایی شش ماهه آلاسکا و با حجم بالای فشار کاری دچار بی خوابی مزمن شده و به دنبال آرامش می شود.

9- تعقیب (Following1998)

  • 7.6/10 IMDB

تریلر جنایی رازآلود تعقیب در واقع اولین فیلم بلند سینمایی نولان به شمار می آید که با هزینه شخصی اش و به صورت 16 میلیمتری فراوری شده و کاملا سیاه و سفید است. داستان فیلم درباره نویسنده ای است که برای خلق شخصیت های داستانی اش، هر روز به تعقیب آدم های مختلف در خیابان می پردازد. توجه به جزئیات و حالات درونی کاراکتر روایت جذابی از فیلم روبروی تماشاگر قرار می دهد. روایتی که از همان ابتدای راه نشان داد این فیلم یک اثر تجربی از جوانی جویای نام نیست وکارگردانی خاص و مستعد و خلاق با سبکی نو در راه است. چنانکه وقتی صحبت از بهترین فیلم های کریستوفر نولان می شود، هنوز هم اولین ساخته اش در این فهرست خودنمایی می نماید.

بیشتر بخوانید: معرفی بهترین فیلم های عاشقانه 2018

8- دانکرک (Dunkirk 2017)

  • IMDB 7.9 /10

درامای اکشن و تاریخی نولان اولین ساخته ای از اوست که با اقتباس از یک رخداد واقعی شکل گرفته است. شاید بتوان گفت عمده توجه کارگردان در این فیلم بر خلاف آثار قبلی اش که روی فیلمنامه تمرکز داشت، بر جنبه فنی فیلم سایه انداخته و حتی برخی از منتقدان به ضعف فیلمنامه اشاره نموده اند. با این حال چیزی که همواره به شدت به چشم می آید قدرتِ کارگردانیِ نابغه ای مثل نولان است. قدرتی که 90% از آرای مثبت منتقدان را کسب نموده و فیلم را به یکی از برترین فیلم های جنگی در تاریخ سینما و یکی از بهترین فیلم های کریستوفر نولان تبدیل نموده است.

روایت نبرد دانکرک در جنگ دنیای دوم مربوط به محاصره سربازان ارتش فرانسه و بریتانیا توسط آلمان نازی است. جاییکه هیتلر فرمان توقف نیروهایش را صادر می نماید و بریتانیا از یک تسخیر تاریخی جان سالم به در می برد. چیزی که در دانکرک جالب توجه است پرداخت درست و منطقی نولان به احساساتی است که عمدتا در فیلم های این چنینی کمتر مورد توجه قرار می گیرد و یا در نمایش های جنگ آوری حل و حذف می شود. فضای وحشت و استرس حاکم بر محل محاصره انقدر خوب و باورپذیر توصیف شده که نمی توان به سادگی از آن گذشت و این همان نولانی است که ابعاد روانشناختی همواره در آثارش به وضوح دیده می شود، حتی وقتی پای جزئیات جنگ در میان باشد.

موسیقی هانس زیمر هم در القای حس تعلیق حاکم بر فیلم نقش بسزایی داشته است. این فیلم توانست در هشت رشته کاندید اسکار شود که برنده جایزه اسکار بهترین میکس صدا، ادیت صدا و ادیت فیلم شد و شخص نولان بالاخره بعد از سال ها کوشش خستگی ناپذیر، نامزد دریافت جایزه بخش کارگردانی اسکار برای فیلم دانکرک شد.

7. بتمن شروع می نماید (Batman Begins 2005)

  • IMDB 8.2 /10

اولین فیلم از سه گانه بتمن نولان هم مثل همه آثارش با سبک خاص او پیش رفت. سبکی که قهرمان سازی های مرسوم هالیوودی را می شکند و به ابرقهرمانان بعد انسانی می دهد، به طوری که ژانر اکشن ماجراجویانه و سرگرم کننده فیلم را که بیشتر مورد توجه مخاطب عام سینماست، با تم دراماتیک هنری آمیخته و اثری در خور توجه همگان فراوری می نماید. نکته قابل توجه دیگر در این فیلم عدم استفاده از گرافیک کامپیوتری مرسوم در فیلم های این چنینی است. البته که باید به خاطر داشته باشیم، شخصیت پردازی عمیق بتمن با بازی جذاب کریستین بیل در این فیلم کامل می شود. این فیلم نامزد دریافت جایزهٔ اسکار بهترین فیلمبرداری و سه جایزهٔ بفتا و نهمین فیلم پر فروش دنیا در سال 2005 شد تا ثابت کند نگاه روانشناسانه و فلسفی نولان در آثارش در هر ژانری در جذب مخاطب پیروز عمل می نماید.

6. شوالیه تاریکی برمی خیزد (The Dark Knight Rises 2012)

  • IMDB 8.4/10

آخرین فیلم از سه گانه شوالیه تاریکی نولان که بر اساس شخصیت بتمن کتاب های کمیک ساخته شده، شاید به قوت دو فیلم قبلی ظاهر نشد و نقد هایی بر آن وارد شد، اما هنوز بار فلسفی نگاه نولان را در قالب روایتی ابرقهرمانی یدک می کشد. شاید بزرگترین ضربه وارده بر این فیلم همان مرگ هیث لجر بود که پس از آن درخشش چشم گیر، حال کمبودش کاملا محسوس بود. هرچند این فیلم هم توانست با فروش بالا گیشه را تصاحب کند و سومین فیلم پر فروش 2012 و بیست و چهارمین فیلم پرفروش تاریخ لقب بگیرد. در بین منتقدان هم نظرات مثبت خوبی دریافت کرد و توانست تقریبا هشتاد درصد آرای مثبت آن ها را به خود اختصاص دهد، ولی شاید انتظارات از نولان پس از ساخت دو فیلم قبلی و شاهکار تلقین کمی بالاتر از این تعاریف بود. این فیلم نامزد جایزه بفتا بهترین جلوه های بصری شد.

5. یادگاری (Memento 2000)

  • IMDB 8.5/10

این فیلم دومین اثر نولان در قالب فیلم بلند سینمایی است. فیلمنامه تریلر رازآلود و رواشناسانه یادگاری را نولان بر اساس داستان کوتاهی از برادرش جاناتان نگاشته است. قصه شخصی که در اتفاقی تلخ همسرش کشته می شود و حافظه کوتاه مدتش را هم از دست می دهد. حال او سعی می نماید با یاری عکس ها و یادداشت های باقی مانده و حتی خالکوبی های بدنش، خاطرات قبل را به یاد بیاورد و از این طریق به قاتل همسرش برسد. ماجرایی که نولان با چیره دستی در قالب دو روایت و از آخر به اول بازگو می نماید تا مخاطب را در هزارتوی پیچیده ذهنش برای پیدا کردن قطعات این پازل همراه کند. نبوغ نولان در چیدمان روایی عجیب آثارش همواره منتقد را شگفت زده و بیننده را جذب دنیای خلاقانه اش می نماید. نود درصد از منتقدان به تحسین این اثر پرداخته اند، چنانچه یکی از آنها این فیلم را در فهرست صد فیلم برتر خود قرار داد. این فیلم در دو بخش بهترین فیلمنامه اورجینال و بهترین ادیت فیلم نامزد جایزه اسکار شد.

4- پرستیژ / حیثیت (The Prestige 2006)

  • 10/IMDB 8.5

درامای علمی تخیلی و رازآلودی که فیلمنامه اش را نولان با یاری برادرش جاناتان در طی پنج سال و با اقتباس از رمان کریستوفر پرایست نوشته، داستان دو شعبده باز جاه طلب قرن نوزدهم میلادی و رقابت میان آنهاست. رقابتی که به واسطه اتفاقی ناخواسته تبدیل به دشمنی دیرینه می شود و گاه مرز های انسانی را زیر پا می گذارد. بازی های بسیار خوب و جذاب کریستین بیل و هیو جکمن کنار روایت همواره پیچیده و غیر خطی نولان از این اثر یک اتفاق به یاد ماندنی شبیه یک شعبده در کارنامه کارگردان ثبت نموده که توانست در دو بخش بهترین فیلمبرداری و بهترین طراحی صحنه نامزد جایزه اسکار شود.

3- میان خبرنگاران ای (Interstellar 2014)

  • IMDB 8.6/10

درامای علمی تخیلی حادثه ای نولان روایت آخر الزمانی فضانوردانی است که در پی تهدید زمین با آفات گیاهی در جستجوی سیاره ای قابل سکونت می گردند تا نسل بشر را نجات دهند. فیلم نامه این اثر را نولان به همراه برادرش نوشت. این فیلم در 5 رشته اسکار نامزد دریافت جایزه شد که توانست اسکار جلوه های ویژه را تصاحب کند. این فیلم به دلیل توجه درست و دقیق و علمی و البته ساده به فیزیک، نجوم و علوم فضایی آن هم در قالب داستانی دراماتیک بسیار مورد توجه منتقدان نهاده شده تا جاییکه پیشنهاد نمایش آموزشی آن در دانشگاه ها مطرح شد و دو مقاله علمی در جریان فراوری فیلم منتشر شد. موسیقی متن این فیلم که ساخته آهنگساز شهیر آلمانی هانس زیمر (آهنگساز بیشتر آثار نولان) است نامزد دریافت اسکار بهترین موسیقی متن فیلم بود.

2. تلقین (Inception 2010)

  • IMDB 8.8/10

تلقین یک فیلم اکشن علمی تخیلی دلهره آور است که نولان علاوه بر کارگردانی، نویسندگی و تهیه کنندگی آنرا هم خود به عهده داشت. نولان ده سال روی فیلمنامه این اثر فکر نموده تا کاری بی نقص ارائه دهد. این فیلم در هشت رشته نامزد جایزه اسکار و در چهار رشته برنده اسکار شد. تلقین ماجرای یک دزد افکار با بازی لئوناردو دی کاپریو بوده که به نوعی جاسوس اسرار ارزشمند دیگران است. توجه به بُعد روانشناختی خواب و رویا در فیلم بسیار جالب توجه است. شخصیت پردازی های خوب، روایت داستانی درست، فیلم برداری حرفه ای و عوامل بسیار دیگری در کنار نبوغ و خلاقیت نولان نهاده شده اند تا از این اثر یک اتفاق به یادماندنی در سینما و یک شاهکار در کارنامه نولان بیافرینند. نولان نامزد بهترین فیلم نامه اورجینال آموزشگاه اسکار شد. ولی هنوز هم به زعم دوستداران این کارگردان، در بخش بهترین های فیلم و فیلمنامه اسکار، در حقش اجحاف شده است.

1. شوالیه تاریکی (The Dark Knight 2008)

  • IMDB 9.0/10

درامای اکشن جنایی ابرقهرمانی شوالیه تاریکی، در ادامه فیلم بتمن شروع می نماید ساخته شده بوده و در واقع دومین فیلم بتمن به کارگردانی نولان است. این فیلم که یکی از بهترین آثار دهه اول قرن 21 نام گرفته، دوازدهمین فیلم پر فروش ابرقهرمانی در تاریخ سینما و پرفروش ترین فیلم سال 2008 به حساب می آید. کاندیداتوری هشت جایزه اسکار و دریافت دو جایزه اسکار از جمله افتخارات این فیلم به شمار می رود. در کنار کریستین بیل، هیث لجر فقید در نقش جوکر درخشید و پس از مرگش نامزد دریافت بیش از بیست جایزه در جشنواره های مختلف شد که از آن جمله برنده جایزه اسکار بهترین بازیگر نقش مکمل مرد و جایزه بفتا و گلدن گلوب است. همچنین این فیلم در سال 2009 نامزد دریافت جایزه بهترین فیلم اروپایی جوایز گویا شد. کریستوفر نولان برای این فیلم نامزد دریافت جایزه انجمن کارگردانان، نویسندگان و تهیه کنندگان فیلم شد. او این فیلم را به هیث لجر تقدیم نموده است.

سخن آخر

سعی ما در این مطلب بر این بود که ده ساخته بلند یکی از بهترین و محبوب ترین و تاثیرگذارترین کارگردان های نسل نوی سینما را آنالیز کنیم. بدون شک نولان کارگردانی مدرن، خلاق و با نبوغی سرشار و باورنکردنی است. بسیاری بر این عقیده اند که او با تغییر نگرش مخاطبین در تماشای فیلم، فیلم سازی نسل آینده را هم تحت تاثیر خود خواهد گذاشت. نولان در هیچ چارچوب تعریف شده ای نه می گنجد و نه خود را محدود می نماید. تازه ترین اثر نولان به نام اعتقاد یا انگاشته (Tenet) در ژانر اکشن دلهره آور در 17 ژوئیه 2020 اکران خواهد شد. به جرئت می توان گفت یکی از درخشان ترین بازی های لئوناردو دیکاپریو در تمام دوران بازیگری اش، بازی در فیلم تلقین بود. برای آشنایی بیشتر با آثار این بازیگر محبوب، با بهترین فیلم های دیکاپریو نیز آشنا شوید. بی صبرانه در انتظار دریافت نظرات شما پیرامون این کارگردان شهیر بریتانیایی و آثارش هستیم.

منبع: setare.com
انتشار: 8 خرداد 1400 بروزرسانی: 8 خرداد 1400 گردآورنده: khaneh-jok-sms.ir شناسه مطلب: 1105

به "بهترین فیلم های کریستوفر نولان از نگاه مخاطبان IMDB" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بهترین فیلم های کریستوفر نولان از نگاه مخاطبان IMDB"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید