آلرژی نسبت به گردو

به گزارش جملات زیبا، آلرژی یا حساسیت نسب به گردو در میان بچه ها بسیار شایع است. این آلرژی غذایی می تواند چندین نشانه را ایجاد نماید که در این مقاله همراه با علل و درمان آن شرح داده می شوند.

آلرژی نسبت به گردو

مترجم: رزیتا ملکی زاده

منبع:راسخون

آلرژی یا حساسیت نسب به گردو در میان بچه ها بسیار شایع است. این آلرژی غذایی می تواند چندین نشانه را ایجاد نماید که در این مقاله همراه با علل و درمان آن شرح داده می شوند.

آلرژی به گردو نوعی آلرژی نسبت به مغز یا آجیل درختی است. افرادی که دچار واکنش آلرژیک نسبت به گردو می شوند ممکن است نسبت به سایر مغزهای درختی هم آلرژی نشان دهند و این امکان هم وجود دارد که نسبت به آنها آلرژی نداشته باشند. همانند سایر انواع آلرژی های غذایی، این آلرژی بعلاوه با دارا بودن یک سیستم ایمنی بسیار حساس ایجاد می گردد. بیشتر افراد معمولاً در زمان کودکی خود دچار آلرژی نسبت به گردو می شوند. با این حال، بعلاوه امکان دارد در طول مراحل بعدتر زندگی خود هم دچار این آلرژی شوند.

علل و عوامل خطر

همانطور که پیش از این اسم شد، هم آلرژیهای غذایی و هم محیطی با یک سیستم ایمنی بسیار حساس در ارتباط می باشند. در مورد یک آلرژی غذایی، سیستم ایمنی به اشتباه ماده غذایی خاصی و یا ماده موجود در آن را به اسم ذرات خارجی مهاجم در نظر گرفته و از اینرو به منظور نابودسازی آن، آغاز به فراوری آنتی بادی ها و مواد شیمیایی همانند هیستامین می نماید.

هیستامین عمدتاً مسئول فراوری نشانه ها و علائم مشخصه از یک واکنش آلرژیک است. آلرژی به مغز درختی زمانی ایجاد می گردد که سیستم ایمنی واکنشی آلرژیک را در پاسخ به پروتئین موجود در مغزهای درختی فراوری می نماید. داشتن سابقه خانوادگی در مورد آلرژی، از جمله آلرژی غذایی مهمترین عامل خطر جهت توسعه آلرژی نسبت به گردو است.

علائم و نشانه ها

هم بزرگسالان و هم بچه ها می توانند دچار آلرژی به گردو شوند. با این حال، این نوع آلرژی بیشتر در میان بچه ها رواج دارد. علائم واکنش آلرژیک می تواند از خفیف تا شدید و خطرناک باشد. به طور کلی، می توان علائم و نشانه های ذیل را که می توانند بلافاصله و یا در ظرف چند ساعت پس از مصرف گردو تظاهر نمایند را مشاهده نمود.

خارش و کهیر

تورم غیر معمول دهان، زبان، یا لب

آب آمدن از چشمها

آبریزش بینی و عطسه

سرفه

احتقان بینی

تنگی نفس

خس خس سینه

درد یا گرفتگی شکمی

تهوع و استفراغ

سوء هاضمه و اسهال

سریع شدن ضربان قلب

سرگیجه یا سبکی سر

از دست دادن هوشیاری

از میان این علائم، تنگی نفس، تورم گلو، زبان، لبها و دهان، سرگیجه و از دست دادن هوشیاری علائم جدی به حساب می آیند. این علائم می توانند به وسیله یک واکنش آلرژیک شدید به گردو، که تحت اسم آنافیلاکسی نامیده می گردد، ایجاد شوند. آنافیلاکسی یک بیماری تهدید نماینده حیات بوده که می تواند به شوک بیانجامد. جدای از این موارد، افرادی که از آسم رنج می برند ممکن است دچار حملات آسم ناشی از واکنش آلرژیک به گردو شوند.

تشخیص و درمان

این آلرژی غذایی معمولاً به یاری آزمایش خون و آزمایش خراش پوست تشخیص داده می گردد. برترین راه جلوگیری از این آلرژی اجتناب از مصرف گردو و یا هر ماده غذایی و یا محصولی است که حاوی این مغز باشد. در مورد درمان، آنتی هیستامین ها در صورتی که واکنش آلرژیک علائمی مانند خارش، کهیر و رینت آلرژیک ایجاد نمایند، می توانند مورد استفاده قرار گیرند. با این حال، داروهای آنتی هیستامین نمی توانند موجب تسکین از علائم آسم گردند. جهت درمان آسم، پزشکان معمولاً داروهای برونکودیلاتور یا گشاد نماینده برونش را تجویز می نمایند. برای آلرژیک شدید و یا آنافیلاکسی، تزریق آدرنالین بکار برده می گردد.

امکان جلوگیری و کنترل این آلرژی با خودداری از مصرف هرگونه ماده غذایی و یا محصولی که حاوی گردو باشد، وجود دارد. بسیاری اوقات، افرادی که مبتلا به این آلرژی می باشند بعلاوه ممکن است با مصرف سایر انواع مغزهای درختی مانند بادام، کاشو، و پی کان یا گردوی آمریکایی دچار آلرژی شوند. نشانه ها و علائم این آلرژی می تواند بعضی اوقات خفیف باشد، اما آنها را نبایستی نادیده گرفت. حتی علائم خفیف یک واکنش آلرژیک به منظور جلوگیری از هرگونه عوارض و پیچیدگی های جدی بایستی به یاری یک پزشک طور صحیح مورد ارزیابی قرار گیرد.

سلب مسئولیت: اطلاعات ارائه شده در این مقاله صرفاً جنبه آموزشی داشته و نبایستی به منظور جایگزین توصیه های پزشک متخصص در نظر گرفته گردد.

منبع: راسخون
انتشار: 30 مهر 1400 بروزرسانی: 30 مهر 1400 گردآورنده: khaneh-jok-sms.ir شناسه مطلب: 1308

به "آلرژی نسبت به گردو" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آلرژی نسبت به گردو"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید