انتشار اولین تصویر از تجارت ایران در سال 99؛ کاهش در حجم صادرات و و واردات!

به گزارش جملات زیبا، خبرنگاران : اولین تصویر از تجارت 99، از فروردین انقباضی حکایت دارد. تازه ترین آمار گمرک نشان می دهد حجم صادرات و واردات در ماه اول سال نسبت به سال قبل کاهش یافته است؛ از جمله دلایل آن را می توان در کاهش منابع ارزی از یکسو و همه گیری ویروس کرونا و تاثیر بی سابقه آن بر اقتصاد و تجارت از سوی دیگر ارزیابی کرد.

انتشار اولین تصویر از تجارت ایران در سال 99؛ کاهش در حجم صادرات و و واردات!

به گزارش جملات زیبا تحلیل آمارهای تجاری حاکی از این است که علاوه بر کاهش حجم واردات و صادرات در فروردین ماه 99 نسبت به مدت مشابه در سال 98، ارزش صادرات نیز از واردات جا مانده است. این عامل منجر به این شده که تراز تجاری کشور منفی 279 میلیون دلار ثبت شود. در مبادی وارداتی و مقاصد صادراتی نیز شاهد تحولاتی در فروردین 99 هستیم. عراق که همواره رتبه دوم مقاصد صادراتی ایران بود، در فروردین ماه به رتبه سوم تنزل کرد. پس از شیوع کرونا، مرزهای ایران با کشورهای همسایه از جمله عراق برای مدتی مسدود شد. هنوز هم برخی از کشورها اقدام به بازگشایی مرزهای خود با ایران نکرده اند. همین موضوع صادرات کشور را تا حدی تحت تاثیر قرار داده و موجب کاهش آن شده است. همچنین براساس آمارهای جدید، هلند به جمع پنج مبدا عمده طرف معامله ایران پیوسته است.

نخستین تصویر از تجارت خارجی ایران در سال 99 ترسیم شد. تصویری که نشان می دهد طی یک ماه اول سال (فروردین 99)، تراز تجاری ایران با کسری 279 میلیون دلار روبرو شد. همچنین ارزش صادرات و واردات در این یک ماه، نسبت به فروردین سال 98، کاهش یافت که یکی از دلایل آن کاهش منابع ارزی ناشی از تجارت است. البته وزن صادرات کشور نیز نسبت به بازه زمانی مشابه کاهش یافت. اما وزن کالاهای وارداتی صعودی شد. در مبادی وارداتی و مقاصد صادراتی نیز شاهد تحولاتی در فروردین 99 بوده ایم. عراق که همواره در ماه های اخیر رتبه دوم مقاصد صادراتی را از آن خود کرده بود، در این ماه به رتبه سوم تنزل کرد. همچنین بر اساس آمارهای جدید، هلند به جمع 5 مبدا عمده طرف معامله ایران پیوست. آمارهای منتشر شده از سوی گمرک ایران نشان می دهد تجارت خارجی سال 99 با صادرات یک میلیارد و 652 میلیون دلاری و واردات یک میلیارد و 931 میلیون دلاری آغاز شد. کالاهای وارد شده به ایران وزنی معادل 2 میلیون و 526 هزار تن داشته و کالاهای صادر شده نیز 5 میلیون و 346 هزار تن حجم داشتند. در عین حال مقایسه صادرات فروردین سال 99 با بازه زمانی مشابه سال 98 نشان می دهد در ماه ابتدایی سال گذشته 2 میلیون و 83 هزار تن کالا به ارزش 2 میلیارد و 335 میلیون دلار به کشور وارد شده و 8 میلیون و 731 هزار تن کالا به ارزش 2 میلیارد و 595 میلیون دلار از کشور خارج شده است. بر این اساس واردات کشور در نخستین ماه سال 99 با افزایش بیش از 21 درصدی در وزن روبه رو بوده اما ارزش آن با کاهش بیش از 17 درصدی روبرو است. صادرات نیز در همین بازه زمانی نسبت به مدت مشابه سال قبل هم به لحاظ وزنی افت نزدیک به 39 درصدی داشته و هم به لحاظ ارزشی بیش از 36 درصد کاهش را ثبت کرده است. همچنین حجم تجارت ایران در فروردین امسال معادل 3میلیارد و 583 میلیون دلار ثبت شده است.

در یک ماه نخست سال 99 بیشترین میزان صادرات کشور به مقصد چین، با رقمی بیش از 523 میلیون دلار و سهم نزدیک به 32 درصد از کل ارزش صادرات صورت گرفته است. دومین مقصد کالاهای ایرانی نیز امارات بوده که صادرکنندگان توانستند ارزش صادرات خود به این کشور را به 355 میلیون دلار برسانند. سهم امارات از کل ارزش صادرات، نزدیک به 5/ 21 درصد است. عراق که در ماه های اخیر دومین مقصد صادرات ایران بود، در ماه نخست سال 99 به پله سوم تنزل کرده است. ارزش صادرات به عراق در ماه فروردین 259 میلیون دلار و سهم آن از صادرات به نزدیک 16 درصد می رسد. افغانستان با 125 میلیون دلار صادرات و سهم ارزشی بیش از 5/ 7 درصدی در پله چهارم و ترکیه با 72 میلیون دلار ارزش صادراتی و سهم بیش از 4 درصدی از کل ارزش، در پله پنجم ایستاده است.

در یک ماه نخست سال 99 چین با اختصاص رقمی بیش از 399 میلیون دلار و سهمی نزدیک به 21 درصد از کل ارزش واردات، در جایگاه نخست کشورهای طرف معامله قرار گرفته است. همچنین کشورهای امارات با 394 میلیون دلار و سهم بیش از 20 درصد، ترکیه با 246 میلیون دلار و سهم نزدیک به 13 درصد، هند با 164 میلیون دلار و سهم بیش از 8 درصد و هلند با 108 میلیون دلار و سهم بیش از 5/ 5 درصد از کل ارزش واردات، جزو کشورهای عمده طرف معامله واردات بوده اند.

صادرات و کرونا

پس از شیوع کرونا، مرزهای ایران با کشورهای مقاصد صادراتی برای مدتی مسدود بود. هنوز هم برخی کشورها اقدام به بازگشایی مرزهای خود با ایران نکرده اند. همین موضوع صادرات کشور را تا حدی تحت تاثیر قرار داده و موجب کاهش آن شده است. حمید زادبوم، رئیس سازمان توسعه تجارت ایران آخرین شرایط مرزهای ایران را چنین تشریح می کند: شرایط مرزهای ایران با سایر کشورهای هدف صادراتی ایران روز به روز در حال بهبود است و برخی از مرزهای ایران با عراق نیز در دو هفته اخیر باز شده است. صادرات به ارمنستان با رعایت مسائل بهداشتی و اسکورت در حال انجام است؛ ضمن اینکه جمهوری آذربایجان نیز مرزهای خود را به روی محموله های صادراتی ایران گشوده است؛ اما در مورد ترکیه همچنان مرزهای زمینی بسته است و حمل بار صادراتی از طریق ریلی درحال انجام است؛ اما طرف ترکیه ای خواستار افزایش تعداد واگن ها و سرعت خروج کالاها از ایران است. او همچنین عنوان می کند: هفت مرز ایران با عراق در شرایط کنونی باز است؛ اما مرز ترکمنستان فعلا بسته است؛ ضمن اینکه خبر خوب این است که طرف ترکمن، تاسیسات بهداشتی، قرنطینه و ضدعفونی را نصب کرده است و تا دو هفته دیگر، کار فراهم سازی مقدمات انجام خواهد شد. همچنین مرز افغانستان باز است و کار حمل محموله های صادراتی در حال انجام است؛ ضمن اینکه مرز پاکستان برای پذیرش کالاهای صادراتی نیز به صورت سه روز در هفته و در روزهای زوج باز است. به گفته زادبوم، هم اکنون تجارت با روسیه، قزاقستان، کویت، قطر و عمان برقرار است و بنادر شرایط بهتری دارند؛ این در شرایطی است که کشورهای خلیج فارس نیز اصرار دارند که حمل کالا به صورت کانتینری باشد و فعالیت لنج های سنتی محدود شده است.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 14 تیر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: khaneh-jok-sms.ir شناسه مطلب: 492

به "انتشار اولین تصویر از تجارت ایران در سال 99؛ کاهش در حجم صادرات و و واردات!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انتشار اولین تصویر از تجارت ایران در سال 99؛ کاهش در حجم صادرات و و واردات!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید