ارجاع لایحه الحاق ایران به کنوانسیون مشترک ایمنی مدیریت سوخت به مجمع

به گزارش جملات زیبا، مجلس لایحه الحاق ایران به کنوانسیون مشترک ایمنی مدیریت سوخت مصرف شده و ایمنی مدیریت پسماند پرتوزا را برای اعلام نظر نهایی به مجمع تشخیص مصلحت نظام ارجاع داد.

ارجاع لایحه الحاق ایران به کنوانسیون مشترک ایمنی مدیریت سوخت به مجمع

به گزارش گروه سیاسی جملات زیبا، نمایندگان مجلس شورای اسلامی در نشست علنی امروز (دوشنبه) مجلس پس از آنالیز لایحه الحاق ایران به کنوانسیون مشترک ایمنی مدیریت سوخت مصرف شده و ایمنی مدیریت پسماند پرتوزا- اعاده شده از شورای نگهبان- بر رای خود در این مصوبه اصرار نموده و آن را برای اعلام نظر نهایی به مجمع تشخیص مصلحت نظام ارجاع دادند.

بنابر مصوبه مجلس شورای اسلامی در ماده 33 کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی در مصوبه قبلی مجلس در مورد بند 3 ماده واحده و بند 4 بخش 1 ماده 6 و بند 4 ماده 13 و ماده 32 کنوانسیون اصرار کرد.

بر اساس بند 3 ماده واحده؛ با تأیید مجدد اهمیت اطمینان جامعه بین المللی از اینکه روش های مناسبی برای ایمنی مدیریت سوخت مصرف شده و پسماند پرتوزا برنامه ریزی شده و اجراء می شوند.

بنابر ماده 6 هر طرف متعاهد به منظور حصول اطمینان از اینکه دستورالعمل ها برای تأسیسات پیشنهادی مدیریت سوخت مصرف شده برقرار و اجرائی می گردند، اقدامات مقتضی از جمله در بند 4 بخش 1 ماده 6؛ مشورت با طرفهای متعاهد مجاور چنین تأسیساتی، تا جایی که احتمال تأثیرپذیری آنها از تأسیسات مذکور وجود دارد و به محض درخواست آنها، در اختیار قرار دادن دادههای کلی مرتبط با تأسیسات به منظور قادرسازی آنها به ارزیابی اثر ایمنی احتمالی تأسیسات مذکور بر قلمرو آنها را اتخاذ کند.

بند 4 ماده 13 نیز بیان می نماید که هر طرف متعاهد به منظور حصول اطمینان از اینکه دستورالعمل هایی برای تأسیسات پیشنهادی مدیریت پسماند پرتوزا برقرار و اجرائی می گردند، مشورت با طرفهای متعاهد مجاور چنین تأسیساتی، تا جایی که احتمال تأثیرپذیری آنها از تأسیسات مذکور وجود دارد و به محض درخواست آنها، در اختیار قرار دادن داده های کلی مرتبط با تأسیسات به منظور قادرسازی آنها در ارزیابی اثر ایمنی احتمالی تأسیسات مذکور بر قلمرو آنها از جمله این اقدامات مقتضی است که باید اتخاذ نمایند.

بنابر ماده 32؛ طبق مفاد ماده (30)، هر طرف متعاهد یک گزارش ملی را برای هر جلسه بازنگری طرفهای متعاهد ارائه خواهد کرد. این گزارش به اقدامات اتخاذشده برای اجرای هر یک از تعهدات این کنوانسیون خواهد پرداخت. همچنین برای هر طرف متعاهد، خط مشی مدیریت سوخت مصرف شده آن؛ رویه های مدیریت سوخت مصرف شده آن؛ خط مشی مدیریت پسماند پرتوزای آن؛ رویه های مدیریت پسماند پرتوزای آن؛ معیارهای مورد استفاده در تعریف و طبقه بندی پسماند پرتوزا شامل موارد گزارش دهی خواهد بود.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 11 تیر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: khaneh-jok-sms.ir شناسه مطلب: 486

به "ارجاع لایحه الحاق ایران به کنوانسیون مشترک ایمنی مدیریت سوخت به مجمع" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ارجاع لایحه الحاق ایران به کنوانسیون مشترک ایمنی مدیریت سوخت به مجمع"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید