بسته بودن مرز ترکیه، صادرات زنجان را با مشکل روبرو کرد

به گزارش جملات زیبا، رئیس اتحادیه صادرکنندگان استان زنجان گفت: 70 درصد روابط تجاری این استان با کشور ترکیه بوده اما بسته بودن مرز این کشور به دلیل شیوع بیماری کرونا سبب کاهش صادرات زنجان و ایجاد مشکل برای این بخش شده است.

بسته بودن مرز ترکیه، صادرات زنجان را با مشکل روبرو کرد

به گزارش جملات زیبا به نقل از ایرنا، مهدی رنگ رونا اظهار کرد: مرز ترکیه از سوم اسفند 98 بسته شده و کامیون ها را برای ورود به این کشور با مشکل روبرو نموده و این مرز اکنون نیز بسته است.

وی گفت: صادرات، جزو اولین بخش هایی بود که در بحث شیوع بیماری کرونا، دچار آسیب شد چراکه 2 ماه است با مساله مهمی به نام بسته بودن مرزها روبرو هستیم.

رنگ رونا اضافه نمود: درخواست صادرکنندگان این است که پروتکل های بهداشتی مورد توافق 2 طرف برای حل مشکل صادرات به کشور ترکیه، اجرایی گردد.

وی توضیح داد: مرز رازی، مدتی است که بازشده و صادرات به وسیله خطوط ریلی انجام می گردد اما به دلیل حجم ترافیک و ازدحام، فرایند صادرات با مشکل روبرو بوده و به کندی انجام می گردد.

رئیس اتحادیه صادرکنندگان استان زنجان گفت: در مرز ایران و عراق فقط یک گمرک، فعال است، مرز ترکمنستان و پاکستان که به طور کامل بسته بوده و برای صادرات به افغانستان نیز با محدودیت هایی روبرو هستیم و در حال حاضر صادارت فقط به کشورهای عمان و قطر و آن هم از جهت دریا انجام می گردد.

وی اظهار کرد: پروتکلی بین راه آهن ایران و ترکیه است که در هنگام صادرات، فاصله 700 کیلومتر به بالا و وزن محصولات بیش از 500 تُن شامل تخفیفات خوبی در هزینه های گمرکی به تجار می گردد.

رنگ رونا گفت: در مورد خط ریلی بناب زنجان با توجه به اینکه فاصله ریل بناب تا مرز ترکیه 659 کیلومتر است و تجار به دلیل 41 کیلومتر، متضرر می شوند تقاضا داریم با رایزنی های لازم، زنجان نیز جزو تخفیفات این پروتکل قرارگرفته و تجار این استان به دلیل 41 کیلومتر، متضرر نشوند.

رئیس اتحادیه صادرکنندگان استان زنجان گفت: با توجه به اینکه 70 درصد صادرات استان به کشور ترکیه است انتظار می رود مدیران بخش خصوصی و دولتی برنامه ریزی برای تغییر بازار صادراتی داشته باشند و در این زمینه نیازمند بازنگری نسبت به یافتن بازارهای هدف صادراتی هستیم.

وی گفت: شمش روی، عمده محصول صادراتی استان زنجان است، چند سالی است که با محدودیت در صادرات این محصول روبرو هستیم و این محدودیت در کنار ثبات بازار داخلی سبب شده تا حجم عظیمی از شمش در دست تولیدکنندگان بماند.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 31 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: khaneh-jok-sms.ir شناسه مطلب: 464

به "بسته بودن مرز ترکیه، صادرات زنجان را با مشکل روبرو کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بسته بودن مرز ترکیه، صادرات زنجان را با مشکل روبرو کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید