سفر به کالینینگراد، شهر کهربا

به گزارش جملات زیبا، کالینینگراد منطقه ای است در سواحل دریای بالتیک، جزئی از خاک روسیه اما جدا از آن. پس از جنگ جهانی دوم بود که شوروی سابق بر این منطقه مسلط شد و در طول جنگ سرد هم از آن بعنوان پایگاه اصلی دریایی خود درمنطقه بالتیک بهره جست.

سفر به کالینینگراد، شهر کهربا

امروز کالینینگراد جزئی از فدراسیون روسیه است، جایی درسواحل دریای بالتیک بین لهستان و لیتوانی.

منطقه جدا افتاده کالینینگراد را باید کوچکترین قسمت روسیه و درعین حال سبزترین و جوانترین بخش آن دانست. آب و هوایی عالی و موقعیت جغرافیایی مناسب، دست به دست هم داده تا ساکنان کالینینگراد بیشتر از دوچرخه بعنوان وسیله نقلیه شهری استفاده نمایند.

گنادی میخاییلوف رییس فدراسیون دوچرخه سواری کالینینگراد می گوید:ما با دریا تنها سی دقیقه فاصله داریم. هواپاکیزه است …یک جو دوست داشتنی پر از درختان سبز و زمینهای زیبا… فاصله ها در کالینینگراد کوتاهند.. شما می توانید با پای پیاده درعرض یک ساعت و نیم تمام شهر را بگردید.

ازمعماری دوره پروس زمانی که این منطقه کونیتزبرگ نامیده می شد تقریبا چیزی باقی نمانده است. درجریان جنگ جهانی دوم بمب افکنهای بریتانیا کالینینگراد را تقریبا نابود کردند و پس از آن با ضمیمه شدن به خاک شوروی سابق، کالینینگراد در طول دوران جنگ سرد به پایگاه ناوگان دریایی بالتیک تبدیل شد. دوره ای که ورود خارجیان به این منطقه تقریبا غیرممکن بود.

کالینینگراد

  • منطقه کالینینگراد را کشورهای عضو اتحادیه اروپا احاطه نموده اند. کالینینگراد مرز خاکی با بخش اصلی فدراسیون روسیه ندارد
  • مساحت آن 15100 کیلومتر مربع و جمعیت آن طبق آخرین سرشماری 941873 نفر است
  • فاصله کالینینگراد با لهستان 35 کیلومتر، با لیتوانی 70 کیلومتر و با مسکو 1289 کیلومتر می باشد
  • تنها راه دسترسی روسیه به دریای بالتیک، کالینینگراد است
  • لک لک، مارماهی دریای بالتیک و کهربا نمادهای غیررسمی این منطقه بشمار می فرایند

یکی از نادر بناهای به جای مانده کلیسای جامع قرون وسطی است. بتازگی گروه کر و موسیقی کلسیا فعالیتهای روزانه خود را از سر گرفته و بازدیدنمایندگان زیادی را از چه از روسیه و چه از سایر کشورها بخود جلب می نماید.

آرتوم خاچاتوروف نوازنده ارگ این کلیسای می گوید :کالینینگراد در مقایسه با شهرهای دیگر روسیه، یک جای ویژه است… شاید به این خاطر که به اروپا خیلی نزدیک است. تاثیرات فرهنگی ای که جهانگردان اروپایی روی زندگی روزمره شهفرایندان کالینینگراد می گذارند، واقعا ملموس است.

کهربا که از آن در ساخت وسایل تزئینی و جواهرات استفاده می گردد عمده ترین منبع طبیعی کالینینگراد بشمار می رود و امروز به یکی از صنایع مهم شهر تبدیل شده است.

این سنگ قیمتی در واقع شیره فسیل شده درختان است و از نظر رنگ، مقدار و شفافیت، انواع گوناگونی دارد. جواهرسازان دربین سنگهای قیمتی صندلی ویژه ای برای کهربا قائل هستند، مخلوطی از زرد و نارنجی با قدمتی بین سی تا نود میلیون سال.

الکساندر یوریتسین یک جواهر ساز می گوید : کهربا برای سلامتی مفید است. البته فقط درزمانیکه در حال برش دادن گرانیت هستید باید صورت خود را بپوشانید ولی بعد دیگر نیازی به ماسک نیست و در واقع تماس با کهربا شما را شاداب تر و جوانتر می نماید…. درست مثل من.

برخوردن به حشرات و موجودات کوچکی که در دوران پیش از تاریخ می زیسته اند در داخل کهربا، بر جذابیت استفاده از آن در جواهرات و زیورآلات می افزاید.

اعماق دریای بالتیک یکی دیگر ازمنابع کهربای کالینینگراد بشمار می رود. گاهی اوقات تکه های کهربا سوار بر امواج راه ساحل در پیش می گیرند و ساحل نشینان خوش شانس را به نوایی می رسانند. اما بیشترین مقدار کهربای خام از معدن اطرف شهر یانتارنی استخراج می گردد.

النا پلاتونوا یک راهنمای محلی می گوید :بزرگترین معدن طبیعی کهربای جهان درست پشت سرمن واقع شده است. این سنگها درعمق پنجاه متری زمین قرار دارند و اینجا در شبه جزیره سامبیا در دریای بالتیک استخراج می شوند. نود درصد تقاضای جهانی کهربای خام از این منطقه تامین می گردد.

یکی از معادن قدیمی کهربا در این منطقه قرار گرفته است که در دهه 1970 زیر آب رفت و از آن پس به دریاچه کهربا معروف شد. دریاچه ای با عمق سی متر که علاوه بر استخراج کهربا جاذبه های دیگری هم دارد. بقایای هواپیما، مهمات و فضایی ازروزهای جنگ جهانی دوم که فیلمسازان و غواصان زیادی را به این منطقه می کشاند.

دربرنامه هفته بعد زندگی روسی به مسکو مرکز فدراسیون روسیه سفر خواهیم کرد.

منبع: یورونیوز
انتشار: 22 مرداد 1400 بروزرسانی: 22 مرداد 1400 گردآورنده: khaneh-jok-sms.ir شناسه مطلب: 1231

به "سفر به کالینینگراد، شهر کهربا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سفر به کالینینگراد، شهر کهربا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید