عراق، تسهیل ماموریت علاوی از سوی اکثریت، افشای توافق سیاسی درباره اخراج نظامیان آمریکایی

به گزارش جملات زیبا، تسهیل ماموریت علاوی از سوی گروه های اکثریت، نتایج دیدار هیئت کردها با علاوی و افشای توافق سیاسی درباره اخراج نظامیان آمریکایی از جمله خبرهای سیاسی مربوط به عراق است.

عراق، تسهیل ماموریت علاوی از سوی اکثریت، افشای توافق سیاسی درباره اخراج نظامیان آمریکایی

به گزارش گروه بین الملل جملات زیبا، نعیم العبودی کننده فراکسیون صادقون در مجلس عراق گفت : 95 درصد فراکسیونهای اکثریت(شیعیان) به محمد توفیق علاوی اختیار داده اند تا با آزادی عمل دولت خود را تشکیل دهد. وی اضافه نمود اهل سنت تعهد داده اند با دولت علاوی به شرطی موافقت کنند که افراد مستقل کابینه اش از مناطق آنها انتخاب شوند.العبودی اضافه نمود کابینه علاوی هنوز نهایی نشده است.

وی گفت اهل سنت با وزارت عراقی هایی که خارج از کشور بوده اند، مخالف هستند.

کننده مجلس عراق گفت شیخ قیس الخزعلی(رهبر عصائب اهل الحق) به صراحت گفته است که فراکسیون صادقون هیچ فردی را به علاوی(برای حضور در کابینه) معرفی نکرده است.

وی اضافه نمود گروههای سیاسی متقاعد شده اند که با توجه به بحران کنونی، دولت علاوی باید تشکیل شده و رای اعتماد بگیرد.

نتایج دیدار هیئت کردها با علاوی

هیئتی اعزامی از سوی اقلیم کردستان عراق به بغداد اعلام کرد به نتایج مثبتی در مذاکرات خود با محمد توفیق علاوی مامور تشکیل دولت جدید در خصوص این موضوع دست نیافته اند.

بر اساس گزارش پایگاه خبری المعلومه، ضیاء بطرس عضو هیئت مذاکره کننده اقلیم کردستان در بیانهی ای گفت هیئت اقلیم کردستان تا کنون به نتیجه مثبتی با محمد توفیق علاوی در خصوص سیاست و برنامه ها و سازوکار تشکیل دولت دست نیافته است.

وی تاکید کرد هیئت اقلیم شیوه و رویکرد علاوی در قبال کردستان را نمی پذیرد.

بر اساس این گزارش، هیئت اقلیم روز سه شنبه هفته جاری برای انجام مصاحبه درباره تشکیل دولت به بغداد سفر کرد.

علاوی 16 وزیر از 22 وزیر را معرفی خواهد کرد

واثق الهاشمی تحلیلگر سیاسی گفت محمد توفیق علاوی، تنها 16 وزیر از 22 وزیر را معرفی خواهد کرد تا رای اعتماد مجلس را کسب کنند که دلیل آن شدت اختلافات درباره وزارتخانه های باقی مانده است.

الهاشمی به المعلومه گفت محمد توفیق علاوی هنوز به طور رسمی اسامی و زندگینامه وزیران پیشنهادی را به مجلس تقدیم نکرده است و همچنین اصرار وجود دارد تا اسامی آنها تا زمان تحویل به مجلس افشا نشود.

وی اضافه نمود محمد توفیق علاوی، 16 وزیر از مجموع 22 وزیر دولت خود را برای کسب رای اعتماد تقدیم مجلس خواهد کرد و شش وزارتخانه باقی مانده به سبب شدت اختلافات درباره آنها نهایی نشده است.

وی اضافه نمود علاوی وعده داده است اسامی وزیران باقی مانده را پس از رای اعتماد به 16 وزیر در نزدیک ترین فرصت ارائه کند.

علاوی روز چهارشنبه 30 بهمن ماه از مجلس عراق خواسته بود جلسه فوق العاده ای برای رای دادن به کابینه وی برگزار کند.

افشای توافق سیاسی درباره موضوع اخراج نظامیان آمریکایی

یک کننده سابق مجلس عراق از توافق سیاسی برای واگذاری تصمیم اخراج نظامیان بیگانه به دولت منتخب خبر داد.

جاسم محمد گفت توافق سیاسی به دست آمده مبنی بر اینکه تصمیم اخراج نظامیان بیگانه از کشور به پس از برگزاری انتخابات زودهنگام و تشکیل دولت منتخب موکول شود.

محمد در مصاحبه با سایت المعلومه گفت دولت محمد توفیق علاوی نخست وزیر مکلف برای آماده کردن فضاها به منظور برگزاری انتخابات زودهنگام فعالیت خواهد کرد و دولتی که پس از این انتخابات شکل بگیرد، مصوبه اخراج نظامیان بیگانه از کشور را اجرا خواهدکرد.

وی اضافه نمود فراکسیونهای سیاسی درباره موکول کردن تصمیم اخراج نظامیان بیگانه از کشور به پس از انتخابات زودهنگام توافق کرده اند. وی گفت شماری از مقامات آمریکایی در حال حاضر بر گروههای کردی و اهل سنت فشار وارد می کنند تا از دولت علاوی حمایت نکنند.

یک کننده : حلبوسی ملزم به برگزاری نشست مجلس در روز دوشنبه آینده خواهد بود

ندی شاکر از کنندگان مجلس عراق خاطر نشان کرد محمد الحلبوسی رئیس مجلس از نظر قانونی ملزم است نشست مجلس را دوشنبه هفته آینده برگزار کند با توجه به اینکه 53 امضا برای برگزاری آن جمع شده است.

این در حالی است که محمد توفیق علاوی به فراکسیون های سیاسی خبر داده است که کابینه خود را تا 72 ساعت آینده اعلام خواهد کرد.

شاکر به المعلومه گفت اساسنامه داخلی مجلس کنندگان تصریح می کند که نشست فوق العاده مجلس به درخواست 50 کننده برگزار می شود.

وی اضافه نمود مجلس نشست خود را برگزار نخواهد کرد مگر آنکه علاوی کابینه وزارتی خود را 72 ساعت قبل از برگزاری اعلام کند تا با زندگی نامه و شناسنامه وزیران جدید آشنا شوند.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 17 فروردین 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: khaneh-jok-sms.ir شناسه مطلب: 281

به "عراق، تسهیل ماموریت علاوی از سوی اکثریت، افشای توافق سیاسی درباره اخراج نظامیان آمریکایی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عراق، تسهیل ماموریت علاوی از سوی اکثریت، افشای توافق سیاسی درباره اخراج نظامیان آمریکایی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید