جهانپور: 21 میلیون واکسن کرونا پیش خرید می&zwnjشود

به گزارش جملات زیبا، سخنگوی سازمان غذا و دارو گفت: علاوه بر پیش خرید واکسن از مجموعه کوواکس سازمان بهداشت جهانی که توافقنامه آن امضا شده، مذاکرات مختلف برای پیش خرید حدود 21 میلیون دوز واکسن کرونا از چهار کشور تولید کننده واکسن در حال انجام است.

جهانپور: 21 میلیون واکسن کرونا پیش خرید می&zwnjشود

به گزارش ایرنا، کیانوش دنیاپور اضافه کرد: مذاکرات مختلفی برای پیش خرید واکسن کرونا با چهار کشور و شرکت های تولید کننده آن ها که مراحل تولید واکسن کرونا را جلو برده اند، در حال انجام است، اما مشکل اساسی، سایه تحریم های بانکی و مالی است که علیه مردم ایران وضع شده و مشکلاتی در فرایند خرید واکسن ایجاد می کند.

وی ادامه داد: توافقنامه پیش خرید 16 میلیون و 800 هزار دوز واکسن از مجموعه کوواکس با سازمان بهداشت دنیای امضا و پیش خرید شده است، اما سایه تحریم ها بر همه خرید های واکسن و مبادلات بانکی وجود دارد.

سخنگوی سازمان غذا و دارو گفت: علاوه بر آن مذاکرات مختلفی با چهار کشور برای پیش خرید 20 تا 21 میلیون دوز واکسن کرونا در حال انجام است که در صورت نهایی شدن با تایید سازمان غذا و داروی ایران، در کشور مورد استفاده قرار می گیرند البته تایید سازمان ها و مجامع معتبر بین المللی نیز در تایید سازمان غذا و داروی ایران موثر است.

دنیاپور اضافه کرد: همان طور که رئیس بانک مرکزی اعلام کرده است، مهمترین مشکل در فرایند خرید واکسن کرونا، تحریم های بانکی و تحریم ها و رفتار های غیربشردوستانه آمریکا و هم پیمانان این کشور است که بر مبادلات مالی با کشور ها سایه افکنده، اما دولت همه تلاش خود را برای تامین واکسن کرونا انجام می دهد و همه تلاش دولت و وزارت بهداشت این است که اولین محموله واکسن کرونا از مجموع 42 میلیون واکسنی که قرار است از خارج خریداری شود، اوایل سال میلادی آینده وارد کشور شود.

در مجموع حدود 42 میلیون واکسن کرونا برای 21 میلیون نفر بیماران خاص، گروه های پر خطر، بیماران زمینه ای و کارکنان نظام سلامت خریداری می شود که 16 میلیون و 800 هزار دوز آن از مجموعه کوواکس و حدود 21 میلیون دوز آن از کشور های تولید کننده واکسن به طور مستقیم است و بقیه آن قرار است از طریق قرارداد های تولید مشترک با برخی کشور ها تامین شود و بقیه نیاز کشور برای تامین واکسن عموم مردم قرار است از طریق تولید داخل در سال آینده تامین شود.

مذاکرات مختلفی با کشور ها و شرکت های تولید کننده واکسن کرونا در حال انجام است. واکسن هایی که مراحل مختلف کارآزمایی بالینی را طی می کنند و پس از تایید نهایی در کشور برای واکسینه کردن مردم علیه بیماری کووید19 مورد استفاده قرار می گیرند.

واکسن کرونا در کشور های مختلف به روش های مختلفی در حال تولید است، برخی از این واکسن ها ویروس ضعیف شده کرونا و برخی دیگر با استفاده از تکنولوژی پیشرفته MRNA و کد دار کردن پروتئین ویروسی تولید می شود. واکسن های تولید شده به روش های مختلف عمدتا برای ایجاد ایمنی در بدن افراد به دو نوبت تزریق با فاصله نیاز دارند. میزان مصونیت برخی از واکسن های تولید شده بر اساس اعلام شرکت های تولید کننده بالای 90 درصد است.

بیماری کووید 19 بر اساس آمار رسمی کشور ها تا به امروز بیش از 67 میلیون نفر را در دنیا مبتلا کرده و بیش از یک میلیون و 500 هزار نفر نیز بر اثر این بیماری جان خود را از داده اند. در ایران نیز تا به امروز بر اساس اعلام وزارت بهداشت تا به امروز بیش از یک میلیون نفر به طور قطعی به این بیماری مبتلا و شناسایی شده اند و از این تعداد حدود 51 هزار نفر تا به امروز جان خود را از دست داده اند.

منبع: فرارو
انتشار: 20 دی 1399 بروزرسانی: 20 دی 1399 گردآورنده: khaneh-jok-sms.ir شناسه مطلب: 846

به "جهانپور: 21 میلیون واکسن کرونا پیش خرید می&zwnjشود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جهانپور: 21 میلیون واکسن کرونا پیش خرید می&zwnjشود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید