حزب الدعوه عراق اجرای قانون ممنوعیت حزب بعث را خواستار شد

به گزارش جملات زیبا، حزب الدعوه الاسلامیه عراق در چهلمین سالگرد اقدام جنایتکارانه رژیم معدوم صدام در صدور حکم اعدام اعضای این حزب، اجرای قانون ممنوعیت و جرم شمردن حزب منحل شده بعث در این کشور را خواستار شد.

حزب الدعوه عراق اجرای قانون ممنوعیت حزب بعث را خواستار شد

به گزارش گروه بین الملل جملات زیبا، حزب الدعوه الاسلامیه از احزاب شیعی در عراق روز سه شنبه اجرای همه قوانین مربوط به جرم شمردن عضویت در حزب منحل شده بعث در عراق را خواستار شد و تاکید کرد که نباید اجازه ترویج اندیشه های این حزب داده شود.

به گزارش پایگاه خبری بغداد الیوم، دفتر اطلاع رسانی حزب الدعوه الاسلامیه عراق در بیانیه ای اعلام کرد: در چنین روزی یعنی 31 مارس 1980 رژیم معدوم صدام قانون اعدام همه اعضا و طرفداران این حزب را صادر کردند، اقدامی تروریستی که در تاریخ سیاسی و حقوقی بی سابقه بود.

این بیانیه افزود: رژیم بعث که قبل از این تاریخ هم هزاران نفر را با اعدام شهید کرده بود از طریق این قانون به دنبال انتقام گیری از فرزندان جنبش اسلامی تحت پوشش قوانینی جعلی و باطل بود و به دنبال تصویب این قانون عراق شمار زیادی به خیل شهدا پیوستند و نامشان در دفتر افتخارات فرزندان این مرز و بوم به ثبت رسید.

در چهلمین سالگرد این جنایت وحشتناک حزب الدعوه الاسلامیه بار دیگر خواستار اجرای قوانینی برای جرم شمردن حزب بعث و مبارزه با اندیشه های تروریستی آن و فرصت ندادن برای ترویج و گسترش این اندیشه های تروریستی است.

در پایان این بیانیه آمده است: حزب الدعوه الاسلامیه بار دیگر با شهدای خود پیمان می بندد که مسیره پیروزمندانه آنها را ادامه می دهد و همه تلاش ها را در راه دفاع از اسلام، عراق و ملت عزیز آن ادامه می دهد.

حزب الدعوه در سال 1336 در نجف توسط شخصیت هایی بنام در عراق نظیر سید محمد باقر صدر و سید محمد باقر حکیم تاسیس شد و هدف از آن محوری کردن احکام اسلام در مسائل اجتماعی و برپایی حکومت اسلامی بود.

در دوران حکومت حزب بعث بر عراق به ویژه در زمان صدام حسین تعداد زیادی از اعضای حزب الدعوه اعدام یا زندانی شدند و بسیاری از اعضای آن هم به ایران منتقل شدند؛ پس از سقوط حکومت صدام در سال 1382 اعضای حزب با بازگشت به عراق دفاتری را در کربلا و بغداد افتتاح کردند و بعدا در انتخابات مجلس عراق هم حضور یافتند. در حال حاضر نوری المالکی نخست وزیر اسبق عراق رئیس این حزب است.

از سوی دیگر نمایندگان مجلس عراق عراق قانون ممنوعیت و جرم تلقی شدن عضویت در حزب منحل شده بعث را در مرداد ماه سال 1395 تصویب کردند.

حزب منحل شده بعث در اذهان عمومی مردم عراق، یادآور جنایت های دوران صدام است و پس از سرنگونی رژیم صدام هم بعثی ها از سال 2003 از طریق همکاری با گروهک تروریستی داعش در کشتار مردم عراق شریک شدند.

تاریخ حکومت 24 ساله صدام مملو از جرم و جنایت و سرکوبگری سیاسی، امنیتی و نظامی بود. او از سال 1979 تا سال 2003 به نمایندگی از حزب بعث در قبال قومیت های مختلف در عراق، سیاست مشت آهنین را پی گرفت و دست از سرکوب، کشتار و کوچ اجباری علیه مردم عراق برنداشت. از جمله جنایت حزب بعث، کشتار کُردهای عراق به دستور شخص صدام در سال های 1988 و 1989 است که در جریان عملیات انفال رخ داد.

به رغم گذشت 17 سال از فروپاشی رژیم صدام تحرکات جدید حزب منحل شده بعث مردم عراق را آزره خاطر می کند به خصوص که حمله داعش به عراق و سقوط شهر موصل مرکز استان نینوی هم در 10 ژوئن 2014 طی همکاری حزب بعث با داعش صورت گرفت و هنوز هم برخی عناصر یا سرکردهه های داعش در عراق بعثی هستند.

عراقی ها حزب بعث و داعش را که هر دو مرکتب جنایات مشابه در این کشور شده اند دو روی یک سکه می خوانند.

.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 1 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: khaneh-jok-sms.ir شناسه مطلب: 402

به "حزب الدعوه عراق اجرای قانون ممنوعیت حزب بعث را خواستار شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حزب الدعوه عراق اجرای قانون ممنوعیت حزب بعث را خواستار شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید