راهکارهای طراحی خانه کارآمد

به گزارش جملات زیبا، اگر تمایل به ساخت خانه ای مقاوم و دوستدار محیط زیست دارید مسلماً در خصوص موارد اساسی و ضروری ساخت آن ها نظیر نصب پنل های خورشیدی، دستگاه های صرفه جویی در مصرف آب و سایر تجهیزات لازم باید اطلاعات لازم را داشته باشید. هر چند این تجهیزات میزان مصرف آب و انرژی را به حدالقل می رسانند اما ممکن است باید به فاکتورهای جزئی تر نیز توجه کنید. لوازم و وسایل خاص، پنل های خورشیدی و فضای پایدار تاثیرات محیطی را کاهش خواهند داد اما طراحی درست خانه مهم ترین عاملی است که در کاهش این تاثیرات موثر خواهد بود. اگر یکسری تغییرات جزئی در طراحی خانه ایجاد گردد پایداری و طول عمر آن افزایش می یابد. در این نوشته از ما به ارائه راهکارهای مناسب جهت داشتن خانه ای با مصرف انرژی بهینه خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید.

راهکارهای طراحی خانه کارآمد

جهت دریافت مشاوره خدمات طراحی کاتالوگ از بهترین و مجربترین طراحان کشور همراه ما باشید.

توجه به متراژ خانه

این یک واقعیت است که خانه های کوچک در مقایسه با خانه های بزرگ تر از نظر مصرف انرژی بهینه تر هستند. اما تنها متراژ خانه حائز اهمیت نیست بلکه اینکه چگونه از آن استفاده شود موضوعی مهم تر است. دو خانه با متراژ متفاوت را در نظر بگیرید، یکی کوچکتر و دیگری بزرگ تر. کدام یک بهتر خواهند بود؟ مسلماً خانه کوچک تر بهتر است زیرا خانه های بزرگ احتیاجمند هزینه بیشتری برای گرم شدن در فصول سرد و خنک شدن در فصول گرم می باشند. در خصوص اینکه چه مقدار فضا احتیاج دارید و چگونه این فضا می تواند منجر به صرفه جویی در مصرف انرژی شود فکر کنید.

ساخت محوطه پایدار

هنگامی که در خصوص محوطه با هدف پایداری صحبت می شود، معمولاً به گل ها و گیاهانی که به طور طبیعی با آب و هوای منطقه سازگار هستند و رشد می کنند اشاره می شود. این یکی از بهترین روش های کاهش هزینه های آب و انرژی است اما شما می توانید از محوطه خانه بهتر استفاده کنید. کاشت درختان منجر به ایجاد سایه طبیعی برای خانه شما شده و هزینه های مصرف انرژی را کاهش می دهد. اگر در منطقه گرمسیری زندگی می کنید درختان پر شاخه و برگ بکارید تا از سایه آن استفاده کنید و احتیاجی به استفاده از سیستم سرمایشی چیلر یا کولر نداشته باشید. درخت را در مکانی بکارید که مانع از نور خورشید در تابستان شود اما در زمستان به نور اجازه دهد تا خانه را گرم کند.

استفاده از مصالح بازیافتی

ساخت یک خانه همواره بهترین راه برای حفاظت از محیط زیست و عدم آسیب رساندن به آن نیست. اگر می خواهید فضایی پایدار طراحی کنید، فراوری مصالح جدید و استفاده از آن ها در ساخت بنا احتیاجمند مصرف انرژی می باشد. در خصوص مصالحی فکر کنید که به محیط زیست آسیب نخواهند زد. مصالحی که بازیافت شده اند و یا از دیگر پروژه ها بدست آمده اند بهترین گزینه می باشند زیرا نه تنها به خانه شما هویت می بخشند بلکه اثرات زیست محیطی را کاهش می دهند. شما می توانید با سازندگان و پیمانکاران محلی صحبت کنید تا اگر مصالح بازیافتی از ساخت و سازهای پیشین در اختیار دارند به شما بدهند.

استفاده از نور طبیعی خورشید

هنگامی که صحبت از هزینه های مربوط به مصرف انرژی می شود، نور طبیعی بهترین گزینه برای کاهش آن است. علاوه بر آن با استفاده از نور طبیعی می توان هزینه خرید تجهیزات و لامپ های روشنایی را کاهش داد. از معمار خود بخواهید که خانه را به گونه ای طراحی کند که نهایت استفاده از نور طبیعی صورت گیرد. این طراحی تنها مختص به نصب پنجره نمی باشد بلکه جهت خانه و زاویه ساخت آن می تواند به میزان قابل توجه در کاهش هزینه های گرمایشی و سرمایشی موثر باشد.

قیمت تجهیزات روشنایی

هوشمندسازی خانه

حانه خود را به صورت هوشمند طراحی کنید. اگر هدف شما ایجاد خانه ای است که مصرف انرژی را بهینه سازی کند، باید در خصوص تکنولوژی فکر کنید. هوشمندسازی خانه مانع از هدررفت انرژی می شود و خانه را با شرایط محیطی تطبیق می دهد. ترموستات هوشمند دمای ساختمان را به صورت اتوماتیک تنظیم می نماید و شیشه های هوشمند با تغییر رنگ، میزان ورود نور خورشید به داخل اتاق را با توجه به احتیاج گرمایشی یا سرمایشی فضا کنترل می کنند. یک خانه هوشمند از نظر مالی بسیار مقرون بصرفه است و نقش بسزایی در جلوگیری از اتلاف انرژی ایفا می نماید.

سازماندهی خانه

یک خانه سازمان یافته بدین معناست که هر چیزی در جای تعیین خود قرار گرفته باشد. وقتی هر چیز جای تعیین داشته باشد دیگر احتیاجی به انباری یا فضای خاص برای نگهداری اشیاء اضافه نیست. یک سازماندهی هوشمند به شما اجازه می دهد که سایز خانه و فضاهای اضافی را کوچکتر کنید و گامی موثر در به حدالقل رساندن مصرف انرژی بردارید. با یک طراحی هوشمندانه و نصب اکسسوری در قسمت های مختلف خانه می توان به یک طراحی پایدار دست یافت. قفسه بندی، انواع کابینت، کمدها و اکسسوری ها بهترین راه حل برای ذخیره سازی و نگهداری اشیاء هستند و فضایی مرتب و عاری از هرج و مرج ایجاد می کنند. هنگامی که یک خانه پایدار طراحی می کنید، اینکه چگونه در آن می خواهید زندگی کنید نیز حائز اهمیت است.

منبع: ساختمانچی
انتشار: 13 بهمن 1398 بروزرسانی: 7 اردیبهشت 1400 گردآورنده: khaneh-jok-sms.ir شناسه مطلب: 104

به "راهکارهای طراحی خانه کارآمد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راهکارهای طراحی خانه کارآمد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید