سهم سرمایه گذاران خارجی رمزارز از برق غیریارانه ای چقدر است؟

به گزارش جملات زیبا، مدیرکل دفتر امور طرح های وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) اظهار کرد: براساس اطلاعات سامانه، تعداد سرمایه گذاران غیرایرانی در این زمینه در مقابل متقاضیان ایرانی ناچیز است، اما بر اساس اعلام وزارت نیرو، حدود 45 درصد قراردادهای برق غیریارانه ای، معادل 140 مگاوات در زمینه استخراج رمزارز، مربوط به سرمایه گذاران خارجی است.

سهم سرمایه گذاران خارجی رمزارز از برق غیریارانه ای چقدر است؟

علی رضا هادی در گفت وگو با خبرنگاران، درباره تعداد صدور جواز استخراج بیت کوین در کشور، گفت: صدور جواز تأسیس استخراج رمزارز از تاریخ 28 آبان ماه سال گذشته در سامانه بهین یاب آغار شده و تا به امروز 1380 فقره جوازتأسیس صادر شده است تا متقاضیان بتوانند زیرساخت های موردنیاز مانند زمین، ساختمان، برق و ... را فراهم کرده و تجهیزات لازم را خریداری کنند و پس از آن با دریافت پروانه بهره برداری، امکان آغاز فعالیت مجاز داشته باشند. در حال حاضر هیچ یک از متقاضیان پروانه بهره برداری دریافت نکرده اند.

وی همچنین درباره کشورهایی که در زمینه استخراج بیت کوین در ایران فعالیت می کنند، اظهار کرد: صرفاً دارندگان شناسه ملی (اعم از اشخاص حقیقی و حقوقی) امکان دریافت مجوز در سامانه را دارند و بر اساس دستورالعمل صدور مجوز فعالیت استخراج رمزارز مورخ 28 آبان سال گذشته وزارت متبوع، اشخاص غیرایرانی در قالب اشخاص حقوقی امکان سرمایه گذاری دارند. براساس اطلاعات سامانه، تعداد سرمایه گذاران غیرایرانی در این زمینه در مقابل متقاضیان ایرانی ناچیز است. البته بر اساس اعلام وزارت نیرو، حدود 45 درصد قراردادهای برق غیریارانه ای (با نرخ متوسط 9650 ریال برای هر کیلووات-ساعت)، معادل 140 مگاوات در زمینه استخراج رمزارز، مربوط به سرمایه گذاران خارجی است.

برای مقایسه ابعاد این عدد با مقدار مصرف برق کشور باید گفت که در روزهای تابستان سال جاری که اوج مصرف برق است، رکورد روزانه مصرف برق بالغ بر 53 هزار مگاوات بوده است.

نرخ برق تولید بیت کوین 7 تا 14 برابر نرخ برق صنعتی

به گفته مدیرکل دفتر امور طرح های وزارت صمت نرخ برق غیریارانه ای براساس مصوبه هیأت وزیران به شماره 58144/ت55637هـ در تاریخ 13 مرداد 1398به نرخ متوسط صادراتی در نظر گرفته شده که براساس محاسبه وزارت نیرو به طور متوسط 965 تومان برای هرکیلوات-ساعت است و بالغ بر 14 برابر نرخ برق صنعتی است. البته تخفیفات تعرفه ای فنی نظیر ولتاژ اتصال و تخفیف مصرف در ماه های غیرگرم نیز توسط وزارت نیرو اعمال می شود که نرخ را در هشت ماه غیرگرم، به حدود 480 تومان (بیش از 7 برابر نرخ برق صنعتی) کاهش می دهد. همه مصرف کنندگان اعم از ایرانی و غیرایرانی مشمول پرداخت این نرخ غیریارانه ای هستند.

این مقام مسئول در ادامه با بیان اینکه متقاضیان استخراج رمز ارز در سراسر کشور جواز تأسیس دریافت کرده اند، گفت: در استان های خراسان رضوی 251 فقره (18 درصد کل جوازها)، تهران با 148 فقره(11 درصد کل جوازها)، زنجان با 109فقره (8 درصد کل جوازها)، آذربایجان شرقی 108 فقره(8 درصدکل جوازها) آذربایجان غربی 95 فقره (7 درصدکل جوازها) جواز تأسیس صادره شده است.

هادی درباره انتقاداتی که نسبت به سختی شرایط دریافت مجوز تولید بیت کوین مطرح شده، نیز توضیح داد: صدور مجوز استخراج رمزارز به صورت کاملاً الکترونیکی و از طریق سامانه بهین یاب با سهولت در حال انجام است و هیچ گونه محدودیت و یا دشواری در این زمینه وجود ندارد و از آذر 1398 تا به امروز 1380 فقره جوازتأسیس در سامانه صادر شده و همچنان ادامه دارد.

به گزارش خبرنگاران، در پی قطع گسترده برق در چند کلانشهر ایران در هفته گذشته، گزارش هایی از حضور چینی ها برای استخراج بیت کوین در ایران منتشر شده و این برآورد مطرح شده که یکی از دلایل قطعی گسترده برق در سال جاری افزایش چشمگیر استخراج رمزارزها به صورت قانونی و غیرقانونی است. بنابراین در روزهای اخیر اخباری از برخورد با برخی از ماینرهای غیرمجاز منتشر و همچنین اعلام شد که در راستای مدیریت مصرف برق و جلوگیری از خاموشی با استخراج کنندگان رمز ارز مجاز مذاکره شد تا در این زمان فعالیت خود را متوقف کنند و در این راستا فعالیت استخراج کنندگان رمز ارز چینی هم متوقف شد.

هر چند قطع برق منازل مسکونی به گستردگی هفته گذشته ادامه نیافت، اما همچنان برق مشترکان پرمصرف و حتی واحدهای تولیدی در شهرک های صنعتی در ساعاتی از روز قطع می شود. با این حال تا به امروز توضیح قانع کننده ای درباره چرایی قطع برق اعلام نشده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 9 اسفند 1399 بروزرسانی: 9 اسفند 1399 گردآورنده: khaneh-jok-sms.ir شناسه مطلب: 934

به "سهم سرمایه گذاران خارجی رمزارز از برق غیریارانه ای چقدر است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سهم سرمایه گذاران خارجی رمزارز از برق غیریارانه ای چقدر است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید