خبرنگاران پوکی استخوان؛ بیماری نامرئی که نیاز به تشخیص بموقع دارد

به گزارش جملات زیبا، بوشهر- خبرنگاران- کارشناس بیماری های مرکز بهداشت استان بوشهر گفت: پوکی استخوان به عنوان یک بیماری نامرئی است و تا زمانی که استخوان نشکند، نشانه ای از خود به جای نمی گذارد.

خبرنگاران پوکی استخوان؛ بیماری نامرئی که نیاز به تشخیص بموقع دارد

پریسا نظری زاده روز یکشنبه به مناسبت هفته اطلاع رسانی پوکی استخوان در گفت وگو با خبرنگاران اضافه کرد: پوکی استخوان نوعی بیماری است که در آن به دلیل کاهش توده استخوانی، استخوان ها پوک، متخلخل، ضعیف و شکننده می شوند در نتیجه خطر بالای شکستگی های ناگهانی را به همراه دارد.

وی ادامه داد: پوکی استخوان بدون درد است اما شکستگی های ناشی از آن می تواند تغییر جدی در زندگی فرد ایجاد کند.

نظری زاده اضافه کرد: وقتی پوکی اسـتخوان روی سـتون فقـرات تاثیر بگذارد، بیشتر منجـر بـه درد، کاهـش وزن و ایجـاد قوز در پشـت می شود.

این کارشناس بیماری های مرکز بهداشت استان بوشهر گفت: درد و رنـج ناشـی از شکسـتگی ها می تواند زندگی فرد را تحـت تاثیر قـرار دهد و وابسـتگی بـه افراد مراقـب، کاهش فعالیت هـای روزمـره و در نهایـت افسـردگی، شـایع ترین ایـن تاثیرها هسـتند.

نظری زاده اضافه کرد: ناتوانـی حاصـل از پوکـی اسـتخوان هماننـد یـا بیشـتر از ناتوانـی ناشـی از بسـیاری از بیماری هـا اسـت و در افـرادی کـه هنوز شـاغل هسـتند، شکسـتگی باعث ازدسـت رفتن تعـداد زیـادی از روزهـای کاری می شود و بویژه در برخـی از حرفه ها، در ادامـه کار اختـلال ایجـاد می کند.

وی ادامه داد: 33 درصـد از بیمارانی کـه مبتـلا به شکسـتگی لگن ناشـی از پوکـی اسـتخوان می شوند، در یکسـال بعـد از آن به طور کامل وابسـته شـده یا در خانه های سـالمندان مقیم می شوند.

نظری زاده گفت: ایجاد شکستگی در افراد مبتلا به پوکی اسـتخوان می تواند بـه صـورت پی در پـی (دومینـو وار) بـه ایجـاد شکسـتگی های متعـدد بعـدی منجـر شـود.

وی اظهار کرد: بیشترین شکستگی مربوط به پوکی استخوان در ناحیه های لگن، ستون مهره ها، مچ یا قسمت بالای بازو رخ می دهد.

این کارشناس بیماری های مرکز بهداشت استان بوشهر گفت: بیشتر افراد بالای 60سال در معرض بیماری پوکی استخوان هستند اما این بدان معنی نیست که افراد با سنین پایین تر درگیر نخواهند شد.

وی ادامه داد: شروع یائسگی شروعگر ضعف در استخوان ها خواهد بود به همین دلیل بانوان باید از سن جوانی به فکر حفظ تراکم و سلامت استخوان های باشند.

نظری زاده گفت: پرهیز از مصرف دخانیات والکل، مصرف کلسیم، ویتامین دی و پروتئین، پیشگیری از افتادن، داشتن وزن متعادل، ورزش و فعالیت بدنی نظیر پیاده روی سه بار در هفته و هر بار 30 تا40دقیقه، در کنار مصرف مکمل های ویتامین دی تلاش شود زمانی را در معرض تابش خورشید قرار گیرند.

وی تاکید کرد: قطعی ترین روش در تشخیص پوکی استخوان اندازه گیری تراکم استخوان است.

29 مهر تا 6 آبان به عنوان هفته اطلاع رسانی پوکی استخوان نام گذاری شده است.

منبع: ایرنا
انتشار: 1 آذر 1399 بروزرسانی: 1 آذر 1399 گردآورنده: khaneh-jok-sms.ir شناسه مطلب: 741

به "خبرنگاران پوکی استخوان؛ بیماری نامرئی که نیاز به تشخیص بموقع دارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران پوکی استخوان؛ بیماری نامرئی که نیاز به تشخیص بموقع دارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید