انگیزه استفاده از 5G با مقررات گذاری هوشمند و حمایت های دولتی بوجود می آید

به گزارش جملات زیبا، رئیس مرکز تحقیق وتوسعه همراه اول گفت: توسعه 5G در گرو ایجاد انگیزه برای ورود صنایع به استفاده از سرویس های این نسل خواهد بود، در حالیکه همچنان شیب کاربری 4G به سمت B2C است.

انگیزه استفاده از 5G با مقررات گذاری هوشمند و حمایت های دولتی بوجود می آید

به گزارش انتخاب به نقل از شرکت ارتباطات سیار ایران، همزمان با ششمین کنفرانس بین المللی فناوری های موج میلیمتری و تراهرتز که از روز سه شنبه 4 بهمن 1401، با حمایت مرکز تحقیق و توسعه همراه اول در دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی شروع به کار نموده و تا 6 بهمن ادامه دارد، نخستین رویداد برطرف احتیاجهای فناورانه همراه اول در حوزه رادیویی نیز برگزار گردید.

این کنفرانس با هدف توسعه دانش در زمینه فناوری نوظهور امواج میلیمتری و تراهرتز از طریق ایجاد بستری مناسب برای گردهمایی دانشمندان برجسته دانشگاهی، محققان و پژوهشگران و بعلاوه تشویق محققان، تبادل تجربیات آزمایشگاهی، صنعتی و نتایج تحقیقاتی در حال برگزاری است.

به همین دلیل نشست تخصصی با موضوع نقشه راه توسعه مخابرات نسل پنجم باند میلیمتری عصر امروز چهارشنبه 5 بهمن 1401 با حضور وحید شاه منصوری رییس مرکز تحقیق و توسعه همراه اول، محمد رضوی زاده سرپرست پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات و نمایندگانی از سایر اپراتورهای تلفن همراه برگزار گردید.

شاه منصوری، رییس مرکز تحقیق و توسعه همراه اول در این نشست با تأکید بر اینکه فناوری 5G هنوز نتوانسته به اهدافش برسد، اظهار کرد: پیش بینی های جهانی می گوید احتمالا تا انتهای 2030، تکنولوژی غالب همچنان 5G خواهد بود و در این شرایط فکر کردن درباره تکنولوژی هایی نظیر 6G غیرمنطقی است.

وی البته پرداختن به مقوله 6G در فضای دانشگاهی و در قالب ایده پردازی را ارزشمند دانست و توضیح داد: از 10 سال گذشته صحبت هایی پیرامون 5G و استانداردهای آن شکل گرفت، اما به واسطه اینکه استانداردهای آن دیر شکل گرفتند، اکنون هیچکدام از شبکه های نسل پنجم فعلی در جهان، خواص توصیفی موارد مطرح شده در 10 سال گذشته را ندارند.

رییس مرکز تحقیق و توسعه همراه اول ادامه داد: اما با این وجود یوزکیس های خوبی مبتنی بر این فناوری (5G) پیاده سازی شدند اما این فناوری همچنان معطل تقاضا از سمت کسب و کارها و بازار است.

شاه منصوری این خلأ (نبود تقاضا) را یکی از دلایل عدم رغبت اپراتورها به توسعه این نسل از فناوری دانست و اعلام کرد: تا وقتی احتیاج از سمت بازار نباشد، اپراتورها با چه توجیه مالی به سمت بروزرسانی شبکه خود با این فناوری تازه بروند.

وی اذعان کرد: تکنولوژی نسل پنجم آمده تا با در اختیار داشتن یک لایه تأمین کنندگی سرویس به نسبت نسل چهارم، سرویس های بیشتری ارائه دهد؛ اما شیب شبکه 4G ما همچنان به سمت B2C است در حالیکه اپراتور آمادگی ارائه B2B نظیر سرویس NBIOT را هم دارد که اکنون به علت گرانی تجهیزات انتهایی، تقاضایی سمت اپراتورها نیست.

رییس مرکز تحقیق و توسعه همراه اول حل این مشکل را در گرو ارائه تسهیلات از سمت دولت و مشوق های هوشمند مخصوصا در حوزه مقررات گذاری دانست و در ادامه اظهار کرد: ما به نوبه خودمان در مرکز تحقیق و توسعه همراه اول اعلام نموده ایم که هزینه های واحدهای صنعتی برای دریافت چنین سرویس هایی را متقبل می شویم تا با این کار ایجاد انگیزه گردد، اما باید مدیری هم در آن سمت باشد که از این موضوع استقبال نموده و به سمت ما بیاید.

شاه منصوری یادآور شد: به عبارت دیگر مرکز تحقیق و توسعه همراه اول با هدف تحریک تقاضا و آماده سازی صنایع در زمینه بهره برداری از این سرویس ها، هزینه پایلوت را برعهده می گیرد؛ کما اینکه همکاری در این راستا با تایدواتر در حوزه بنادر شکل گرفت.

وی با اشاره به هدف مرکز تحقیق و توسعه در فعالسازی زیست بوم داخلی در موضوعات مرتبط با Core و Beyond the core همراه اول، گفت: بعلاوه امکان حمایت از پیشنهادهای واصله از سمت زیست بوم را هم داریم به شرط اینکه ضمن توجیه مالی، در Roadmap این مرکز نیز باشند

با تکیه بر اظهارات وی باید امیدوار بود با ورود صنایع و بیزینس ها به حوزه استفاده از یوزکیس ها و سرویس های G5، مقرون به صرفگی جهت توسعه سریع تر این نسل از فناوری در کشورمان فراهم گردد.

منبع: انتخاب
انتشار: 8 بهمن 1401 بروزرسانی: 8 بهمن 1401 گردآورنده: khaneh-jok-sms.ir شناسه مطلب: 1684

به "انگیزه استفاده از 5G با مقررات گذاری هوشمند و حمایت های دولتی بوجود می آید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انگیزه استفاده از 5G با مقررات گذاری هوشمند و حمایت های دولتی بوجود می آید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید