پاسخ تند ایران به ادعای سعودی علیه ایران

به گزارش جملات زیبا، نماینده ایران در کمیته یکم مجمع عمومی سازمان ملل متحد در پاسخ به ادعاهای سفیر سعودی علیه ایران، از جامعه جهانی خواست این کشور را برای فعالیت پنهانی اتمی خود جوابگو سازد.

پاسخ تند ایران به ادعای سعودی علیه ایران

از پروفایل ما kalarena دیدن نمایید.

به گزراش خبرگزاری خبرنگاران، حیدرعلی بلوجی عصر دوشنبه در کمیته اول مجمع عمومی سازمان ملل متحد با رد اتهامات بی اساس سفیر سعودی علیه ایران، اضافه نمود: دیدن این درجه از خصومت از طرف کشورهایی همچون سعودی تاسف آور است در حالیکه ایران همیشه طرح ها صلح را برای تامین ثبات منطقه خودمان ارائه داده است.

وی ادامه داد: با این حال، آنها این درخواست های صلح را نپذیرفته اند و در عوض به سیاست های ناموفق خود در زمینه راهکار های نظامی و یا التماس دیگران برای مقابله با ایران علاوه بر کوشش های بدشان برای اتهام زنی ایران ادامه داده اند.

نماینده ایران در کمیته یکم مجمع عمومی سازمان ملل متحد اضافه نمود: فعالیت های هسته ای ایران به طور کامل شفاف است و ما کاملا با آژانس بین المللی انرژی اتمی همکاری می کنیم و آخرین گزارش ها و اظهارات مدیرکل آژانس به صراحت همکاری ایران را تایید نموده است.

بلوجی یادآور شد: مدیرکل آژانس توافق اخیر بین ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی را لحظه درخشان دیپلماسی می خواند.

وی ادامه داد: باید به نماینده سعودی یادآور شوم که تنها آژانس بین المللی انرژی اتمی است که مرجع صالح برای ارزیابی فعالیت های کشورهای عضو است نه کشورهایی چون سعودی که سوء نیت آنها در خصوص ایران هرگز اجازه نمی دهد واقعیت های درست را بشنوند یا ببینند.

این دیپلمات ایران اضافه نمود: ما مطمئن هستیم اگر قرار باشد موضوعات به شکلی منصفانه مورد بحث و آنالیز قرار گیرند، موارد زیادی وجود دارد که سعودی ها باید آنها را روشن نمایند.

بلوجی اظهار کرد: فقط در زمینه فعالیت های هسته ای، می خواهم مثالی بزنم و نگرانی هیات نمایندگی خود را در خصوص عدم اجرای توافقنامه جامع پادمان توسط عربستان سعودی به ثبت برسانم. ریاض توافقنامه جامع پادمانی را به طور کامل اجرا نمی کند و حتی همین مقدار برنامه اندک فعلی خود را همانطور که آژانس بین المللی انرژی هسته ای بارها درخواست نموده بود، برای تایید در اختیار آژانس بین المللی انرژی هسته ای ارائه نمی دهد.

وی اعلام نمود: شکست اجرای پادمان های آژانس بین المللی انرژی اتمی در زمانی است که به نظر می رسد توانایی هسته ای عربستان در اجرای یک برنامه جاه طلبانه می تواند به سعودی ها اجازه دهد بعضی فعالیت های هسته ای را پنهان نمایند بدون اینکه مورد بازرسی آژانس انرژی هسته ای بین المللی قرار گیرند.

نماینده ایران در کمیته یکم مجمع عمومی سازمان ملل متحد، اظهار کرد: نگرانی در خصوص فعالیت های هسته ای نشت یافته عربستان سعودی به رسانه ها و شناسایی سایت های مخفی هسته ای در بیابان، احتیاج به حمایت گسترده ای از کوشش های جمعی بین المللی دارد تا سعودی ها را مسئول رفتارهای خود بدانند. اجرای یکنواخت به جای اجرای گزینشی ضوابط پادمانی در دراز مدت به نفع جامعه جهانی خواهد بود.

بلوجی تاکیدکرد: جامعه بین الملل باید از ریاض بخواهد که فوری توافقنامه جامع پادمانی را به طور کامل اجرا کند. توقف یاری های هسته ای به عربستان سعودی تنها راهی است که می تواند این نگرانی ها را کاهش دهد. این عدم شفافیت در فعالیت های عربستان سعودی، مطمئنا کل رژیم پادمان را زیر پا می گذارد.

310 310

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 23 آبان 1399 بروزرسانی: 23 آبان 1399 گردآورنده: khaneh-jok-sms.ir شناسه مطلب: 725

به "پاسخ تند ایران به ادعای سعودی علیه ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پاسخ تند ایران به ادعای سعودی علیه ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید