تور فرانسه: دختر ایرانی در رینگ بوکس فرانسه

به گزارش جملات زیبا، زندگی امروز- هنوز زمان زیادی از اینکه خبر رسید فدراسیون جهانی بوکس با پوشش بوکسور های زن ایرانی برای حضور در رقابت های جهانی موافق نموده است، نمی گذرد که همین حالا اتفاق خوب دیگری در راه است؛ ماجرا مربوط به صدف خادم، دختر 24 ساله و بوکسور ایرانی است که قرار است به عنوان اولین زن بوکسور ایرانی در رقابت های رسمی بوکس روی رینگ برود؛ کجا؟ در فرانسه. در واقع او به تورنمنتی در شهر رویان فرانسه دعوت شده تا روز 24 فروردین اولین مسابقه رسمی اش را برگزار کند.

تور فرانسه: دختر ایرانی در رینگ بوکس فرانسه

با ما همراه باشید و با تور فرانسه از کشور عشاق دیدن کنید و در شهرهای پاریس، مارسی بگردیم و برج ایفل ، موزه لوور و دیگر جذابیت های این شهر زیبا را ببینیم

این دعوت قطعا ارتباطی با آخرین تغییراتی که فدراسیون جهانی بوکس برای زنان ایرانی در نظر گرفته است، ندارد، چون این رشته هنوز در ایران به صورت رسمی مجوز فعالیت نگرفته و بوکسور های زن ایرانی بیشتر در پارک ها یا زیرزمین خانه هایشان تمرینات را پیگیری می نمایند. با این حال، سؤال اینجاست که صدف خادم چطور به تورنمنت رسمی بوکس در فرانسه دعوت شده است؟

استادی به نام مهیار منشی پور

هرجا در بوکس حرفه ای ایران صحبت از یک ورزشکار باشد، باید اشاره ای به مهیار منشی پور کرد؛ حرفه ای ترین بوکسور ایران که سال ها برای فرانسه به میدان رفت و در دسته سبک وزن افتخارآفرینی کرد. مهیار منشی پور، اما در ایران به علت حمایت هایی که از مردم زلزله زده بم داشت، مشهور و شناخته تر شد؛ او البته بعد ها دوباره به رینگ بوکس برگشت و چند افتخار مهم دیگر کسب کرد. حالا ارتباط مهیار منشی پور با صدف خادم چیست؟ داستان به سال 2017 برمی گردد؛ جایی که منشی پور برای برگزاری یک دوره آموزشی به ایران سفر می نماید و همان جا با استعدادی به نام صدف خادم روبه رو می گردد.

مهیار خودش در این باره به لوپاریزین شرح داده و می گوید: اول باید درباره حضور صدف خادم در رقابت های پیش ِرو اشاره کنم و بگویم برای زنان سرزمین من، قدم بسیار بزرگ و روبه جلویی است. بشخصه از اینکه صدف قرار است در این تورنمنت شرکت کند، افتخار می کنم. امیدوارم دعوت او به این مسابقه، باعث گشایش در به روی دیگر زنان ایرانی باشد و فرصت جدیدی در اختیار آن ها بگذارد.

خب، من سال 2017 و آخرین باری که به ایران سفر نموده بودم، صدف را کشف کردم. آنجا با چندین بوکسور جلسه تمرینی گذاشتم که بین آن ها پنج یا شش دختر هم بودند که صدف یکی از آن ها بود. البته این را هم بگویم که بخشی از این تمرینات به سختی برگزار گردید، چون همان طور که می دانید، زنان بوکسور برای تمرین کردن دشواری هایی دارند. خب، از آنجا که کمیته بین المللی المپیک هم تأکید زیادی داشته که رشته های این چنینی در هر دو بخش زن و مرد به فعالیتشان ادامه دهند، فرصتی دست داد تا به فدراسیون بوکس ایران نزدیک شوم و برای آن ها شرح دهم که دعوت از صدف خادم برای حضور در تورنمنتی رسمی در فرانسه فرصتی رؤیایی است.

حالا که بحث حضور و دعوت از صدف خادم در رقابت های فرانسه تعیین شده است، هنوز علامت سؤال های زیادی مطرح می گردد که پاسخ دادن به آن ها چندان شفاف نیست. صدف خادم اگرچه یکی از شناخته شده ترین بوکسور های زن ایرانی است که بیشتر به علت ممنوع بودن این رشته در ایران برای زنان، فعالیت هایش در شبکه مجازی دیده می گردد، ولی تعیین نیست که آیا قرار است نماینده ایران در این تورنمنت باشد یا به صورت شخصی در رقابت های بوکس فرانسه به میدان خواهد رفت.

صدف تأیید می نماید ولی حرفی نمی زند

حالا که حضور صدف خادم در رقابت های فرانسه رسمی شده است و خبرش سروصدای زیادی در رسانه های فرانسوی به پا نموده، در ایران، اما در سکوت این موضوع در حال پیگیری است؛ خود صدف خادم علاقه ای به صحبت کردن در این باره ندارد؛ او به شرق می گوید: اینکه قرار است در رقابت های فرانسه به میدان بروم را تأیید می کنم. بله، من در این مسابقات شرکت می کنم ولی الان علاقه ای به مصاحبه کردن ندارم. خادم تمریناتش را خیلی جدی پیگیری می نماید تا به عنوان اولین زن ایرانی که قرار است در رینگ بوکس به صورت رسمی مسابقه دهد، نماینده شایسته ای باشد ولی بدون تردید، او بخش زیادی از هزینه ها را باید خودش بپردازد، چون از قرار معلوم، فدراسیون بوکس قرار نیست حامی او در این اتفاق مهم باشد.

سردرگمی فدراسیون

در شرایطی که دعوت نامه فرانسوی ها به دست خادم رسیده و او مصمم به حضور در این رقابت هاست، فدراسیون بوکس تصمیم تعیینی در این باره نگرفته است؛ حسین ثوری، رئیس فدراسیون بوکس ایران، درباره صدف خادم و رقابت تاریخی پیشِ رویش به شرق می گوید: خانم خادم یک روز به فدراسیون آمدند و درخواست کردند که برای حضور در رقابت های فرانسه که دعوت نامه اش به دستشان رسیده بود، می خواهند اقدام نمایند ولی من با احترام بسیار زیاد به ایشان گفتم که از طرف فدراسیون نمی توانیم به او مجوزی بدهیم، چون بوکس زنان ما تا به الان فقط در حد حرف راه اندازی شده و مجوزی برای فعالیت نداریم. چیزی که باید بگویم، این است که نمی دانم خانم خادم به چه شکلی قرار است بروند و در این مسابقات شرکت نمایند.

در روز هایی که فدراسیون بوکس آب پاکی را روی دست صدف خادم ریخته و به او خبر داده است خبری از دادن مجوز به او نیست، پس باید این موضوع را قطعی دانست که خادم با حمایت مهیار منشی پور و به صورت شخصی در رقابت های بوکس فرانسه به میدان می رود تا اولین گام که دست بر قضا مهم ترین گام در تاریخ بوکس زنان ایران است را بردارد. در این میان، اما حسرت اصلی همچنان یک چیز است: ای کاش فدراسیون و مسئولان ذی ربط با حمایت کردن از خادم، نام خودشان را هم ردیف این اتفاق مهم قرار می دادند.

منبع: شرق

منبع: زندگی روز
انتشار: 20 آذر 1400 بروزرسانی: 20 آذر 1400 گردآورنده: khaneh-jok-sms.ir شناسه مطلب: 1370

به "تور فرانسه: دختر ایرانی در رینگ بوکس فرانسه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تور فرانسه: دختر ایرانی در رینگ بوکس فرانسه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید