13 پیشنهاد برای افزایش سرعت گوشی اندرویدی

به گزارش جملات زیبا، شاید تشخیص دلیل کندی اندروید سخت باشد، زیرا می تواند به دلایل نرم افزاری یا سخت افزاری یا ترکیبی از هر دو باشد.

13 پیشنهاد برای افزایش سرعت گوشی اندرویدی

به گزارش ایسنا، خوشبختانه معمولا علت کندی اندروید، مسائل نرم افزاری است که در این صورت می توان با انجام اقداماتی، اندروید را سریع تر کرد. وب سایت لایف وایر در گزارشی، 13 علت احتمال کندی گوشی اندرویدی را آنالیز نموده است:

1- چرا اندروید کند می گردد؟

علت کندی اندروید معمولا به دو مسئله نرم افزاری و سخت افزاری، ختم می گردد. مسائل نرم افزاری معمولا ناشی از محدودیت فضای ذخیره سازی و حافظه است که با نصب اپلیکیشن های پرشمار و نگهداری فایل ها در دستگاه، رخ می دهد. بعلاوه ممکن است باگ های نرم افزاری مربوط به یک اپلیکیشن یا سیستم عامل قدیمی وجود داشته باشد.

بعلاوه باطری معیوب و نواقص سخت افزاری دیگر، در عملکرد اندروید می تواند تاثیرگذار باشد.

دستگاه شما به صورت کلی و هر اپلیکیشنی که در آن نصب شده است، مدام برای منابع رقابت می نمایند. هنگامی که منابع کافی وجود نداشته باشد، اندروید کند شده و باز شدن اپلیکیشن ها بیشتر طول می کشد و به نظر می رسد دستگاه به روانی گذشته کار نمی نماید.

2- چگونه اندروید را سریع تر کنیم؟

موارد معدودی هستند که به مقدار یک گوشی کند، آدم را کلافه می نمایند، اما از موضوع اصلی پرت نشویم؛ توجه به چند توصیه می تواند به بهبود قابل توجه عملکرد گوشی یاری کند، اما توصیه می گردد همه این اقدامات تکمیل گردد: در این فرآیند، چند بار دستگاه اندرویدی خود را ری استارت کنید.

سرعت اینترنت خود را تست کنید. ممکن است کندی اینترنت را با کندی گوشی اشتباه بگیرید. گوشی یا تبلت ممکن است مسئله ای نداشته باشد و فقط شبکه کند باشد.

اپلیکیشن ها را ببندید

اپلیکیشن هایی که نمی خواهید همین حالا بهره ببرید را ببندید. به این ترتیب حافظه ای که با اجرای این اپلیکیشن ها استفاده شده بود، برای اپلیکیشن های دیگری که اولویت دارند، آزاد می گردد.

پوشه های زباله را خالی کنید

طبق اعلام گوگل، دستگاه های اندرویدی هنگامی که فضای ذخیره سازی آزاد آن به کمتر از 10 درصد برسد، ممکن است دچار کندی شوند. مدیریت فایل که در گوشی نصب شده است مانند اپلیکیشن فایل های گوگل (Files)، راه راحتی برای انجام این کار است و بعلاوه می توانند از اپلیکیشن های جانک کلینر برای اندروید استفاده کرد.

این کار چندان ضروری نیست، زیرا بیشتر پوشه های زباله، فایل حذف شده را برای مدت 30 روز نگه داشته و پس از آن برای همواره حذف می نمایند. با این حال، اگر اغلب فایل ها را حذف می کنید، دیتای غیرضروری زیادی خواهید داشت که فضا را اشغال نموده اند.

حذف اپلیکیشن هایی که نمی خواهید

اپلیکیشن هایی که نمی خواهید را حذف نموده و ویجت های غیرضروری را پاک کنید. استفاده همزمان از تعداد زیادی از آنها، تقاضا برای حافظه را افزایش می دهد و اگر این حافظه آزاد گردد، سرعت گوشی شما بهبود پیدا می نماید.

هرچه اپلیکیشن ها و ویجت های کمتری داشته باشید، ذخیره سازی کمتری اجرا شده و حافظه کمتری استفاده می گردد. این یکی از دلایلی است که گوشی های نو، سریع تر از گوشی هایی کار می نمایند که به مرور زمان، انبوهی از اطلاعات در آن ها جمع شده است.

اگر نمی توانید تصمیم بگیرید در حذف اپلیکیشن هایی که سریع تر باطری گوشی را می خورند، چه اطلاعاتی را پاک کنید، به قسمت تنظیمات، اپلیکیشن ها و اپلیکیشن های بدون استفاده بروید.

حذف ویجت ها در هر گوشی اندکی فرق دارد، اما یک راه برای حذف آنها، زدن روی ویجت و دراگ کردن آن به بخش حذف است. همین کار را برای اپلیکیشن ها انجام دهید، اما گزینه حذف نصب را انتخاب کنید.

اگر دستگاه اندرویدی شما به تازگی کند شده است شاید ایراد از اپلیکیشن یا ویجتی باشد که تازه نصب نموده اید. آخرین مواردی که به گوشی اضافه نموده اید را چک نموده و هر کدام را حذف کنید و ببینید پس از حذف آنها، سرعت اندروید شما افزایش پیدا نموده است یا خیر.

کش اپلیکیشن را پاک کنید

اگر اپلیکیشن خاصی، مشکل عملکرد دارد، این کار موثر خواهد بود، زیرا بخشی از فضای ذخیره سازی که اپلیکیشن استفاده می نماید و ممکن است عامل کندی اندروید باشد را پاک می نماید.

اجرای اپلیکیشن در پس زمینه گوشی را متوقف کنید

اپلیکیشن هایی که در پس زمینه گوشی فعال هستند، منابع سیستم مانند حافظه را اشغال نموده و باعث کند شدن گوشی می شوند.

به روزرسانی همه اپلیکیشن ها

استفاده از نوترین به روزرسانی هایی که از سوی طراحان اپلیکیشن منتشر شده است، می تواند مسائل مربوط به حافظه یا مسائل دیگری که باعث کندی دستگاه می شوند را رفع کند.

سیستم عامل اندروید را به روزرسانی کنید

مانند به روزرسانی اپلیکیشن ها، سیستم عامل به روزرسانی نشده، می تواند اندروید را بسیار کند کند و به روزرسانی می تواند مسائل مربوط را رفع کند. ممکن است گوشی که در اختیار دارید، قادر به اجرای نوترین نسخه سیستم عامل نباشد یا اگر بتواند، شما نتوانید فضای کافی برای فعالیت روان آن را آزاد کنید و باعث گردد دستگاه کندتر گردد. اگر ریشه مشکل شما این باشد، کار چندانی بجز خرید یک گوشی نو نمی توانید انجام دهید.

از نسخه های سبک تر اپلیکیشن ها بهره ببرید

برخی از شرکت ها نسخه های سبک تر اپلیکیشن های خود را برای دستگاه های دارای حافظه یا فضای ذخیره سازی اندک، عرضه می نمایند.

نمونه های آن شامل فیس بوک، اسپاتیفای، نقشه گوگل و گوگل گو است.

یک اسکنر ویروس نصب نموده و از آن برای اسکن و حذف ویروس بهره ببرید

اضافه کردن یک اپلیکیشن دیگر در یک گوشی کند ممکن است اقدام معکوس باشد، اما ضروری است مطمئن شوید که آیا مشکل این است. اگر بدافزاری در گوشی باشد، تردیدی نیست که حافظه و ظرفیت ذخیره سازی به جای مانده گوشی را درگیر می نماید. بعلاوه ویروس فعالیت های خطرناکی بدون اطلاع شما انجام می دهد.

عکس زمینه یا وال پیپر گوشی را به یک عکس غیرمتحرک تغییر دهید

اگر از این عکس پس زمینه متحرک استفاده می کنید، احتمالا در کندی گوشی شما بدون تاثیر نیست.

مقدار مصرف حافظه اپلیکیشن ها

ببینید اپلیکیشن ها چه مقدار حافظه مصرف می کنید و بنا بر صلاحدید، آن ها را حذف نموده یا ببندید. برای این منظور به قسمت تنظیمات، سیستم، گزینه های طراح، حافظه، حافظه مورد استفاده اپلیکیشن ها مراجعه کنید. می توانید مقدار مصرف حافظه نسبت به روز گذشته را مشاهده کنید.

اگر می خواهید اپلیکیشنی را حذف نموده یا ببندید، روی فهرست زده و سپس از منوی سه نقطه برای پیدا کردن گزینه توقف اجباری (Force stop) بهره ببرید.

مقیاس انیمیشن سیستم را کوتاه تر کنید

این مدت زمانی است که اندروید برای نمایش انیمیشن ها، مانند زمان باز کردن یک اپلیکیشن، پیکربندی شده است. این که آیا این کار، واقعا سرعت تلفن شما را افزایش می دهد تاثیر کمی دارد، زیرا بدون شک باعث می گردد که سریعتر به نظر برسد. برای این منظور باید گزینه طراح اپلیکیشن را فعال نموده و سپس تنظیمات را باز کنید تا سه گزینه Window animation scale، Transition animation scale و Animator duration scale را بیابید. هر کدام از این گزینه ها را می توانید تغییر دهید و مثلا پنج برابر سریع کنید.

گوشی را فکتوری ریست کنید

با برگرداندن گوشی به شرایط تنظیمات کارخانه، همه اپلیکیشن ها، فایل های دانلود شده، متون و موارد دیگر حذف خواهند شد. این کار، تنها راه برای بازگشت گوشی یا تبلت به شرایطی است که در ابتدا داشت.

آیا زمان تهیه یک گوشی نو رسیده است؟

در انتها، گوشی یا تبلت شما ممکن است بیش از حد قدیمی شده باشد و نمی تواند با سرعت معقولی کار کند. اگر نمی توانید نوترین نسخه سیستم عامل را دریافت کنید و قطعات آن را عوض کنید، بهتر است که یک گوشی نو خریداری کنید

منبع: فرارو
انتشار: 12 فروردین 1402 بروزرسانی: 12 فروردین 1402 گردآورنده: khaneh-jok-sms.ir شناسه مطلب: 1710

به "13 پیشنهاد برای افزایش سرعت گوشی اندرویدی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "13 پیشنهاد برای افزایش سرعت گوشی اندرویدی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید