آنچه باید درباره نگهداری دارو در منزل بدانید

به گزارش جملات زیبا، فقط داروهایی که توسط دکتر داروساز و بر اساس بروشور دارویی توصیه شده است را در یخچال نگهداری کنید. به طور مثال، انسولین، برخی از سوسپانسیون های آنتی بیوتیک ها، شیاف ها، انواع واکسن ها و برخی از قطره های چشمی و... را ضروری است در یخچال نگهداری کنید.

آنچه باید درباره نگهداری دارو در منزل بدانید

جهت دریافت خدمات زمان بازسازی ساختمان با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. از طراحی پلن بازسازی تا اجرای جز به جز بازسازی منزل، ویلا و ساختمان اداری تخصص ماست.

به گزارش گروه رسانه های خبرنگاران، اگر نگاهی به فضای کابینت خود بیاندازید حتما با سبد و یا ظرفی با عنوان ظرف دارو روبرو خواهید شد. همه ما در فضای منزل خود فضایی را برای قرار دادن داروهای ساده مسکن و یا سرماخوردگی و ویتامین ها در نظر می گیریم. همیشه ضروری است که در فواصل معینی قفسه داروها در منزل سامان دهی شود و داروهایی که تاریخ مصرفشان به سرانجام رسیده و یا دیگر مورد استفاده قرار نمی گیرند به صورت مناسب دور ریخته شوند.

نگهداری دارو در کابینت

در نگهداری دارو در منزل توجه داشته باشید از آنجایی که حرارت، نور و رطوبت بر مواد موثره داروها اثر می گذارد بهتر است داروها را در کابینت های خنک و در محافظت از نور و رطوبت قرار دهید. از نگهداری داروها در کابینت بالای اجاق گاز، سینک ظرفشویی، حمام و سرویس بهداشتی خودداری کنید زیرا گرما و مخصوصا رطوبت این محیط ها می تواند باعث تخریب داروها شده و بدین ترتیب ممکن است داروهای شما کارایی مناسبی در بدن نداشته باشند.

نگهداری دارو در یخچال

بسیاری از افراد به تصور این که بهترین فضا برای نگهداری دارو در منزل فضاهای خنک می باشد، اقدام به نگهداری دارو ها در فضایی مانند یخچال می نمایند اما باید توجه داشته باشید که یخچال با وجود خنک بودن به دلیل مرطوب بودن، به عنوان محل نگهداری تمامی داروها نیست! زیرا ممکن است رطوبت آن به داروها نفوذ نموده و اثر تخریبی بر روی آنها داشته باشد. فقط داروهایی که توسط دکتر داروساز و بر اساس بروشور دارویی توصیه شده است را در یخچال نگهداری کنید. به طور مثال، انسولین، برخی از سوسپانسیون های آنتی بیوتیک ها، شیاف ها، انواع واکسن ها و برخی از قطره های چشمی و... را ضروری است در یخچال نگهداری کنید.

نگهداری دارو در ظروف پلاستیکی

برای نگهداری داروها در منزل به سادگی می توانید از ظروف درب دار پلاستیکی بهره ببرید، این ظروف به اشکال مختلف در بازار موجود است شما می توانید به سادگی انواع طبقه بندی شده آن را انتخاب کنید و داروهای خود را بر اساس نوع استفاده دسته بندی کنید تا در صورت لزوم به راحتی به آن دسترسی داشته باشید.

نگهداری دارو در سبدهای حصیری

سبدهای حصیری انتخاب جذاب دیگری برای نگهداری داروها در منزل می باشد. می توانید با توجه به دسته بندی داروها روی هر سبد برچسبی را برای معین شدن آن نصب کنید و همیشه داروهای خود را دم دست داشته باشید.

نگهداری دارو دور از دسترس بچه ها

در نگهداری داروها در منزل نکته ای که بیش از هر چیز حائز اهمیت است دور از دسترس بودن بچه ها است. برای این منظور انتخاب کابینت های بالایی یا باکس مخصوص نگهداری دارو می تواند موثر باشد. حتی می توانید از ایده کابینت مخفی بهره ببرید و به فضای کابینت و داروهای خود نظم ببخشید.

نگهداری داروهای روزانه

بسیاری از افراد هستند که دارو و یا ویتامین معینی را روزانه مصرف می نمایند بنابراین بهتر است فضای کابینت خود را برای نگهداری این داروها طراحی کنید. برای نظم بخشیدن به فضای کابینت خود و نگهداری دارو در منزل می توانید از استندهای گردان بهره ببرید، این استندها بهترین گزینه برای این منظور هستند و با ظاهر بامزه خود علاوه بر نظم بخشیدن به فضای کابینت شما، همیشه داروی شما را در دسترس نگه می دارد.

نکات نگهداری دارو در منزل

- تا حد امکان داروهایی که مورد مصرف نیستند و داروهای بدون برچسب را در منزل نگهداری نکنید.

- دارو ها را حتما در محلی مناسب و در داخل بسته بندی و دور از گرما، رطوبت و نور مستقیم آفتاب قرار دهید.

- برخی از دارو ها احتیاج به نگهداری دارو در یخچال دارند که روی بسته بندی آنها این موضوع درج شده است و قرار دریافت آنها در محیط بیرون از یخچال ممکن است باعث از بین رفتن خواص دارویی آنها شود. در صورت درج عنوان 2 الی 8 درجه سانتی گراد و یا در یخچال نگهداری شود یا در یخچال نگهداری شود، ضروری است دارو در قسمت پایین درب یخچال قرار داده شود و نه در قسمت فوقانی زیرا که دمای آن قسمت پایین تر از 2 درجه می باشد.

- حداقل هر سه ماه یک بار همه داروهای موجود در منزل را از نظر تارخ مصرف آنالیز کنید. بهتر است لیستی از داروهای موجود در منزل تهیه شود و در محل نگهداری داروها نصب شود. هر چند وقت یک بار این لیست بازبینی شود. می توان تاریخ انقضای هر دارو را هم در این لیست نوشت.

- توجه داشته باشید پس از سرانجام تاریخ انقضا سازنده دارو تعهدی در مورد تضمین پایداری و خلوص ماده دارویی ندارد. با انقضای تاریخ مصرف، برخی از داروها فقط اثر بخشی خود را از دست می دهند و برخی می توانند سبب بروز واکنش های حساسیتی و مسمومیت گردند، بنابراین از مصرف دارو پس از رسیدن تاریخ انقضا خودداری کنید.

- سرنگ و دستکش استریل نیز تاریخ انقضای مصرف دارند. سرنگ و یا دستکش استریل که تاریخ مصرف آن گذشته و یا کاغذ پوشش آنها پاره شده باشد غیر استریل و غیر قابل استفاده است.

- از مصرف پماد و کرم که ترک خورده یا سفت شده یا نشست نموده است، بپرهیزید و آن ها را دور بریزید.

-هرگز دارویی را در جعبه داروی دیگری نگهداری نکنید. همچنین به شرایط نگهداری دارو که روی جعبه دارو یا در بروشور آن ذکر شده توجه کنید.

- توجه داشته باشید داروها بایستی در ظرف اصلی خود نگهداری شوند خارج کردن آنها از ظروف و تقسیم در پاکت های کاغذی یا پلاستیکی فساد آنها را تسریع می نماید.

- ریختن دارو ها در سرویس بهداشتی یا فاضلاب سبب ورود مستقیم آن به محیط زیست می شود و در مورد آنتی بیوتیک ها موجب مقاومت میکروبی می شود. بنابراین از دور ریختن داروهای تاریخ گذشته و فاسد به روش فوق جدا خودداری شود.

بازگشت به صفحه سایر رسانه ها

منبع: تسنیم
انتشار: 15 اسفند 1398 بروزرسانی: 28 شهریور 1400 گردآورنده: khaneh-jok-sms.ir شناسه مطلب: 190

به "آنچه باید درباره نگهداری دارو در منزل بدانید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آنچه باید درباره نگهداری دارو در منزل بدانید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید