نقش اروپا درباره گروهک تروریستی الاهوازیه

به گزارش جملات زیبا، هیئت مدیره نظارت بر رسانه های دیداری و شنیداری دانمارک طی تصمیمی فعالیت رسانه ای گروهک تروریستی الاهوازیه را ممنوع اعلام نمود.

نقش اروپا درباره گروهک تروریستی الاهوازیه

با ما سفر کنید و با تور ارزان اروپا از قاره سبز دیدن کنید و با دریافت خدمات ویزای شینگن از گردش به دور اروپا لذت ببرید.

بر اساس این حکم گروهک مذکور دیگر اجازه ندارد برنامه تلویزیونی خود را به وسیله اینترنت یا ماهواره پخش نماید و باید فعالیت های رسانه ای این گروهک تروریستی متوقف گردد. این اقدام دانمارک در جهت مبارزه با عوامل تروریستی گروهک الاهوازیه در شرایطی صورت گرفت که چندی پیش نیز جپه کوفود وزیر امور خارجه دانمارک از دستگیری سه عضو ارشد این گروهک تروریستی توسط نهادهای اطلاعاتی این کشور اطلاع داد. او همچنین به ریاض که از حامیان اصلی این گروهک تروریستی است، اعتراض رسمی نموده و اقدامات سعودی را در دانمارک (جاسوسی و حمایت از این گروهک تروریستی) خطرناک و کاملا غیر قابل قبول توصیف کرد.

منشاء گروهک تروریستی الاهوازیه و حمایت دولت های استکباری و مرتجع از آن پس از پیروزی انقلاب اسلامی دولت های استکباری برای سرنگونی حکومت نوپای جمهوری اسلامی در نقاط مختلف ایران توسط عواملشان علم تجزیه طلبی بلند کردند. خوزستان یکی از مناطق حساس و استراتژیک ایران که عمده منافع نفتی در آن جا واقع شده است. دستخوش خیانت و آشوب گروه های قدرت طلب وابسته به رژیم صدام و کشورهای وهابی حوزه خلیج فارس شد. گروهی از عوامل وهابی با نام جبهه خلق عرب که بعدها به گروه الاهوازیه تغییر نام داد، با بمب گذاری، ترور و اقدامات تروریستی در منطقه خرمشهر به کشتار مردم اقدام کرد تا اینکه توسط نیروهای مردمی و انقلابی عرب سرکوب و گروهی از آن ها نیز به عراق متواری شدند. بعد از حمله ارتش بعث به ایران، این گروه جان تازه ای گرفت و به عوامل ستون پنجم عراق در مناطق مختلف خوزستان تبدیل شد و با کشتار مردم مقاومت نماینده در برابر تجاوز ارتش بعث، نقش استراتژیکی را برای ارتش بعث بازی کرد.پس از خاتمه جنگ و سال ها بعد از سقوط دیکتاتور عراق، باقی مانده های این جریان برای جلب حمایت دیگر رژیم های ارتجاعی و فاسد عرب اعلام آمادگی کردند. با حمایت و یاری عربستان، از این جریان بی هویت و فرصت طلب، گروهکی موسوم به حرکة النضال العربی لتحریر الحواز یا همان الاهوازیه درست شد، گروهکی تروریستی و سفاک که برای کسب حمایت اقتصادی و اقامت خارجی حاضر به هرگونه اقدام تروریستی و جنایتکارانه علیه مردم اصیل خوزستان بود. سرکردگان گروهک تروریستی حرکة النضال یا همان الاهوازیه با چندین اقدام تروریستی در اهواز اعلام موجودیت کردند و به دنبال آن اعضای گروهک با حمایت های لجستیکی و اقتصادی رژیم سعودی در کشورهای اروپایی اقامت گزیدند و کپنهاگ دانمارک جدی ترین پایگاه استقرار این تروریست ها شد. استقرار این تروریست ها در خاک اروپا در شرایطی صورت گرفت که برای تمامی سرکردگان آنها به واسطه سوابق شرکت در اقدامات تروریستی و با پیگیری ایران از سوی پلیس بین الملل (اینترپل) حکم تعقیب قرمز صادر شده بود؛ ولی کشورهای غربی حاضر به اجرای حکم بین المللی درباره مجرمین تروریست نبودند.

فعالیت های این گروهک تروریستی به سرکردگی حبیب نبگان در دانمارک ادامه پیدا کرد و با استفاده از شبکه های ماهواره ای و اینترنتی اقدام به آموزش از راه دور نموده و با ارایه وعده های اقتصادی و پناهندگی در اروپا به فریب جوانان خوزستانی جهت ناامن سازی استان خوزستان پرداختند. هرچند این گروهک تروریستی مدعی است که بدون هیچ گونه حمایت دولتی فعالیت می نماید، اما واقعیت آن است که عربستان سعودی در پروسه فعالیت های گروهک الاهوازیه نقش اصلی را ایفا می نماید. هر چند پی بردن دانمارک به ماهیت تروریستی گروهک الاهوازیه و رژیم ریاض، دیرهنگام انجام شده است، ولی اقدامات اخیر این کشور گامی مثبت ارزیابی شده و این امیدواری را بوجود می آورد که گروههای تروریستی بیشتر از این اجازه فعالیت در خاک دانمارک پیدا ننمایند.

علاوه بر دولت دانمارک، شخصیتهای دیگری نیز بر تروریستی بودن گروهک الاهوازیه و رژیم ریاض اذعان داردند، بطوریکه سباستین استرین جتوف روزنامه نگار هلندی طی گزارشی در 24 نوامبر 2018 با عنوان ملاقات گروهک الاهوازی با شاه سعودی که در روزنامه پولتیکن منتشر شد، بر این باور است که این گروه منافع ویژه ای در ارتباط با عربستان سعودی دارد و به دنبال ایجاد بحران دیپلماتیک میان ایران و دانمارک است. در ادامه این گزارش به دعوت اعضای این گروه در سال 2016 به عربستان اشاره شده و می آید: به سختی می توان گفت که همزمانی دعوت دولت عربستان سعودی از گروهک الاهوازی و دیگر گروهک های کُرد و بلوچ در سال 2016 اتفاقی بوده است. دقیقاً در سال 2016 ولیعهد محمدبن سلمان، استراتژی جدیدی را برای مبارزه علیه مرزهای ایران و تقویت مناقشات قومی و مذهبی شکل داد. پس از مدتی کوتاه، شماری از گروه های مخالف ایران به منابع اقتصادی بی سابقه ای دسترسی پیدا کردند که از جمله آنها گروهک الاهوازی در دانمارک بود. این گروهک در همان سال پیروز به ایجاد یک تلویزیون حرفه ای در دانمارک شد.

فنی مارگسن، پروفسور دانشگاه کپنهاگ و معلم اسبق آموزش زبان به ماموران آموزشگاه دفاع در عربستان سعودی نیز در این باره معتقد است، این گروهک تروریستی حتی بمباران یمن توسط عربستان را جشن می گیرد و از اینکه عربستان و ایران در یمن با هم اختلاف داشته باشند، ابراز خرسندی می نماید. به نظر می رسد منافع این گروه با عربستان سعودی گره خورده است. تلویزیون دولتی العربیه منتسب به عربستان سعودی مستمراً فعالیت گروه را در دانمارک پوشش خبری می دهد و از حبیب نبگان رهبر این گروهک تروریستی، به عنوان رزمنده ای یاد می نماید که رهبر انقلابی در جهت مبارزه اعراب برای آزاد سازی اهواز است.

در آخرین عملیات تروریستی این گروهک در حمله به رژه نیروهای مسلح اهواز در هفته دفاع مقدس که بیش از دهها شهید و زخمی بر جا گذاشت، غیرنظامیان و بچه ها هم در میان شهدا و زخمی های این حمله تروریستی حضور داشتند. سایت وابسته به شبکه سعودی العربیه به گونه ای این حادثه تروریستی را پوشش می داد که حمایت از عوامل تروریستی را آشکار می ساخت. این شبکه سعودی به جای حادثه تروریستی از حمله مسلحانه در مورد رویدادهای اهواز استفاده کرد؛ عنوانی که بعضی رسانه های معاند نیز ترجیح دادند همان اصطلاح را انتخاب نموده و با رسانه سعودی همنوا شوند.

ریاض غیر از رفتارهای جنایتکارانه علیه مردم کشورمان، با تشکیل گروههای تروریستی دیگر همچون داعش، در سوریه و عراق نیز جنایتهای گسترده ای را رقم زده و طی 5 سال تجاوز مستقیم به یمن، بسیاری از مردم مظلوم این کشور بخصوص زنان و بچه ها را به کام مرگ فرستاده و خرابیهای گسترده ای را در این کشور موجب شده است. سعودیها برای رسیدن به اهداف خود در منطقه از هیچ جنایتی ابایی ندارند. آنچه دست ریاض را در این جنایات باز می گذارد، همراهی و حداقل سکوت کشورهای غربی در قبال جنایات آن رژیم است. بر کسی پوشیده نیست که ریاض با سلاحهایی مرتکب به قتل و خونریزی مستقیم و غیرمستقیم در کشورهای دیگر می گردد که از سوی دولتهای اروپایی در اختیار آن گذاشته شده است. امید است که کشورهای اروپایی ریاکاریها در قبال حقوق بشر را کنار گذاشته و گامهای عملی برای جلوگیری از جرم و جنایات رژیم تروریستی ریاض بردارند. شاید اقدام اخیر دانمارک بتواند، راهنمای خوبی در این راستا باشد. هم اکنون تصمیم با کشورهای اروپایی است که مامنی امن برای مزدوران تروریست باشد یا نه. آنها یا باید مانند دانمارک با برداشتن گامهایی مناسب، از تروریسم اعلام برائت نمایند، یا ادعای دفاع از حقوق بشر را کنار گذاشته و با قرار دریافت در کنار رژیم کودک کش سعودی و گروهکهای تروریستی در کشتار بی رحمانه بچه ها، زنان و غیر نظامیان شریک شوند.

کارشناس روابط بین الملل

310 310

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 23 فروردین 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: khaneh-jok-sms.ir شناسه مطلب: 310

به "نقش اروپا درباره گروهک تروریستی الاهوازیه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نقش اروپا درباره گروهک تروریستی الاهوازیه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید