نقد و بررسی برلیانس h320

به گزارش جملات زیبا، برلیانس h320 از جمله محصولات چینی به شمار می رود که رانندگان ایرانی اکنون مدتی است شانس نشستن پشت فرمان آن را یافته اند. خودروی برلیانس h320 در عمل به عنوان نسخه هاچ بک خودروی برلیانس h330 شناخته می شود. البته این دو خودرو علاوه بر تفاوت های ظاهری تفاوت های دیگری نیز دارند که در ادامه مطلب به آن اشاره خواهیم نمود.

نقد و بررسی برلیانس h320

خبرنگاران | سرویس خودرو - برلیانس h320 یک خودروی جمع و جور هاچ بک در رده سی به شمار می رود که اکنون چیزی نزدیک به چهار سال است شاهد حضور آن در بازار خودرو هستیم. این خودرو شباهت های فراوانی در بخش های مختلف با برادر غیر هاچ بک خود یعنی خودروی سواری برلیانس h330 دارد.

با این حال بهره مندی خودروی برلیانس h320 از خصلت هاچ بک موجب شده است که این خودرو از شمایل اسپورت تر و جوان پسندتری برخوردار باشد. ظاهری که در بازار خودروی ایران از محبوبیت قابل توجهی برخوردار است. در واقع بهره مندی از ظاهر اسپورت موجب شده است تا خودروی برلیانس h320 میزان فروش بیشتری را در قیاس با سایر اعضای هم خانواده در بازار داخلی خودرو تجربه کند.

در حال حاضر خودروی برلیانس h320 توسط شرکت پارس خودرو در بازار خودروی ایران عرضه شده است. این خودرو در قالب دو مدل دنده ای و اتوماتیک در بازار ایران حضور دارد. دو مدل مذکور علاوه بر نوع جعبه دنده چندین تفاوت دیگر نیز با یکدیگر دارند که در ادامه این مطلب به آنها خواهیم پرداخت.

مشخصات فنی خودروی برلیانس h320

در بازار ایران خودروی برلیانس h320 را علاوه بر موتوروهای بنزینی با گنجایش 1.5 لیتری در قالب نسخه های مبتنی بر موتور 1.6 لیتری نیز می توان یافت. به طور کل هر دو نسخه مذکور در دو مدل دنده دستی و دنده اتوماتیک ارائه شده اند. همچنین تمامی مدل های موجود از خودروی برلیانس h320 در بازار ایران از وجود موتور چهار سیلندر و 16 سوپاپ بهره می برند.

در مدل های ضعیف تر خودروی برلیانس h320 شاهد وجود یک موتور بنزین سوز با بهره مندی از گنجایش 1498 سی سی هستیم. این موتور قادر است حداکثر توانی معادل 103 اسب بخار را با احتساب 5800 دور در دقیقه ایجاد کند و حداکثر گشتاوری برابر با 138 نیوتن متر را با احتساب 3800 دور در دقیقه از خود تولید نماید.

این اعداد و ارقام در مدل های مبتنی بر موتور 1657 سی سی این خودرو افزایش می یابد. به گونه ای که حداکثر توان تولیدی این موتور به 114 اسب بخار با احتساب 6000 دور در دقیقه می رسد و حداکثر گشتاور خروجی آن نیز حول و حوش رقم 154 نیوتن متر با احتساب 4000 دور در دقیقه قرار می گیرد.

از این نظر می توان گفت که هیچ تفاوت قابل توجهی میان دو خودروی برلیانس h320 و برلیانس h330 وجود ندارد و هر دوی این خودروها از مشخصات فنی مشابهی بهره می برند.

خودروی برلیانس h320 در قالب دو مدل مبتنی بر جعبه دنده دستی 5 سرعته و جعبه دنده اتوماتیک 4 سرعته عرضه شده است. در این میان نمونه های مبتنی بر جعبه دنده دستی این خودرو شتاب بهتری را نسبت به جعبه دنده اتوماتیک به نمایش می گذارند. موضوعی که در جاده های کوهستانی و مسیرهای سربالایی بیش از مسیرهای عادی یا شهری نمایان خواهد بود.

در حالت کلی شتاب صفر تا صد مدل دستی خودروی برلیانس h320 رقمی در حدود 13 ثانیه ارزیابی می شود. این در حالی است که شتاب صفر تا صد نسخه اتوماتیک این خودرو حول و حوش رقم 16 ثانیه واقع شده است.

حداکثر سرعت قابل دست یابی توسط خودروی برلیانس h320 نیز در تمام مدل های موجود از این خودرو رقمی در حدود 170 کیلومتر در ساعت است. سوای این موضوع بد نیست به مناسب بودن نسبی میزان مصرف سوخت این خودرو نیز اشاره کنیم. شاخصی که در نسخه اتوماتیک این خودرو بهینه تر از نسخه دستی است. متوسط میزان مصرف سوخت در مدل اتوماتیک خودروی برلیانس h320 رقمی معادل 7.6 لیتر به ازای پیمودن هر 100 کیلومتر مسافت است. در حالی که در مدل دستی این خودرو رقم مذکور به 7.8 لیتر به ازای پیمودن هر 100 کیلومتر مسافت افزایش می یابد.

سیستم تعلیق خودروی برلیانس h320 در بخش جلوی آن به صورت مستقل (مک فرسون) طراحی شده و در بخش عقب نیز از حالت نیمه مستقل مبتنی بر میل پیچشی برخوردار است. سیستم ترمز این خودرو هم چه در بخش جلو و چه در بخش عقب آن به صورت دیسکی طراحی شده است. با این تفاوت که در بخش جلوی این خودرو شاهد قابل تهویه بودن سیستم مذکور هستیم.

برای آگاهی از سایر مشخصات فنی خودروی برلیانس h320 نیز می توانید به جدول زیر مراجعه کنید.

مشخصات فنی خودروی برلیانس h320
تعداد سرنشینان خودرو5 نفر
طول خودرو4210 میلی متر
عرض خودرو1758 میلی متر
ارتفاع خودرو1460 میلی متر
فاصله موجود میان دو محور خودرو2580 میلی متر
حداقل فاصله خودرو از سطح زمین120 میلی متر
وزن خالص خورو1225 کیلوگرم (در مدل دستی)
1240 کیلوگرم (در مدل اتوماتیک)
تعداد سیلندر4 سیلندر
تعداد سوپاپ16 سوپاپ
قطر پیستون خودرو در کورس حرکت76.5 در 90 میلی متر
گنجایش موتور خودرو1498سی سی - 1654 سی سی
حداکثر توان خروجی موتور خودرو103 اسب بخار در 5800 دور در دقیقه (در مدل 1.5 لیتری)
114 اسب بخار در 6000 دور در دقیقه (در مدل 1.6 لیتری)
حداکثر گشتاور خودرو138 نیوتن متر در 3800 دور در دقیقه (در مدل 1.5 لیتری)
154 نیوتن متر در 4000 دور در دقیقه (در مدل 1.6 لیتری)
نوع جعبه دنده خودرو5 سرعته دستی - 4 سرعته اتوماتیک
شتاب صفر تا صد خودرو13 ثانیه در مدل دستی - 16 ثانیه در مدل اتوماتیک
حداکثر سرعت قابل دست یابی170 کیلومتر در ساعت
نوع سیستم تعلیق جلوی خودرومستقل مک فرسون
نوع سیستم تعلیق عقب خودرونیمه مستقل مبتنی بر میل پیچشی
نوع سیستم فرمان خودرو تقویت شده برقی و دنده ای شانه ای قابل تنظیم
نوع سیستم ترمز در بخش جلوی خودرودیسکی قابل تهویه
نوع سیستم ترمز در بخش عقب خودرودیسکی
نوع رینگ به کار رفته در خودروآلومینیومی مدل 15 در 6.5 J
نوع لاستیک های خودرو195/65 R 15
گنجایش مخزن سوخت55 لیتر
متوسط میزان مصرف سوخت در حالت چرخه ترکیبی7.8 لیتر به ازای پیمودن هر 100 کیلومتر مسافت در مدل دستی
7.6 لیتر به ازای پیمودن هر 100 کیلومتر مسافت در مدل اتوماتیک
استاندارد آلایندگییورو 5

امکانات و قابلیت های خودروی برلیانس h320

مدل اتوماتیک خودروی برلیانس h320 از قابلیت ها و امکانات بهتری نسبت به مدل دستی این خودرو بهره می برد. البته تفاوت های موجود میان آپشن های این دو مدل از نظر کمیت چندان زیاد نیست. به عنوان مثال مدل اتوماتیک این خودرو از وجود سیستم ورود و استارت بدون کلید یا کیلس استارتر برخوردار است. در حالی که این قابلیت در مدل دستی این خودرو مشاهده نمی شود.

علاوه بر آن سیستم سرگرمی به کار رفته در دو مدل دستی و اتوماتیک خودروی برلیانس h320 نیز با یکدیگر متفاوت است. سیستم سرگرمی در مدل دستی این خودرو تنها در قالب یک سیستم صوتی تعریف می شود. سیستمی که علاوه بر امکان پخش رادیو و سی دی به دو عدد بلندگو مجهز بوده و از شیار یو اس بی نیز پشتیبانی می کند.

اما در مدل اتوماتیک خودروی برلیانس h320 شاهد وجود سیستم چند رسانه ای مجهزتری هستیم. سیستمی که علاوه بر برخورداری از نمایشگر لمسی به قابلیت رهیاب هم مجهز بوده و در کنار آن از وجود چهار عدد بلندگو بهره می برد. همچنین غربیلک فرمان مدل اتوماتیک این خودرو از پوشش چرمی برخوردار بوده و به دکمه هایی برای تغییر تنظیمات سیستم صوتی مجهز است. قابلیتی که در نسخه دستی این خودرو وجود ندارد.

به جز موارد یاد شده در سطور بالا سایر قابلیت ها و امکانات به کار رفته در خودروی برلیانس h320 در هر دو مدل دستی و اتوماتیک این خودرو مشترک است. قابلیت ها و امکاناتی که می توانید لیستی از مهم ترین نمونه های آن را در ادامه این مطلب مشاهده کنید.

 • برخورداری از قابلیت تنظیم نور صفحه کیلومتر شمار
 • بهره مندی از کامپیوتر سفری
 • مجهز به سیستم الکترو مغناطیسی برای باز کردن در صندوق عقب
 • برخورداری صندلی عقب خودرو از قابلیت پشتیبانی ایزوفیکس
 • وجود سیستم یادآوری صوتی برای باز بودن کمربند ایمنی
 • بهره مندی از سیستم هشدار برای روشن بودن چراغ
 • برخورداری از سیستم ضد سرقت ایموبیلایزر
 • امکان باز شدن اتوماتیک درهای خودرو هنگام وقوع تصادف
 • بهره مندی از قابلیت قفل شدن اتوماتیک درهای خودرو هنگام رسیدن سرعت به رقم 20 کیلومتر در ساعت
 • مجهز به میله فرمان جمع شونده که از خاصیت مستهلک کننده ضربه برخوردار است
 • وجود میله ضرب گیر برای درهای جانبی خودرو
 • بهره مندی از چراغ مه شکن در بخش جلو
 • امکان تنظیم ارتفاع نور در چراغ های جلوی خودرو
 • وجود سیستم تا شو برای صندلی عقب خودرو
 • برخورداری از قفل مرکزی به همراه سیستم کنترل از راه دور
 • بهره مندی از شیشه بالابر برقی برای شیشه های جلو و عقب خودرو
 • امکان تنظیم الکتریکی آینه های جانبی خودرو
 • برخورداری از قابلیت تنظیم صندلی راننده در هشت جهت مختلف به همراه امکان تنظیم گودی کمر
 • وجود امکان بسته شدن پنجره های خودرو با استفاده از ریموت کنترل
 • مجهز به سنسور دنده عقب
 • برخورداری از سان روف برقی
 • مجهز به سیستم تنظیم هوای ورودی الکتریکی
 • بهره مندی از سیستم تهویه مطبوع
 • وجود کیسه های هوای ایمنی برای راننده و سرنشین صندلی جلو
 • مجهز به سیستم های کمکی ABS و EBD برای افزایش ثبات و پایداری خودرو

با این اوصاف می توان ادعا کرد که خودروی برلیانس h320 از وجود امکانات و قابلیت های مناسبی برخوردار است. آپشن های متنوعی که می تواند یکی از برگ های برنده اصلی این خودرو برای جلب نظر مشتریان باشد.

مشخصات ظاهری خودروی برلیانس h320

با نگاهی به ظاهر خودروی برلیانس h320 می توان دلیل اصلی پیروزیت و میزان فروش بیشتر این خودرو نسبت به سایر محصولات برلیانس را به خوبی دریافت. در واقع این خودرو به عنوان یک محصول چینی در این زمینه کاملا پیروز عمل کرده است.

در نمای جلوی این خودرو شاهد وجود چراغ های درشتی هستیم که در دو سوی بخش جلو پنجره آن قرار گرفته اند. باید اعتراف کرد که بخش جلو پنجره برلیانس اچ 320 می توانست بهتر و تاثیرگذارتر از حالت فعلی طراحی شود. در صورت برخورداری این خودرو از جلو پنجره ای کشیده که به دو سوی چراغ های جلو متصل است، چهره خودروی برلیانس h320 می توانست جدی تر و خشمگین تر از حالت کنونی جلوه کند و جذابیت بیشتری برای بینندگان داشته باشد. در حال حاضر چهره این خودرو از نمای سه رخ گیراتر از نمای مقابل به نظر می رسد.

در نمای کنار شباهت این خودرو با خودروی برلیانس h330 کاملا مشخص است. موضوعی که البته در نمای جلوی این اتومبیل نیز مشاهده می شود. اما رمز پیروزیت خودروی برلیانس h320 نسبت به برادر غیر هاچ بک خود در نمای عقب این خودرو نهفته است.

برخورداری از خصلت هاچ بک به خودی خود می تواند بر جذابیت و جنبه های اسپورت یک خودرو بیافزاید. حال آن که علاوه بر برخورداری از این خصلت طراحی نمای عقب خودروی برلیانس h320 نیز به خوبی انجام گرفته است. استفاده از خطوط منحنی برای طراحی این نما در کنار فرو رفتگی قسمت های مختلف بخش پشتی برلیانس h320 در گیرایی نمای عقب این خودرو کاملا تاثیرگذار بوده است.

از نظر طراحی نمای درون کابین نیز خودروی برلیانس h320 تفاوت چندانی با خودروی برلیانس h330 ندارد و کم و بیش از همان ویژگی ها بهره می برد. به این ترتیب عمده ترین تفاوت موجود میان ظاهر این دو خودرو را می توان در نمای عقب آنها مشاهده کرد.

در مجموع می توان خودروی برلیانس h320 را به عنوان خودروی هاچ بکی توصیف کرد که علاوه بر ظاهر مناسب از امکانات و قابلیت های خوب و متنوعی هم بهره می برد.

قیمت خودروی برلیانس h320

در حال حاضر چهار مدل مختلف از خودروی برلیانس h320 در بازار ایران یافت می شود که عبارتند از مدل 1.5 لیتری دستی، مدل 1.5 لیتری اتوماتیک، مدل 1.6 لیتری دستی و مدل 1.6 لیتری اتوماتیک. در این میان مدل های اتوماتیک این خودرو به علت برخورداری از نمایشگر لمسی با پسوند مولتی مدیا نیز شناخته می شوند.

دو مدل دنده ای خودروی برلیانس h320 (چه مدل 1.5 لیتری و چه مدل 1.6 لیتری) هم اکنون از قیمت نسبتا مشابهی در بازار برخوردارند و با متوسط قیمتی در حدود 80 میلیون تومان معامله می شوند. اما مدل های اتوماتیک این خودرو به علت برخورداری از جعبه دنده اتوماتیک و آپشن های بهتر با قیمت بالاتری به فروش می رسند.

در حال حاضر مدل 1.5 لیتری اتوماتیک این خودرو از متوسط قیمتی در حدود 86 میلیون تومان برخوردار است و مدل 1.6 لیتری اتوماتیک آن هم با متوسط قیمتی در حدود 103 میلیون تومان در بازار آزاد معامله می شود. جالب است بدانیم که متوسط قیمت مدل 1.5 لیتری دستی این خودرو در فروردین ماه امسال رقمی در حدود 52 میلیون تومان بود.

به هر حال اگر مدل 1.6 لیتری اتوماتیک خودروی برلیانس h320 را کنار بگذاریم، سایر مدل های موجود از این خودرو می توانند به یکی از گزینه های اصلی انتخاب برای افرادی که قصد خرید یک خودروی چینی زیر 100 میلیون تومانی را دارند تبدیل شود. در صورت تمایل می توانید به منظور ملاقات نزدیک تر با این خودرو ویدیوی زیر را از نظر بگذرانید.

منبع: setare.com
انتشار: 30 اسفند 1399 بروزرسانی: 30 اسفند 1399 گردآورنده: khaneh-jok-sms.ir شناسه مطلب: 977

به "نقد و بررسی برلیانس h320" امتیاز دهید

4 کاربر به "نقد و بررسی برلیانس h320" امتیاز داده اند | 4 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نقد و بررسی برلیانس h320"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید