پیشنهاد وزیر خارجه لبنان به سعد الحریری درباره دولت جدید چه بود؟

به گزارش جملات زیبا، وزیر خارجه لبنان و رئیس التیار الوطنی الحر پیشنهاد این گروه در خصوص ساختار کابینه آینده را به سعد الحریری ارائه نموده است.

پیشنهاد وزیر خارجه لبنان به سعد الحریری درباره دولت جدید چه بود؟

به گزارش گروه بین الملل جملات زیبا، با ادامه ناآرامی ها در لبنان، طرف های سیاسی مختلف بر ضرورت حل بحران تشکیل دولت جدید اصرار دارند و برای این هدف با اعمال فشار بر جبران باسیل وزیر خارجه و رئیس التیار الوطنی الحر و سعد الحریری نخست وزیر، آنها را مجبور به دیدار کردند.

بر اساس گزارش روزنامه العربی الجدید، علیرغم روابط متشنج الحریری و باسیل از زمان شروع تظاهرات، این دیدار سه ساعته دیروز (دوشنبه) انجام شد. نخست وزیر لبنان در این نشست خواست خود برای تشکیل دولت تکنوکرات بدون حضور هیچ چهره سیاسی را تکرار نموده است.

جبران باسیل هم پیشنهاد خود مبنی بر تشکیل دولت تکنوسیاسیه را عنوان کرد، به این صورت که در دولت آینده علاوه بر چهره های غیرسیاسی و تکنوکرات، نمایندگان بعضی احزاب سیاسی اصلی نیز حضور داشته باشند و سعد الحریری به عنوان نماینده جریان المستقبل نخست وزیر آن باشد.

در ادامه این گزارش آمده: پیشنهاد هیچ کدام از طرفین مقبول دیگری نیفتاد اما منابع مطلع تأکید کردند طرح باسیل به موفقیت نزدیکتر است، خصوصا اینکه مورد تأیید دوگانه شیعه حزب الله و امل نیز هست. (انتظار می رود) ساعت های آینده ویژه توافق بر این طرح باشد و الحریری موافقت یا عدم موافقت خود را به باسیل اطلاع دهد.

سعد الحریری به شدت با حضور جبران باسیل در دولت آینده مخالف است و به محافل نزدیک خود گفته ریاست دولتی را که باسیل حضور داشته باشد، بر عهده نمی گیرد.

اعتراضات در لبنان در بیست و پنجم مهرماه و پس از آن شروع شد که دولت بر تنباکو و تماس های صوتی برنامه واتساپ مالیات وضع کرد.

الحریری در هفتم آبانماه و در واکنش به ادامه اعتراض های مردمی از به بن بست رسیدن خود سخن گفت و استعفایش را تقدیم میشل عون رئیس جمهور کرد. (جزئیات بیشتر)

ق

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 5 دی 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: khaneh-jok-sms.ir شناسه مطلب: 10

به "پیشنهاد وزیر خارجه لبنان به سعد الحریری درباره دولت جدید چه بود؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پیشنهاد وزیر خارجه لبنان به سعد الحریری درباره دولت جدید چه بود؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید