ماجرای غیر مستاجرانی که تسهیلات ودیعه مسکن گرفتند

به گزارش جملات زیبا، خبرنگاران : در شرایطی که بعضی مستاجران در اخذ تسهیلات ودیعه مسکن ناکام بودند بعضی افرادی غیر مستاجر با استفاده از کد رهگیری صوری، پیروز به اخذ این وام شده اند.

ماجرای غیر مستاجرانی که تسهیلات ودیعه مسکن گرفتند

جهت دریافت خدمات مدل های آلاچیق با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. هر گونه خدمات طراحی و اجرای آلاچیق های مختلف را به ما بسپارید.

به گزارش جملات زیبا به نقل از فارس، استفاده کردن از وسایل حمل و نقل عمومی علاوه بر اثرات مثبت بسیاری که در کنترل ترافیک دارد، می تواند شما را نسبت به مسائل و سوژه های اطراف مطلع سازد. امروز که برای رفتن به محل کار از اتوبوس تندرو استفاده کردم، به طور ناخود مطلع متوجه گفتگوی دو نفر شدم که با صدای بلند در اتوبوس شلوغ به بحث نشسته بودند. در میان سخنان آن ها یک کلمه توجه مرا به خود جلب کرد. آن کلمه کد رهگیری صوری بود. پس از رسیدن به محل کار، آغاز به پیگیری این موضوع کردم.

به منظور آغاز آنالیز ها در ابتدا باید نسبت به معرفی کارکرد کد رهگیری اقدام کرد. به همین دلیل مطابق جزئیات ارائه شده در تارنمای سامانه ثبت معاملات املاک و مستغلات کشور، کد رهگیری شمارۀ مخصوصی است که نماینده معامله خرید، فروش، اجاره و سایر فعالیت هایی معاملاتی در سامانه ثبت معاملات املاک و مستغلات کشور به حساب می آید و برای هر معامله یکتا است.

پس از آشنایی با کد رهگیری و به منظور پیگیری ماجرای کد رهگیری صوری، به سایت های فروش اینترنتی سری زدم تا ببینم آیا آگهی مبتنی بر صدور کد رهگیری وجود دارد یا خیر. در کمال تعجب متوجه این نکته شدم که اخذ کد رهگیری صوری یک فعالیت مرسوم مالی است که عمدتا توسط بنگاه های معاملات املاک صورت گرفته و آگهی های بسیاری هم در ارتباط با این موضوع وجود دارد.

به صورت اتفاقی با برخی از افرادی که این آگهی ها را ثبت نموده بودند، تماس گرفتم. پس از آغاز تماس، بدون واسطه این سوال را مطرح کردم که آیا ممکن است نسبت به صدور کد رهگیری صوری اقدام کرد، پاسخ افرادی که عمدتا نیز در بنگاه های مشاور املاک و دفاتر حقوقی کار می کردند به این سوال شوکه نماینده بود که در ادامه گزارش به مطرح کردن آن ها می پردازیم.

در تماس اول، فرد جوابگو پس از مطرح کردن سوال مذکور، مطرح کرد:ما اینجا واحدهای مسکونی داریم که با استفاده از کدپستی آن ها می توان نسبت به اخذ کد رهگیری برای شما اقدام کرد و نیازی هم به انجام معامله نیست.

این فرد شاغل در بنگاهی در منطقه بهجت آباد، برای جلب اطمینان، ادامه داد: تا به امروز کد رهگیری صوری بسیاری را صادر نموده ایم و این فعالیت بدون مشکل برای شما نیز انجام خواهد شد.

پاسخ سایر افرادی که شمارۀ آن ها در آگهی ها موجود بود، مشابه اظهارات ذکر شده بود و این افراد طوری القا می کردند که این کار قانونی است و بدون هیچ مسئله ای وبه راحتی آب خوردن امکان پذیر است.

پس از اطمینان از صحت ماجرای کد رهگیری صوری به سراغ حمید احمدی کارشناس حوزه مسکن رفتم تا علت شکل گیری ماجرا را متوجه بشوم. این کارشناس مسکن با اشاره به فرایند شکل گیری ماجرای صدور کد رهگیری صوری گفت: صدور کد رهگیری نیازمند اطلاعات فرد فروشنده و خریدار و همچنین اطلاعات ملک نظیر موقعیت مکانی و کد پستی است. به همین دلیل وقتی شما برای صدور کد رهگیری صوری اقدام کنید، اطلاعات خریدار از شما و اطلاعات ملک و فروشنده نیز از سوی فردی که کد رهگیری صوری را برای شما صادر می نماید مهیا شده و کد آماده می گردد.

احمدی، ضمن بیان این نکته که کدپستی ملک مورد نظر در این فرآیند دخیل است و تنها یک معامله مشابه هم زمان برای هر کد پستی امکان پذیر است، گفت: وجود چنین شرطی شاید صدور کد رهگیری صوری را سخت سازد اما وجود گزینه ای به نام فسخ قرارداد می تواند این فرآیند غیرقانونی را تسهیل کند. در حقیقت پس از صادر شدن کد رهگیری صوری و انجام فعالیت مرتبط با این کد، فسخ معامله صورت گرفته و کد پستی ملک از کد رهگیری جدا می گردد. به این ترتیب امکان معامله مجدد ملک مهیا خواهد شد.

نکته مهم در این ماجرا، انگیزه افراد برای استفاده از کد رهگیری صوری است. یافتن این انگیزه اما چندان سخت نیست. یکی از تصمیمات وزارت راه و شهرسازی در ماه های اخیر، اقدام به اعطای تسهیلات ودیعه مسکن به مستاجران بود که اخذ این تسهیلات نیازمند ارائه کد رهگیری اجاره نامه است. حال فرض کنید شما به عنوان فردی که مستاجر نیستید، می خواهید نسبت به اخذ این وام اقدام کنید. در چنین شرایطی با کوشش برای ثبت اجاره صوری و ارائه کد رهگیری شرایط اولیه استفاده از این تسهیلات را پیدا خواهید کرد.

آنالیز های فارس معین کرد، صدور کد رهگیری برای اجاره نامه صوری پس از مطرح شدن بحث تسهیلات ودیعه مسکن شدت گرفته و به گفته ارائه دهندگان کد رهگیری صوری، تعدادی از افرادی که نسبت به این کار اقدام نموده اند، پیروز به دریافت تسهیلات ودیعه مسکن شده و مبلغ این تسهیلات را در بازارهای سرمایه نظیر طلا، ارز و بورس برای یکسال سرمایه گذاری نموده اند.

در شرایطی که بسیاری از مستاجران ذی صلاح دریافت تسهیلات ودیعه مسکن از اخذ این وام باز مانده اند اما تعدادی از این تسهیلات به وسیله صدور کد رهگیری صوری به افراد غیر مستاجر رسیده است. حال این سوال مطرح می گردد که آیا راهکاری برای شناسایی این افراد و سلب امتیاز تسهیلات از آن ها وجود دارد یا خیر؟ برای پاسخ به این سوال، به سراغ محمد حمیدزاده کارشناس مالی رفتیم و وی گفت: با توجه به اینکه کدهای رهگیری صوری پس از مدتی با فسخ معامله باطل می شوند، وزارت راه و شهرسازی باید از همین اتفاق استفاده نموده و تسهیلات ودیعه را از افراد غیر مستاجر سلب کند.

این کارشناس مالی ادامه داد: وزارت راه وشهرسازی باید سازوکاری را فراهم کند تا افرادی که نسبت به دریافت تسهیلات ودیعه مسکن با کد رهگیری صوری اقدام نموده اند شناسایی شده و جریمه شوند.

حمیدزاده در تشریح نحوه بازپس گیری تسهیلات ودیعه مسکن از افرادی غیر ذی صلاح، گفت: با توجه به فسخ قرارداد معاملات با کد رهگیری صوری، می توان از این امکان برای شناسایی افراد مذکور استفاده و بیان کرد، متقاضیانی که معاملات آن ها در مدت زمان قید شده فسخ می گردد، باید ظرف مدت کوتاهی کد رهگیری جدید را ثبت نمایند و در غیر اینصورت نسبت به بازپرداخت تسهیلات ودیعه مسکن با نرخ سود بالاتر اقدام نمایند.

انتظار می رود وزارت راه و شهرسازی به منظور احقاق حق افراد واجد شرایط وام ودیعه مسکن، زمینه شناسایی و تنبیه افرادی که به صورت غیرقانونی و با استفاده از کدهای رهگیری صوری این وام را دریافت نموده اند، را مهیا سازد.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 25 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: khaneh-jok-sms.ir شناسه مطلب: 603

به "ماجرای غیر مستاجرانی که تسهیلات ودیعه مسکن گرفتند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ماجرای غیر مستاجرانی که تسهیلات ودیعه مسکن گرفتند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید