میکروپلاستیک ها به جنوبگان هم رفتند

به گزارش جملات زیبا، در این مطالعه ذراتی از پلی استایرن منبسط شده و پوشیده از میکرو جلبک ها و گلسنگ ها در میان صخره ها کشف شد که غذای مورد علاقه نوعی حشرات دم فنری سازگار با محیط جنوبگان را تشکیل می دهند.

میکروپلاستیک ها به جنوبگان هم رفتند

میکروپلاستیک ها که بیش از حد تصور در آلودگی اقیانوس های دنیا نقش ایفا می نمایند بر اساس یک مطالعه علمی جدید حتی به دورافتاده ترین اکوسیستم های زمینی جنوبگان نیز راه یافته اند. یک مقاله علمی که روز چهارشنبه در مجله بیولوژی لِتِرز Biology Letters منتشر شد وجود ذراتی از پلیمر پلی استایرن در بدن بندپایان کوچک زمینی را به اثبات رسانده است.

نفوذ ریزذرات پلاستیکی به درون بدن موجودات زنده در چهار گوشه دنیا از آب های سطحی گرفته تا درازگودال ماریانا، ژرفترین درازگودال اقیانوس های دنیا پیش تر از نظر علمی تایید شده بود. مطالعه جدید در باره میکروپلاستیک ها که روز چهارشنبه منتشر شد تاکید دارد که آلودگی اکوسیستم زمینی ازاین حیث مورد غفلت واقع شده است.

محققان برای انجام این مطالعه سواحل کینگ جورج واقع در یکی از دورافتاده ترین مناطق قطب جنوب را که به دلیل وجود ایستگاه های تحقیقات علمی، زیرساخت های نظامی و حتی گردشگری یکی از آلوده ترین مناطق جنوبگان محسوب می گردد، انتخاب کردند.

در این مطالعه ذراتی از پلی استایرن منبسط شده و پوشیده از میکرو جلبک ها و گلسنگ ها در میان صخره ها کشف شد که غذای مورد علاقه نوعی حشرات دم فنری سازگار با محیط جنوبگان را تشکیل می دهند.

دانشمندان با استفاده از تکنیک ها و ابزار های تصویربرداری مجهز به مادون قرمز پیروز به ردیابی ریزذرات پلی استایرن در درون بدن حشرات دم فنری شدند. این مسئله نگران نماینده که ریزذرات پلی استایرن به وسیله تغذیه به روده دم فنری ها راه یافته منعکس نماینده این واقعیت تلخ است که میکروپلاست ها به دورترین اکوسیستم های زمینی و حتی زنجیزه غذایی حیوانات کوچک راه یافته اند.

میزان تاثیر مصرف غذای آلوده به میکروپلاستیک ها توسط حیوانات دریایی یا زمینی هنوز به طور دقیق تعیین نشده، اما محققان در سراسر دنیا به دنبال ارزیابی تأثیر مواد شیمیایی مرتبط با پلاستیک یا پاتوژن ها بر روی بقایای شناور بر آب ها هستند.

منبع: یورو نیوز

منبع: فرادید
انتشار: 11 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: khaneh-jok-sms.ir شناسه مطلب: 574

به "میکروپلاستیک ها به جنوبگان هم رفتند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "میکروپلاستیک ها به جنوبگان هم رفتند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید