کشف بقایای ساختمان اداری بزرگ 5600 ساله در رباط کریم

به گزارش جملات زیبا، رئیس اداره میراث فرهنگی رباط کریم از کشف بقایای یک ساختمان اداری بزرگ با تاریخی در حدود 5600 سال قبل به وسیله کاوشگران در اطراف محله پرندک رباط کریم اطلاع داد.

کشف بقایای ساختمان اداری بزرگ 5600 ساله در رباط کریم

حمید کریمی در تبادل نظر با مهر، از کشف بقایای یک ساختمان اداری بزرگ با تاریخی در حدود 5600 سال قبل به وسیله کاوشگران در اطراف محله پرندک رباط کریم اطلاع داد و با اشاره به یافته های ارزشمندی که به وسیله کاوشگران کشف شده، گفت: در اولین مرحله کاوش باستان شناسی در محوطه باستانی پرندک چند نقش مالی و ظروف شکسته پرداخت جیره به کارگران به دست آمده است.

وی از ویژگی های مهم این بنا به کف سازی چند لایه خاک و قلوه سنگ به همراه آثار رنگ آمیزی دیوار ها با رنگ های مختلف اشاره نمود و اضافه کرد: این بنا شباهت زیادی به ساختمان اداری دارد هر چند برای اطمینان بیشتر باید منتظر انتها فاز اول کاوش در این تپه باشیم.

کریمی هدف از این سلسله کاوش های باستان شناسی در محوطه باستانی را کسب اطلاعات ارزشمند برشمرد و ادامه داد: تحقیقات همکاران باستان شناس ما در آنالیز ها و مطالعات نشان می دهد رباط کریم حدود 7 هزار سال قدمت دارد.

رئیس اداره میراث فرهنگی رباط کریم عنوان داشت: هم اکنون در دو شهرستان رباط کریم و بهارستان سه تپه تاریخی میمنت آباد، چخماق تپه و تپه پرندک به وسیله کارشناسان ما در حال کاوش و آنالیز هستند که یافته های ارزشمندی هم به دست آمده است و به محض انتها کاوش های نهایی گزارش های تکمیلی اعلام خواهد شد.

منبع: فرارو
انتشار: 22 مرداد 1401 بروزرسانی: 22 مرداد 1401 گردآورنده: khaneh-jok-sms.ir شناسه مطلب: 1601

به "کشف بقایای ساختمان اداری بزرگ 5600 ساله در رباط کریم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف بقایای ساختمان اداری بزرگ 5600 ساله در رباط کریم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید