آموکسی سیلین پرمصرف ترین آنتی بیوتیک در کشور

به گزارش جملات زیبا، معاون وزیر بهداشت و رییس سازمان غذا و دارو نسبت به مصرف بی رویه آنتی بیوتیک ها هشدار داد و گفت: بر اساس آمارنامه سال 1399، آموکسی سیلین پرمصرف ترین آنتی بیوتیک در کشور است.

آموکسی سیلین پرمصرف ترین آنتی بیوتیک در کشور

به گزارش گروه اجتماعی خبرنگاران، معاون وزیر بهداشت و رییس سازمان غذا و دارو نسبت به مصرف بی رویه آنتی بیوتیک ها هشدار داد و گفت: بر اساس آمارنامه سال 1399، آموکسی سیلین پرمصرف ترین آنتی بیوتیک در کشور است.

دکتر بهرام دارایی در پیامی به مناسبت آغاز هفته مطلع سازی دارو های آنتی میکروبیال گفت:

سازمان جهانی بهداشت، از تاریخ 18 تا 24 نوامبر را هفته جهانی مطلع سازی دارو های آنتی میکروبیال و پیشگیری از مقاومت میکروبی نامگذاری نموده است.

با توجه به اولویت بحث پیشگیری از ایجاد مقاومت میکروبی خصوصا در شرایط همه گیری بیماری کرونا، لازم است در همراهی با سازمان جهانی بهداشت مانند سال های گذشته، بر موضوع منطقی سازی تجویز و مصرف دارو های آنتی میکروبیال در هفته مذکور تمرکز گردد و آموزش های لازم به وسیله رسانه ها ارائه گردد.

دارو های آنتی میکروبیال ترکیبات با ارزشی هستند که با ادامه فرایند فعلی در مصرف آن ها، متاسفانه در آینده نزدیک به علت بروز مقاومت میکروبی، دسترسی به آن ها محدود شده و دارو های موثر فعلی، دیگر بر روی میکروب ها اثری نخواهند داشت.

مقاومت میکروبی به یکی از پر اهمیت ترین مسائل بهداشت عمومی از منظر سازمان بهداشت جهانی تبدیل شده است. حفظ و نگهداری از این منابع ارزشمند، احتیاج به اقدامات سریع، موثر و همه جانبه سازمان و نهاد های مرتبط با موضوع و توسعه فرهنگ مصرف و تجویز دارو برای توجه ویژه جامعه دارد.

با آغاز فصل سرما و شیوع عفونت های تنفسی، یکی از مواردی که باید به آن توجه داشت این است که اولا بهداشت فردی باید با جدیت رعایت گردد و در صورت ابتلا به بعضی بیماری های ویروسی شایع مانند سرماخوردگی، آنفولانزا و بعلاوه بیماری کرونا، احتیاج به مصرف آنتی بیوتیک نمی باشد مگر آنکه همزمان با عفونت ویروسی، عفونت باکتریایی همراه شده باشد؛ بنابراین در صورتی که اقدامات پیشگیرانه لازم صورت نگیرد و به اصول تجویز و مصرف منطقی دارو های آنتی باکتریال توجه نگردد، استفاده بیش از حد از آنتی بیوتیک ها، منجر به توسعه مقاومت میکروبی خواهد شد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 21 آذر 1400 بروزرسانی: 21 آذر 1400 گردآورنده: khaneh-jok-sms.ir شناسه مطلب: 1371

به "آموکسی سیلین پرمصرف ترین آنتی بیوتیک در کشور" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آموکسی سیلین پرمصرف ترین آنتی بیوتیک در کشور"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید