چرا جلوی ریزش بورس در سال 99 گرفته نشد؟

به گزارش جملات زیبا، به گزارش خبرنگاران، بسیاری از کارشناسان عقیده دارند دولت و حقوقی ها می توانستند در شروع ریزش شاخص بازار سهام و قبل از شکل دریافت ترس و از بین رفتن اعتماد سهامداران حقیقی از بازار حمایت کنند اما تعلل کردند و بعد از شکل دریافت ترس در بازار سهام حمایت دیگر فایده ای نداشت.

چرا جلوی ریزش بورس در سال 99 گرفته نشد؟

حسین شیبانی، کارشناس بازار سرمایه در مصاحبه با خبرنگاران در رابطه با ترس در بازار سرمایه گفت: در مختصات توده واری بورس ایران باید از ترس و جو هیجانی ترسید. حجم سرمایه افراد حقیقی در بازار سهام زیاد بود و همانقدر که استقبال از گرایش به بازار سهام از سوی افراد حقیقی زیاد شده بود بعد از شروع فرایند نزولی ترس و خروج سرمایه شدت گرفت.

شیبانی در رابطه با توانایی جلوگیری از ریزش شاخص بورس در مرداد ماه گفت: قبل از اینکه ترس در بازار سهام شکل بگیرد می توانستیم جلوی ریزش شاخص بورس را بگیریم. آن زمان که صف های فروش سنگین نبود می شد با بازارگردانی خوب جلوی ریزش سهم ها را گرفت.

این کارشناس در رابطه با عملکرد حقوقی ها در زمان ریزش گفت: اگر بازار سهام دچار مشکل شود متضرران اصلی بورس در بلندمدت خود حقوقی ها هستند اما آن ها در زمان شروع فرایند نزولی در حال فروش سهم بودند. حقوقی ها در جمع کردن صف های فروش در زمانی که سبک بود تعلل کردند و بعد حجم صف های فروش و ترس در بازار آنقدر زیاد شد که جمع کردن بازار غیرممکن بود.

این کارشناس عقیده دارد حقوقی ها آن زمان که می توانستند بازار را جمع کنند و جلوی ریزش بورس را بگیرند به نیت انتفاع کسب کردن و سود بیشتر تعلل کردند اما بعد از شکل گیری جو منفی و ترس در بورس دیگر نتوانستند کاری بکنند.

همچنین شیبانی معتقد است: بورس در سال 99 اولین ضربه را از دولت خورد و دخالت های بیجای دولت در بورس باعث شد وضع بازار سرمایه اینگونه شود. دومین ضربه را نیز حقوقی ها با هدف کسب سود بیشتر به بورس زدند.

این کارشناس در رابطه با نقش مردم گفت: سومین اشتباه مربوط به مردم است که باید سرمایه گذاری غیرمستقیم را یاد می گرفتند. شاید در تمام کشورهای دنیا ضریب نفوذ بازار سرمایه میان مردم بالا باشد اما مردم خودشان هیچ وقت به صورت مستقیم معامله نمی کنند و سرمایه گذاری غیرمستقیم را انتخاب می کنند.

آخرین اخبار بورس را در صفحه بورس خبرنگاران بخوانید.

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 21 فروردین 1400 بروزرسانی: 21 فروردین 1400 گردآورنده: khaneh-jok-sms.ir شناسه مطلب: 1019

به "چرا جلوی ریزش بورس در سال 99 گرفته نشد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا جلوی ریزش بورس در سال 99 گرفته نشد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید